המדען שהכניס את הבריטים לסגר התפטר לאחר שהפר את ההנחיות ונפגש עם המאהבת

פרופ' ניל פרגוסון עמד בראש צוות מדענים מטעם האימפריאל קולג' שהכין תחזיות ששימשו את שרי הממשלה. "אני מבין שעשיתי טעות בשיקול הדעת ונקטתי בצעד שגוי", מסר בהצהרה שפרסם

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרגוסון. "אני מתחרט עמוקות על החתירה תחת ההנחיות", אמר
פרגוסון. "אני מתחרט עמוקות על החתירה תחת ההנחיות", אמרצילום: Marshaj2020
לוגו גרדיאן
גרדיאן

פרופ' ניל פרגוסון, אחד האפידמיולוגים המובילים בבריטניה שהיה בין מעצבי אסטרטגיית הסגר שהטילה הממשלה על התושבים בניסיון לרסן את התפרצות נגיף הקורונה, התפטר מתפקידו כיועץ לממשלה לאחר שהפר את כללי הסגר בעצמו ונפגש עם המאהבת שלו בביתו.

פרגוסון עמד בראש צוות מדענים מטעם האימפריאל קולג' בלונדון שהכין תחזיות מדעיות ששימשו את שרי הממשלה בעת משבר הקורונה. הצוות בראשותו היה זה שקידם החמרה בהנחיות, והזהיר מפני פגיעה בהיקף מבהיל במערכת הבריאות הציבורית. בהצהרה שפרסם אתמול (שלישי) הודיע פרגוסון כי הוא התפטר מתפקידו בשל "טעות בשיקול הדעת".

העיתון "דיילי טלגרף" דיווח כי המאהבת של פרגוסון, אנטוניה סטאס, עזבה את ביתה כדי לבקר אותו בביתו שנמצא בקצה השני של לונדון בשתי הזדמנויות – ב-30 במארס וב-8 באפריל, בזמן שהסגר היה בתוקפו. על פי הדיווח, היא הסבירה לחבריה שלא מדובר בהפרת ההגבלות, כי מבחינתה מדובר באותו תא משפחתי. סטאס נשואה וחיה עם בעלה וילדיה.

"אני מבין שעשיתי טעות בשיקול הדעת ונקטתי בצעד שגוי", מסר פרגוסון בהצהרה שפרסם. "לכן אני עוזב את תפקידי בצוות. פעלתי מתוך הנחה שאני חסין, לאחר שנדבקתי בווירוס ושהיתי בבידוד מוחלט כשבועיים לאחר הופעת התסמינים".

"אני מתחרט עמוקות על החתירה תחת ההנחיות והצורך להמשיך לנקוט במדיניות של ריחוק חברתי", הוא הוסיף. "הנחיות הממשלה חד-משמעיות וברורות, וקיימות כדי להגן על כולנו". דובר מטעם הממשלה אישר שפרגוסון התפטר אך סירב להתייחס לנושא. מטעם אימפריאל קולג' נמסר רק שפרגוסון "ממשיך להתמקד בעבודת המחקר החשובה שלו".

פרגוסון הפך לדמות ציבורית מוכרת בתקופה האחרונה, והתראיין פעמים רבות כדי להסביר את הרציונל המדעי מאחורי ההחלטות שקיבלה הממשלה. הוא נדבק בווירוס באמצע מארס, ככל הנראה לאחר שערך כמה פגישות בווסטמינסטר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ