משבר קורונה | המדינה שאיבדה 26 אלף בני אדם שבה לחיים: זו תוכנית היציאה של איטליה

עבודות ייצור ובנייה יתחדשו ב-4 במאי ובתי הספר ייפתחו רק בספטמבר. לאחר חודש וחצי של סגר נוקשה ביותר ולאור הירידה בשיעורי ההדבקות והמוות היומיים, ראש הממשלה ג'וזפה קונטה הציג את תוכנית ממשלתו לפתיחה הדרגתית של המשק: "אם אתם אוהבים את איטליה, שמרו על מרחק"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תושב רומא בחלון ביתו. התחלואה מתרכזת בצפון
תושב רומא בחלון ביתו. התחלואה מתרכזת בצפוןצילום: AFP
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה, הציג אתמול (ראשון) בערב ברומא את תוכנית ממשלתו לפתיחה הדרגתית של המדינה לאחר חודש וחצי של סגר נוקשה ביותר שנועד לבלום את התפשטות נגיף הקורונה.

איטליה נחשבת לאחת המדינות שנפגעו הכי קשה בעולם מנגיף הקורונה. קרוב ל-200 אלף בני אדם במדינה חלו בקורונה, ויותר מ-26 אלף מתו מהנגיף – הכי הרבה בעולם אחרי ארה"ב. מקרי המוות מקורונה במדינה עלו ביממה האחרונה ב-260, הנתון הנמוך ביותר שנרשם מאז 14 במארס, וגם שיעור ההדבקות בה נמצא בירידה.

ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה בפרלמנט ברומא, בשבוע שעברצילום: Remo Casilli/רויטרס

"אם אתם אוהבים את איטליה, שמרו על מרחק", אמר קונטה. "אתם חייבים לכבד תמיד את המרחק הבטוח של לפחות מטר אחד. אפילו בתוך מסגרת המשפחה. מומחים יגידו לכם שאחד מתוך ארבעה מקרי הידבקות מתרחש בהקשר המשפחתי", אמר ראש הממשלה. "כולנו רוצים שהמדינה תבצע אתחול מחדש", אמר קונטה. עם זאת, הדרך היחידה לחיות עם הנגיף בשלב הזה היא לא לחלות – וריחוק חברתי".

איטליה נמצאת בסגר כללי מאז 11 במארס והיציאה ממנו תבוצע באופן הדרגתי. כך זה הולך לקרות:

  • עבודות ייצור ובנייה יתחדשו החל מ-4 במאי. קונטה אמר כי חברות יצטרכו להציג מדיניות נוקשה של אמצעים לשמירה על הבריאות לפני שיוכלו לפתוח.
  • אירועי ספורט יותרו, אולם ללא קהל.
  • אנשים יוכלו לנסוע בתוך המחוזות שלהם החל מ-4 במאי כל זמן שמדובר בנסיעות ממוקדות כמו ביקור משפחה וכולם חובשים מסכות.
  • נסיעה בין מחוזות תותר רק לצורך עבודה או מסיבות רפואיות.
  • מוזיאונים וספריות ייפתחו מחדש ב-18 במאי
  • ברים, מסעדות וסלוני יופי ייפתחו מחדש החל מ-1 ביוני, אם כי הם יכולים להציע שירותי טייק אווי מ-4 במאי.
  • בתי הספר במדינה ייפתחו החל מספטמבר. "בתי הספר חשובים לנו מאוד, והם ייפתחו בספטמבר", אמר קונטה מוקדם יותר בראיון לעיתון האיטלקי "לה רפובליקה". ראש הממשלה ציין כי יש מחקרים שהצביעו על הסכנה להדבקה גדולה בשטח בית הספר. ב-5 במארס סגרה ממשלתו את בתי הספר, האוניברסיטאות והפעוטונים בשעה שניסתה למגר את התפשטותו המואצת של נגיף קורונה.
  • פארקים וגנים ציבוריים ייפתחו מחדש מ-4 במאי ותושבי המדינה יוכלו לעשות ספורט בחוץ כל זמן שהם שומרים על מרחק של שני מטר מאנשים אחרים.
  • טקסי הלוויות יתחדשו כשמספר המשתתפים בהן יוגבל ל-15 ורצוי שהן ייערכו בחוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ