דו"ח בבריטניה: כ-50% מחולי הקורונה בטיפול נמרץ מתו

79 חולים מתוך 165 שאושפזו בטיפול נמרץ בממלכה מאז תחילת פברואר מתו. רופא בריטי: "האמת היא שרוב האנשים בטיפול נמרץ ימותו בכל מקרה, וקיים חשש שאנחנו מנשימים אותם רק עבור המעשה עצמו אף שזה לא אפקטיבי"

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתנדבים מחלקים משלוחי מזון לאחיות מחוץ לבית החולים סנט ג'ורג' בלונדון, בשבוע שעבר
מתנדבים מחלקים משלוחי מזון לאחיות מחוץ לבית החולים סנט ג'ורג' בלונדון, בשבוע שעברצילום: DYLAN MARTINEZ/רויטרס
לוגו הארץ
הארץ

שיעור התמותה של חולי קורונה שמאושפזים ביחידות לטיפול נמרץ בבתי החולים בבריטניה קרוב ל-50%, כך נכתב בדו"ח שפורסם בממלכה המאוחדת.

העיתון הבריטי "אובזרבר" דיווח היום (ראשון) כי נתונים שפרסם המרכז הלאומי למחקר וביקורת רפואת חירום מעלים ש-79 מתוך 165 חולים שאושפזו במחלקות לטיפול נמרץ בבריטניה מאז 7 בפברואר מתו, לעומת 86 מטופלים שהתאוששו ושוחררו לביתם. עד כה התאשפזו 775 חולי קורונה במצב קשה ב-285 יחידות לטיפול נמרץ ברחבי הממלכה המאוחדת. 610 המטופלים האחרים עדיין מאושפזים ועוברים טיפול.

צוות רפואי מפנה חולה בבית החולים סנט תומס בלונדון, ביום חמישיצילום: HANNAH MCKAY/רויטרס

שיעור התמותה הגבוה מעלה שאלות באשר למידת התועלת שבטיפול ביחידות האלו. מערכת הבריאות הממלכתית בבריטניה (NHS) מיהרה להקים בתי חולים בתנאי שדה בלונדון, בירמינגהאם ומנצ'סטר בהם ישולבו מחלקות לטיפול נמרץ בהיקף הגדול ביותר שנראה בבריטניה.

"האמת היא שרוב האנשים בטיפול נמרץ ימותו בכל מקרה, וקיים חשש שאנחנו מנשימים אותם רק עבור המעשה עצמו – רק כדי לעשות עבורם משהו, למרות שזה לא יהיה אפקטיבי", אמר רופא אחד.

בדו"ח שפרסם המרכז צוין עוד שלמרות שרוב המטופלים שמתו מווירוס הקורונה היו בני יותר מ-70, תשעה מהם היו בגילים 49-16. מחברי הדו"ח ציינו עוד שגברים נמצאים בסיכון מוגבר להידבקות בווירוס. שבעה מתוך עשרה מכל המטופלים במחלקות לטיפול נמרץ היו גברים, וכשליש מהם היו בני פחות מ-60 – לעומת 15% מהנשים שאושפזו. יותר מ-70% מהחולים סבלו מעודף משקל בדרגות חומרה שונות.

הנתונים מתפרסמים על רקע קריאות של עובדים במערכת הבריאות הבריטית להרחיב את הבדיקות לאבחון קורונה בקרב הצוותים הרפואיים בבתי החולים. שר הבריאות לשעבר דן פולטר, פסיכיאטר אשר עובד במחלקות בהן מאושפזים חולי קורונה רבים, הסביר שהרחבת הבדיקות עשויה לשנות את חוקי המשחק במאבק נגד הווירוס ותמנע מאנשי צוות הנושאים את הווירוס אך לא מפגינים תסמינים להדביק חולים ואנשי צוות אחרים בסביבתם.

"מספר אנשי הצוות החולים גבוה כבר כעת, והוא הולך להתרחב עם המשך הפצת הווירוס", כתב פולטר במאמר שפרסם ב"אובזרבר". "רבים מאיתנו מודאגים מהאפשרות שכבר נדבקנו, גם ללא הופעת תסמינים. אם כך הדבר, אנחנו מסכנים מטופלים, קולגות ובני משפחה. זה הדבר האחרון שאנחנו רוצים, אבל אנחנו פשוט לא יכולים לדעת". בהיעדר בדיקות, אמר פולטר, אנשי צוות רבים שסבלו מכאבי גרון או תסמינים קלים אחרים בחרו להישאר בבית גם ללא אבחון רשמי.

פולטר הציע גם לאנשי הממשל להתייעץ עם רופאים שעובדים במחלקות בבתי החולים, ולא להסתפק בעצות של מומחים שאינם בקשר יומיומי עם החולים. "זה הזמן להרחיב את הידע והניסיון שלנו", כתב.

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, הודיע בסוף השבוע שהוא חולה בקורונה ונכנס לבידוד במעונו הרשמי ברחוב דאונינג 10 בלונדון. נכון לעכשיו, מספר החולים בקורונה בממלכה המאוחדת עומד על יותר מ-17 אלף ומספר המתים על יותר מאלף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ