בלי מצעד ובלי קהל, ברוסיה ציינו 75 שנה לניצחון על הנאצים

החגיגות לציון החג הלאומי החשוב במדינה נדחו בשל מגפת הקורונה, והנשיא פוטין שקיווה להישג תודעתי משמעותי נאלץ להסתפק בנאום צנוע. בבלארוס השכנה, שנשיאה מתכחש למגפה, קיימו מצעד בהשתתפות 3,000 חיילים

אי-פי
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מניח פרחים בקבר החייל האלמוני מחוץ לקרמלין, היום
פוטין מניח פרחים בקבר החייל האלמוני מחוץ לקרמלין, היום. הבטיח שחגיגות 75 השנה לניצחון יתקיימו במועד אחרצילום: Alexei Druzhinin/אי־פי
אי-פי
גרדיאן

רוסיה ציינה היום (שבת) את יום הניצחון על גרמניה הנאצית, מהמועדים החשובים ביותר בלוח השנה הלאומי, באופן מצומצם בשל מגפת הקורונה. הנשיא ולדימיר פוטין קיווה להפוך את חגיגות 75 השנה לניצחון לאירוע מפואר, אך נאלץ להסתפק בנאום ובהנחת זר פרחים על קבר החייל האלמוני שמחוץ לקרמלין.

בשל ההגבלות שהטילה הממשלה כדי לבלום את התפשטות המגפה, המצעד הצבאי המסורתי בכיכר האדומה והתהלוכה השנתית לציון יום הניצחון נדחו למועד אחר. מפגן העוצמה הצבאית של הפדרציה הרוסית הסתכם במטס של 75 מסוקים ומטוסים מעל מוסקבה.

עבור פוטין היתה זו הופעה פומבית ראשונה בחודש האחרון, לאחר שפרש לעבודה מרחוק בווילה כפרית שבבעלותו. בנאומו נמנע הנשיא הרוסי מלהזכיר את המגפה — שהביאה לכ-200 אלף חולים ברחבי המדינה וליותר מ-1,800 מתים — גם לא כשהבטיח כי האירועים לציון יום הניצחון יתקיימו בהמשך השנה.

"כהרגלנו, נציין באופן נרחב ומכבד את יום השנה. נעשה זאת בכבוד, שאותו אנחנו חייבים למי שהביאו לניצחון הזה וסבלו עבורו", אמר פוטין בנאומו. "עוד נראה במצעד הראשי בכיכר האדומה ובצעדת 'הגדוד הנצחי', שמציינת את הכרת התודה והקשר החיוני והבלתי ניתן להתרה בין הדורות".

המלחמה והניצחון על הנאצים הם חלק מכונן בזהותה של רוסיה, וביקורת על פעולות הצבא האדום בשנים אלו זוכה לתגובות קרירות וכן לגינויים כניסיון לשכתוב ההיסטוריה. כ-26 מיליון מאזרחי ברית המועצות מתו במלחמת העולם השנייה לפי ההערכות, מהם כ-8.5 מיליון חיילים.

תושבים בעיר סטברופול נושאים את תמונות יקיריהם שלחמו במלחמת העולם השנייה, היוםצילום: EDUARD KORNIYENKO/רויטרס

בשנים האחרונות החלו תושבי ערים ברחבי המדינה להשתתף בצעדות דומות ל"צעדת הגדוד הנצחי" בבירה — ויצאו לרחובות כשהם נושאים את תמונותיהם של קרובים שמתו במלחמה, או שרדו אותה. תחת זאת, בשל המגפה, בכמה ערים בחרו תושבים לצאת למרפסות עם התמונות של יקיריהם או להשתתף בחלופה מקוונת של הצעדה.

עשרות אלפים צפו במצעד בבירת בלארוס

במדינות נוספות שהיו חלק מברית המועצות ציינו גם כן את יום הניצחון. בלטביה ובאסטוניה נצפו תושבים שהניחו זרי פרחים על אנדרטאות מתקופת השלטון הסובייטי. בבלארוס, שנשיאה האוטוקרט אלכסנדר לוקאשנקו מתכחש למגפת הקורונה, נערכו חגיגות יום השנה ללא כל הגבלה. עשרות אלפי בני אדם יצאו לצפות במצעד צבאי ברחובות הבירה מינסק, מבלי להקפיד על הנחיות הריחוק הפיזי שהכתיבה המגפה ברחבי העולם. מעטים מהם חבשו מסכות.

צופים במצעד הצבאי במינסק, בירת בלארוס, היוםצילום: Sergei Grits/אי־פי

כ-3,000 חיילים השתתפו במצעד בבירת בלארוס, שם לא הוטלו כל הגבלות לבלימת התפשטות הנגיף. עד כה דווח על כ-22 אלף חולים במדינה הסובייטית לשעבר ועל 126 מתים בלבד — אך מבקריו של לוקאשנקו טוענים כי המספרים האמיתיים גבוהים בהרבה. בלארוס היא אף המדינה היחידה באירופה שבה המשיכו משחקי ליגת הכדורגל המקומית, אם כי ללא קהל.

בנאומו במצעד אמר לוקאשנקו כי לא ניתן להשוות את הקשיים שחוותה בלארוס בימי המלחמה עם המצב הנוכחי. בעבר כינה הנשיא את האזהרות מפני המגפה "פסיכוזה" ואף פקפק בקיומם של נגיפים. "בעולם המטורף וחסר הכיוון הזה, יהיו אנשים שיגנו אותנו על העיתוי והמקום שבו בחרנו לבצע את המצעד הקדוש הזה", אמר לוקאשנקו.

לוקאשנקו נואם במצעד במינסק, היוםצילום: Sergei Gapon/אי־פי

"אל תיחפזו למסקנות ואל תגנו אותנו, צאצאי הניצחון הבלארוסי", המשיך לוקאשנקו, שהתגאה כי ארצו היא המדינה היחידה מבין חברות ברית המועצות לשעבר שמקיימת מצעד לציון יום הניצחון, חרף המגפה. "לא היינו יכולים לפעול אחרת. לא היתה לנו ברירה, וגם אם כן היינו עושים בדיוק את אותו דבר". הוא הוסיף כי המצעד במינסק "מוקדש לזכרם כל הלוחמים הסובייטים ששחררו את העולם מהנאציזם".

המגפה תקעה לאחרונה טריז בין רוסיה לבלארוס. בקרמלין הזהירו כי תגובתו השאננה של לוקאשנקו עלולה להביא לעלייה חדה בנתוני התחלואה. מנגד, הרשויות בבלארוס שללו בשבוע האחרון את תעודות העיתונאים של צוות חדשות מערוץ טלוויזיה רוסי שדיווח על עלייה במקרי המוות מהמגפה במדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ