הונגריה אישרה חוק שיאפשר לממשלה לפעול ללא ביקורת הפרלמנט

החוק יאפשר לויקטור אורבן להטיל הגבלות על הציבור - ואף לאסור מפיצי מידע כוזב בנוגע לפעולות הממשלה - ללא אישור הפרלמנט. החוק אושר ללא הגבלת זמן, ובארגוני זכויות אדם חוששים שהוא יגביל עוד יותר את חופש הביטוי במדינה

רויטרס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישור החוק בפרלמנט, היום. אורבן במרכז
אישור החוק בפרלמנט, היום. אורבן במרכזצילום: Zoltan Mathe/אי־פי
רויטרס
גרדיאן

הפרלמנט בהונגריה אישר היום (שני) חוק המעניק לממשלה סמכויות נרחבות בנוגע לטיפול במשבר הקורונה. החוק, שמתיר לממשלה לפעול ללא ביקורת של הפרלמנט, נתפס במערב ובאופוזיציה בהונגריה כעוד ניסיון של ראש הממשלה ויקטור אורבן לצמצם את הדמוקרטיה במדינה.

בחוק החדש, שאושר ללא הגבלת זמן, נקבעה תקופת מאסר של עד חמש שנים למורשעים בהפצת פייק ניוז הנוגע לקורונה. החוק מציין במפורש כי מידע מוטעה זה כולל ביקורת על תגובות הממשלה למגפה. מבקרי הממשלה ההונגרית חוששים כי החוק יחנוק כל ביקורת על פעולות הממשלה - בנוגע לקורונה ובאופן כללי.

חיילים מסיירים ברחובות בודפשט, היוםצילום: Zoltan Balogh/אי־פי

התקנות החדשות למעשה מאריכות לתקופת זמן בלתי מוגבלת את מצב החירום במדינה, בו ניתן לאורבן מנדט לעשות כרצונו ללא ביקורת של בית המחוקקים. בהונגריה אובחנו נכון להיום 447 חולי קורונה, ו-15 בני אדם מתו מהמחלה. המדינה נמצאת תחת סגר חלקי - מסעדות, בתי ספר ובתי עסק שאינם חיוניים סגורים, והאזרחים הונחו לצאת מהבית רק לצרכים חיוניים.

ארגוני זכויות אדם אמרו בתגובה לאישור החוק כי על אף שמדובר בנסיבות יוצאות דופן, מערכת הבלמים והאיזונים חייבת להישמר. "הצעת החוק הזו קובעת מצב חירום לא מוגדר ולא מוגבל בזמן, ומעניקה לוויקטור אורבן חופש מוחלט להגביל את זכויות האדם במדינה", אמר דייויד ויג, נשיא אמנסטי הונגריה, "זוהי לא הדרך הנכונה להתמודד עם המשבר שמציב בפנינו נגיף הקורונה".

הממשלה ניסתה להעביר את החוק בשבוע שעבר בהליך מזורז, ולשם כך היתה צריכה לזכות בתמיכתם של 80% מחברי הפרלמנט. מפלגת האופוזיציה אמרה אז כי על אף שיש צורך בתקנות לשעת חירום, היא תסכים לתמוך בהצעה רק אם מצב החירום יוגבל בזמן. מכיוון שהממשלה סירבה להגביל את החוק, ההצבעה נדחתה להיום - והיא אושרה ברוב רגיל.

"הממשלה מלכתחילה לא רצתה שנסכים להצעת החוק", הסבירה אגנס ודאי, חברת פרלמנט מהאופוזיציה, "הם רצו שההצעה תעבור כפי שהיא לצורכיהם שלהם". שרת המשפטים ההונגרית, ג'ודית ורגה, הגיבה לביקורת ואמרה: "אני מבטיחה לכל אזרח הונגרי כי כל החלטות הממשלה מתקבלות מתוך דאגה לאזרח, לשלומו ולביטחונו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ