פוטין ביקר בבית חולים לחולי קורונה. מנהל המקום: צריך להתכונן ל"תרחיש האיטלקי"

כשהוא לבוש בחליפת מגן צהובה, דן הנשיא הרוסי בדרכים לבלום את התפשטות הנגיף. בשעה שהקרמלין מנסה להציג שליטה במצב, האופוזיציה טוענת לטיוח וראש העיר מוסקבה מזהיר: המצב עלול להיות גרוע מכפי שנראה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פוטין בביקור בבית חולים לחולי קורונה במוסקבה, אתמול
פוטין בביקור בבית חולים לחולי קורונה במוסקבה, אתמולצילום: AFP
לוגו אי-פי
אי-פי

הרשויות ברוסיה הודו אתמול (שלישי) שהמספר הנמוך של נדבקים בקורונה במדינה הוא ככל הנראה תוצאה של מספר נמוך של בדיקות לגילוי הנגיף. הן גם הזהירו שהמדינה חייבת להתכונן לגרוע מכל.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ביקר בבית חולים לחולי קורונה במוסקבה, כשהוא לבוש בחליפת מגן צהובה, ודן עם גורמי ממשל בדרכים לבלום את התפשטות הנגיף. מנהל בית החולים, דניס פרוטנסקו, אמר לפוטין שהמדינה צריכה "להתכונן לתרחיש האיטלקי". באיטליה נדבקו כ-70 אלף בני אדם ויותר מ-6,800 מתו מהנגיף.

צוות רפואי בנמל התעופה הבינלאומי במוסקבה, בשבוע שעברצילום: AFP

רוסיה דיווחה על 495 מקרי הידבקות בקורונה ועל שום מקרה מוות. שבוע שעבר דווח כי אשה בת 79 מתה מהנגיף, אולם הרשויות טענו שהיא מתה מדלקת ריאות. מבקרי השלטון ברוסיה טוענים זה כמה שבועות שמספרי הנדבקים בקורונה נמוכים מאוד עבור מדינה שבה גרים 146 מיליון בני אדם ושחולקת גבול עם סין, מקום התפרצות הנגיף, שמשתרע על פני 4,200 ק"מ. לטענתם, בדיקות באיכות נמוכה בשילוב מסורת ארוכת שנים של הרשויות להסתיר אמת לא נעימה הן הגורם למספרים הנמוכים.

בזמן שהקורונה מתפשט ברחבי אירופה וגובה קורבנות רבים ביבשת, פוטין נערך למשאל העם ב-22 באפריל שבו יצביעו הרוסים על שינויים בחוקה שיאפשרו לו להישאר בשלטון עד שנת 2036. עם זאת, הנשיא אמר שייתכן שההצבעה תידחה אם הנגיף יתפשט במדינה.

אנשי אופוזיציה ברוסיה טוענים שהממשלה מטייחת את הנתונים כדי להמעיט בחומרת האיום של הקורונה, לשמור על הסדר הציבור ולמנוע פניקה ולקיים בכל מחיר את ההצבעה על השינויים בחוקה שכבר אושרו על ידי הפרלמנט. "הם עצמם לא יודעים כמה באמת מקרי הדבקה ישנם בגלל האיכות הנמוכה מאוד של הבדיקה", אמרה ד"ר אנסטסיה וסילייבה, חברת אופוזיציה וראשת האיגוד המקצועי של רופאים ברוסיה.

פוטין וראש העיר מוסקבה, סרגיי סוביאנין (מימין), בשבוע שעברצילום: SPUTNIK/רויטרס

וסילבייה ואחרים הצביעו על העלייה של 37% במקרי דלקת ריאות במוסקבה בינואר כסימן לכך שנתון זה כולל גם מקרים לא מדווחים של קורונה. "קיבלנו מידע מעובדי רפואה. מיטות בתי חולים מלאות בחולים הללו שלכאורה סובלים מדלקת ריאות", היא אמרה.

הרשויות ברוסיה הכחישו שהן מטייחות את מספרי הנדבקים והאשימו את מבקריהן בפייק ניוז. לדבריהן, אנשים שמפיצים טענות כוזבות מסוג זה עלולים לעמוד לדין פלילי.

ממשלת רוסיה וכמה מומחים במדינה מייחסים את המספר הנמוך של מקרי הידבקות בסגירה מוקדמת של הגבול עם סין ובאיסור כניסה למדינה לאזרחים סינים, ברגע שהמגפה היתה בעיצומה במדינת הענק השכנה. רוסיה גם ביקשה בתחילת החודש מכל הנכסים לשטחה מאיטליה, צרפת ומדינות אחרות שנפגעו קשות מהנגיף להיכנס לבידוד ביתי למשך שבועיים. יתר על כן, הממשלה הרוסית אסרה בשבוע שעבר על כניסת אזרחים זרים לשטחה למעט דיפלומטים וחברי משלחות זרות.

הקרמלין מנסה להראות שהוא שולט במצב ומתעקש כי כל האמצעים ננקטו כדי למנוע התפרצות גדולה יותר של הקורונה. אלא שאתמול הזהיר ראש העיר מוסקבה, סרגיי סוביאנין, כי המצב עלול להיות גרוע מכפי שנראה.

"מספרי הבדיקות היו די נמוכים והתמונה האמיתית לא ידועה", אמר סוביאנין במהלך פגישה עם פוטין והוסיף כי מושלי מחוזות חייבים לקבל הוראות לפעול מהר יותר בהכנת מיטות בתי החולים לחולים קשים. ראש העיר מוסקבה ביקש שלשום מכל התושבים מעל גיל 65 להיכנס לבידוד ביתי החל מיום חמישי, ואמר שכל אזרח מבוגר שייכנס לבידוד יקבל תשלום של 4,000 רובל (כ-50 דולר). סוביאנין הביע תקווה שצעד זה וצעדים אחרים שנוקטות הרשויות בעיר הבירה יסייעו "לשטח את העקומה" ולמנוע ממערכת הבריאות לקרוס. הקרמלין הודיע לאחר מכן שההוראה החדשה לא חלה על הנשיא פוטין בן ה-67.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ