שווייץ אישרה במשאל עם: תיאסר עטיית ניקאב ובורקה במרחב הציבורי

הפרלמנט בשווייץ והמועצה הפדרלית התנגדו להצעה, שיזם ארגון לאומני הקשור למפלגה הימנית-קיצונית בממשלה. בקמפיין לקידום משאל העם כונו הבורקה והניקאב "סמלים של דיכוי נשי שאינם מתאימים לחברה שלנו". החוק אוסר גם על עטיית מסכת סקי בהפגנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלט תמיכה בהצעת החוק, בשבוע שעבר בברן
שלט תמיכה בהצעת החוק, בשבוע שעבר בברןצילום: FABRICE COFFRINI - AFP

שווייץ צפויה ללכת בעקבותיהן של צרפת, בלגיה ואוסטריה ולאסור על כיסוי הפנים בציבור באמצעות בורקה או ניקאב. במשאל עם שנערך במדינה אתמול (ראשון) הצביעו יותר מ-51% מהמשתתפים בעד חוק האוסר על נשים לכסות את פניהן במקומות ציבוריים כמו רחובות הערים, מסעדות ובתי עסק אחרים. החוק אוסר גם על עטיית מסכות סקי בהפגנות.

עטיית כיסוי פנים תותר באתרים קדושים ובמסגדים, ולטובת אירועים דתיים. כיסויי פנים שנלבשים מסיבות בריאותיות או בטיחותיות — כמו מסכות האף והפה למניעת התפשטות נגיף הקורונה — הוחרגו גם הם מהחוק. הפרלמנט בשווייץ והמועצה הפדרלית של המדינה, המשמשת כממשלה הפדרלית בפועל, התנגדו להצעה. זאת בטענה כי מדובר בהצעת חוק גורפת מדי.

תחת זאת הוצע להעביר הצעת חוק שתחייב נשים עם כיסוי ראש להרימם למטרות ביטחוניות וכשידרשו לכך. 51.2% מהמשתתפים במשאל העם תמכו בחוק, לעומת 48.8% שהתנגדו לו. עתה יחל תהליך בן שנתיים להשלמת החקיקה. בורקה הוא בגד המכסה לגמרי את פניה של אישה, כשרק העיניים נראות דרך רשת דקה, ומשתפל לכיסוי הגוף. ניקאב הוא כיסוי פנים שדרכו ניתן לראות את עיניה של האישה.

ארגונים מוסלמיים במדינה ומחוצה לה ביקרו את המהלך. "זוהי בבירור מתקפה על האוכלוסייה המוסלמית בשווייץ", אמרה אינס אלÎשייח, חברה ב"צעיפים הסגולים" — ארגון פמינסטי מוסלמי הפועל במדינה. "המטרה היא לחזק סטיגמות קיימות על מוסלמים ולהרחיק אותם עוד יותר מלב החברה והקונצנזוס". גם איחוד עובדי התיירות והמלונות התנגדו לחקיקה בנושא, בטענה שהיא תפגע בתיירות ממדינות ערב.

סאניג'ה אמטי, חברת המפלגה הירוקה הליברלית בשווייץ, אמרה כי היא חוששת מהמגמה השלילית שמייצגת התמיכה בחוק במשאל העם. "המצב רק ילך ויחריף", הוסיפה. אל־שייח, דווקא הביעה אופטימיות נוכח השיעור הגבוה של מתנגדים לחקיקה ואמרה כי "הפסדנו בקרב אבל לא במלחמה".

הפגנת מחאה נגד אישור החוק, אמש בברןצילום: FABRICE COFFRINI - AFP

תומכי המהלך טענו כי החוק ימנע מפורעים וחוליגנים להתפרע ברחובות כשהם מוגנים על ידי מסכות ולא ניתן לזהותם. הם ציינו כי החוק לא מציין במפורש את המילים "איסלאם" "ניקאב" או "בורקה". אך הקמפיין לעידוד הצבעה לטובת החקיקה, לעומת זאת, התמקד במקומו של האיסלאם במרחב הציבורי בשווייץ: באחת מהפרסומות הוצגה תמונתה של אשה עטוית ניקאב, ומתחתיה נכתב "עצרו את הקיצוניות! הצביעו 'כן' במשאל העם".

וזמי משאל העם הם חברי הארגון הלאומני Egerkingen Committee, שהחל בקמפיין עוד ב–2016. אותו ארגון הביא עוד ב–2009 להצבעה שמנעה את בנייתם של צריחי מסגדים (מינרטים) והוא מנהל קשרים אדוקים עם המפלגה הימנית־קיצונית, "מפלגת העם השווייצרית" (SVP). באתר האינטרנט הרשמי של המפלגה, שחברה בקואליציה השמרנית של שווייץ, פורסם סרטון המסביר מדוע יש לתמוך בהצעה, ובו נאמר כי "כיסויי ראש דתיים כמו בורקה או ניקאב הם סמל לדיכוי של נשים ואינם מתאימים לחברה שלנו".

לדברי אלנה מישל, פעילה בארגון "ליברו" שהובילה קמפיין נגד החוק, ב–SVP "תמיד הרוויחו מלצאת נגד מיעוטים". לכן, הוסיפה, "הם חשים שעליהם להמשיך לעשות זאת. אבל בסופו של יום זה מציב את החירויות שלנו בסכנה. אם אנחנו פותחים את הדלת הזו, זה מראה שאנחנו מסכימים לשלול זכויות יסוד ממיעוטים".

הפגנת מחאה נגד אישור החוק, אמש בברןצילום: FABRICE COFFRINI - AFP

בסך הכל, רק כ–5% מאוכלוסיית שווייץ הם מוסלמים — כ–400 אלף בני אדם מתוך אוכלוסייה המונה כ–8.6 מיליון. רוב המוסלמים במדינה הגיעו מטורקיה, בוסניה וקוסבו. בשניים מהקנטונים במדינה כבר יש איסור על עטיית כיסויי ראש במרחב הציבורי, ושלושה אחרים דחו הצעות חוק דומות. כיסוי הפנים בהפגנות ובאירועי ספורט אסור ב–15 מ–26 הקנטונים של שווייץ. מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת לוצרן מצא כי מספר הנשים שלובשות ניקאב כדרך קבע בשווייץ כולה עומד על עשרות בודדות.

מארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" נמסר כי "אחרי האיסור על מינרטים, רוב מאזרחי שווייץ הביעו שוב תמיכה ביוזמה שמפלה נגד קבוצה דתית מסוימת. הדבר מלבה פחדים ומחלוקות שלא לצורך. איסור על כיסוי פנים אינו נועד לקדם את זכויות הנשים, אלא מהווה מדיניות מסוכנת לפגיעה בחופש הביטוי ובחופש הדת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?