לוגו רויטרס
רויטרס

הפרלמנט בצרפת אישר אתמול (חמישי) חוק שמגדיר יחסי מין עם קטינים מתחת לגיל 15 כאונס — עבירה שהעונש עליה עשוי להגיע עד 20 שנות מאסר. קודם לחקיקה, גיל ההסכמה החוקי בצרפת היה אמנם 15, אך התביעה נדרשה להציג הוכחות כי לא ניתנה הסכמה מפורשת לקיום היחסים על מנת להביא להרשעה בגין אונס. החוק קובע עוד כי גילוי עריות בין אדם לבין קטין או קטינה בני פחות מ-18 ייחשב לאונס.

החוק החדש, שבהצבעה על נוסחו הסופי עבר פה אחד, מקרב את צרפת לסטנדרט החוקי הנהוג במדינות מערביות רבות. "זהו חוק היסטורי עבור ילדינו והחברה שלנו", אמר שר המשפטים אריק דופון־מורטי בנאום בפני הפרלמנט אתמול. "אף תוקף מיני מבוגר לא יהיה מסוגל עוד לטעון כי קיבל את הסכמתו של קטין מתחת לגיל 15".

כמה חברי פרלמנט העלו חשש כי הגדרה של אונס סטטוטורי מתחת לגיל מסוים עלולה להפוך יחסי מין בהסכמה בין קטינים לבין מי שמבוגרים מהם בשנים ספורות למעשה פלילי. כך נוסף סעיף לחוק שזכה לכינוי "סעיף רומאו ויוליה", לפיו יחסים בין קטין או קטינה לבין אדם המבוגר מהם עד חמש שנים אינם נחשבים אוטומטית לאונס. החריג למקרה זה הוא של מקרי תקיפה מינית.

צרפת הדגישה במשך שנים את תדמיתה כארץ הרומנטיקה והפיתוי, אך בחסות זאת נדחק לשוליים הטיפול במקרים של תקיפה מינית של נשים וילדים מצד דמויות מוכרות או מי שמקורבים לבעלי שררה. תנועת "מי טו" שפרצה לתודעה העולמית ב-2017 בעקבות ההאשמות נגד מפיק הקולנוע האמריקאי הארווי ויינשטיין הביאה למפנה בחברה הצרפתית. כך למשל, בשנה שעברה סר חינו של הסופר גבריאל מצנף שהרבה לכתוב בפתיחות על יחסי מין שקיים עם קטינות.

בשנת 2018 החריפה צרפת את הענישה נגד עברייני מין, והגדירה הטרדה מינית ברחוב — לרבות קריאות בוטות ומעשים מגונים בפומבי — כעבירה פלילית. עבריינים הנתפסים בשעת מעשה צפויים להיקנס בו במקום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ