צרפת איחרה את הרכבת לעצירת הקורונה. עם אלפי מתים, מקרון מנסה למזער נזקים

לאחר שהתעקש לשמור על שגרה, הנשיא מקרון הכריז על סגר כללי וגייס את הצבא לסיוע במאמצים לרסן את הנגיף. אלא שכעת מאשימים אותו בשאננות שהובילה למשבר עמוק באחת ממערכות הבריאות הטובות בעולם

צוות רפואי מעלה חולה קורונה לרכבת מהירה שגויסה לטיפול במשבר, בשטרסבורג בשבוע שעבר
צוות רפואי מעלה חולה קורונה לרכבת מהירה שגויסה לטיפול במשבר, בשטרסבורג בשבוע שעברצילום: POOL/רויטרס
לוגו אי-פי
אי-פי
לוגו אי-פי
אי-פי

הרכבת המהירה שחלפה דרך עמק הלואר הובילה משא רגיש: 20 חולי קורונה במצב קשה, שחוברו כולם למכונות הנשמה שהחזיקו אותם בחיים. הרכבת, שהפכה ליחידת טיפול נמרץ ניידת, גויסה למערך הארצי שהקימה הממשלה בצרפת. מלבדה, מערך זה כולל רכבות אחרות, מסוקים, מטוסי סילון ואפילו אוניית מלחמה, שגויסו כולם כדי להקל על העומס שבבתי החולים ולאפשר העברה של מאות חולים ואנשי צוות ממרכזי אשפוז ואליהם.

בנאומים שהוא נושא, הנשיא עמנואל מקרון שב ומצהיר פעם אחר פעם "אנחנו במלחמה". למרות צעדי הגיוס בהם נקט, מבקריו של הנשיא בן ה-42 סבורים שהוא התמהמה בתגובתו להתפשטות וירוס הקורונה. לדבריהם, צרפת - אחת המדינות העשירות בעולם, המחזיקה באחת ממערכות הבריאות הטובות בעולם - לא היתה צריכה להגיע למשבר כה עמוק.

נשיא צרפת עמנואל מקרון בביקור במרכז למשבר וסיוע במשרד החוץ בפריז, בשבוע שעברצילום: POOL/רויטרס
צוות רפואי מעלה חולה קורונה לרכבת בפריז, בשבוע שעברצילום: Thomas Samson/אי־פי

מקרון בקושי הספיק להתאושש מרצף השביתות הארוך של מתנגדי הקיצוץ בפנסיות, שנוסף להפגנות ה"אפודים הצהובים", כשהחלה מכת הקורונה. כעת הוא נאבק כדי לשמור על תפקוד המדינה, שספגה את אחת המכות הקשות בעולם מידי הנגיף הקטלני.

מספר המתים במדינה חצה את רף ה-8,000. יותר מ-93 אלף בני אדם חלו בקורונה, וכמעט 7,000 מהם מטופלים במחלקות לטיפול נמרץ בבתי החולים ברחבי המדינה. הרופאים מקציבים משככי כאבים במשורה ועושים שימוש חוזר במסכות כירורגיות.

צוות רפואי ברציף הרכבת בשטרסבורג, בשבוע שעברצילום: POOL/רויטרס

השלטון הריכוזי בצרפת וכוחו של מוסד הנשיאות מאפשרים אמנם לתאם בקלות יחסית את העברת החולים ממקום למקום במדינה, אבל המגפה חשפה חולשות במערכת הבריאות הצרפתית הידועה, שנפגעה במהלך עשור של קיצוצים תקציביים. בביקור שערך לאחרונה מקרון בבית חולים פריזאי המתמודד בחזית המאבק בקורונה פנה אליו נוירולוג זועם ודרש השקעה מסיבית יותר במערכת.

"כשהיה צורך להציל את נוטרדאם, זה נגע ללבם של כולם", אמר ד"ר פרנסואה סאלשה, בהתייחסו להתגייסות של גופים ציבוריים ופרטיים לתרום סכומים לשיקום הקתדרלה המפורסמת בפריז שניזוקה בשנה שעברה משריפת ענק. "הפעם מדובר בהצלת בתי חולים ציבוריים שעולים באש באותה המהירות".

שינוי פתאומי במדיניות

רבים סבורים שמקרון לא צפה את חומרת המגפה ולא שימש דוגמה ראויה לציבור. בביקור שערך בנאפולי בפברואר, מקרון נישק את ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה בהפגנתיות במטרה להראות שאין ממה לחשוש. באותה השעה התפשט הנגיף במהירות בכל רחבי צרפת, בקצב שלא היה ידוע לרשויות בגלל היקף הבדיקות המצומצם.

צוות רפואי ברציף הרכבת בשטרסבורג, בשבוע שעבר צילום: POOL/רויטרס

בתחילת מארס סייר מקרון במעון לדיור מוגן, אף שביקש ממשפחות להימנע מלבקר אצל קרובים קשישים. באותו יום ביקר עם אשתו בהצגת תיאטרון בפריז. בעל התיאטרון צייץ שהנשיא מבקש להראות ש"החיים נמשכים". בשלב זה הוכפלו מספרי ההדבקה בנגיף בצרפת מדי יומיים.

באמצע מארס התקיים כסדרו הסיבוב הראשון של הבחירות המוניציפליות בצרפת. אשת הנשיא בריז'יט מקרון טיילה על גדות נהר הסן לצד המוני פריזאים שהתענגו על יום שמש נעים, למרות ההמלצה להקפיד על ריחוק זה מזה.

צוות רפואי ברציף הרכבת בשטרסבורג, בשבוע שעבר צילום: POOL/רויטרס

רק ב-16 במארס החליט מקרון לשנות את התנהלותו מהקצה אל הקצה. הוא הכריז מלחמה על הנגיף והטיל סגר כללי בכל המדינה. כעבור שבוע הופיע בראשונה עטוי מסכה בבית חולים שדה שהקים הצבא סמוך לעיר מילוז שבמזרח צרפת, שבה התפרצה המחלה אחרי ועידת אוונגליסטים שנערכה בה במשך חמישה ימים.

דרושה דמות סמכותית

במסגרת ההיערכות קיבלו חיילי הצבא הצרפתי תפקיד מפתח. רשויות הצבא ובתי החולים גיבשו יחד תוכנית להעברת החולים לבתי חולים פחות עמוסים ולשיגור הרופאים לאזורים המשוועים להם. "הרכבת הרפואית" המהירה הראשונה יצאה לנסיעת הבכורה ב-26 במארס. רופאים בערכות מיגון דחפו אלונקות ברציף התחנה השוממה בשטרסבורג שבמזרח צרפת, על רקע רמקולים המשדרים אזהרות בטיחות. חולים מחוברים למכשירים הועלו לקרונות הדו-קומתיים. ברגע שהובטחה בטיחותם, הרכבת יצאה בדרכה לבתי חולים פחות עמוסים במערב המדינה.

צוות מלווה חולה בדרכו מפריז לבית חולים בבריטאני, בשבוע שעברצילום: POOL/רויטרס

גיוס הצבא לסיוע האוכלוסייה הוא מנהג נפוץ בצרפת, אבל פולמוס ציבורי התעורר בכל זאת מסיבות אחרות - בהן המספר הקטן יחסית של בדיקות לאיתור הנגיף בצרפת והמחסור בציוד רפואי. מקרון הורה לגייס מסכות רפואיות לטובת הצוותים הרפואיים, אחרי שהתברר שצרפת נכנסת למשבר עם מחסור באספקה חיונית.

"סוגיית המסכות עלתה לראש סדר היום של הצרפתים", אמר ז'אן-דניאל לוי ממכון הסקרים Harris Interactive, שהוסיף שהתחושה הרווחת עתה בציבור היא שהממשלה "לא קיבלה מספיק אחריות" בעניין. צרפת נאלצה לשלוח חולים לטיפול ללוקסמבורג, לשווייץ ולגרמניה. מקרון, המזוהה עם מרכז המפה הפוליטית, ספג על כך ביקורת משני קצוותיה.

צוות רפואי ברציף הרכבת בשטרסבורג, בשבוע שעבר צילום: POOL/רויטרס

מנהיגת הימין הקיצוני מרין לה פן אמרה לערוץ הטלוויזיה "פראנס 2" ש"הממשלה שיקרה על מוכנות המדינה", ואילו מנהיג השמאל הקיצוני ז'אן לוק מלנשון, אמר שמקרון, בנקאי לשעבר, "נטה לחשוב שהשוק החופשי יענה לצרכי המדינה ותפישתו קרסה".

בקרב כלל הציבור, מקרון נתפש כ"אוטוריטרי" יחסית, אומר לוי ממכון הסקרים. הדבר גרם לו נזק בתקופת ההפגנות העממיות, אבל עכשיו הוא משרת את הפופולריות שלו, כי "אנחנו רוצים דמות סמכותית" שתנהל את המשבר. באסיפה הלאומית, הבית התחתון של הפרלמנט, פתחו בבדיקת התנהלות הממשלה בזמן המשבר. אבל מקרון אומר שעדיין לא הגיעה העת להתמקד במחדלים אפשריים. "כשאנחנו בקרב, עלינו להיות מלוכדים בשביל לנצח", אמר הנשיא בסיור במפעל לייצור מסכות. "מי שרוצים לשלוח אנשים לדין עוד לפני שניצחנו במלחמה, הם לא אחראיים לדעתי".

לכתבה באי-פי של סילבי קורבה ואנג'לה שארלטון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ