בצל משבר האקלים והקורונה, הירוקים עשויים להפוך להפתעת הבחירות בגרמניה

בעוד שמפלגת השלטון של מרקל סופגת ביקורת על עקרונות מיושנים, סקרים מצביעים על זינוק באהדה למפלגת הירוקים לקראת הבחירות הפדרליות בספטמבר. "הירוקים ימלאו תפקיד גדול בממשלה", מודים ב-CDU, "ואולי אפילו את התפקיד הראשי"

מנהיגת הירוקים אנאלנה ברבוק בברלין, אתמול
מנהיגת הירוקים אנאלנה ברבוק בברלין, אתמולצילום: ANNEGRET HILSE/רויטרס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

לאחר כמעט 16 שנים בשלטון, המפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDU) השמרנית של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל סובלת מתסמיני הידרדרות, טוענים מבקריה. עקרונות התעשייה והייצוא הגרמנים מיושנים ביחס למדינות מערביות אחרות, טוענים המבקרים, באופן שמקשה על מפלגת השלטון למצוא דרכים חדשות ויצירתיות שישמרו על מעמדה הכלכלי של המדינה. משפיעות גם פגיעה באמון בממשל בארה"ב, עמדתה העצמאית יותר של סין ותוקפנותה של רוסיה.

מצבה של המפלגה השנייה בגודלה במדינה, הסוציאל-דמוקרטים שממרכז-שמאל, גרוע אף יותר מבחינה אלקטורלית ואידיאולוגית. הפרשנים כולם מסכימים כי הפעם, כל ממשלה שתמלא את מקומה של מרקל תיצבע בגוון ירוק.

אנגלה מרקל. סופו של עידןצילום: CHRISTIAN MANG/רויטרס

חמישה חודשים לפני הבחירות הפדרליות, שייערכו ב-26 בספטמבר, הסקרים האחרונים מצביעים על כך שמפלגת הירוקים מגיעה למקום השני, באופן צמוד לאחר הנוצרים-הדמוקרטים. יש כבר מי שסבורים כי הם אולי אף יעמדו בראש הממשלה הבאה. "הם בהחלט יהיו חלק מהממשלה הבאה", אמר נורברט רטגן, חבר מפלגת השלטון הנוכחית. "הירוקים ימלאו תפקיד גדול בה, ואולי אפילו את התפקיד הראשי".

אלה אינם הירוקים של עידן המלחמה הקרה, מפלגה רדיקלית אשר מבועתת מהתיקו הגרעיני בין ברית המועצות לארה"ב על אדמת אירופה המחולקת. הירוקים כיום הם מפלגת מרכז השואפת לשלטון, המחזיקה בהבנה מעמיקה במפתיע בעניינים בינלאומיים ובדבר האופן שבו גרמניה צריכה להשתנות בלי להביא לניכור של העסקים הגדולים.

ברבוק עם צוותה באוטובוס של הקמפיין, בחודש שעבר. מצביעים רואים בירוקים מפלגה שלא התפשרה על עקרונותיהצילום: LAETITIA VANCON / NYT

העלייה התלולה בתמיכה שזוכים לה ירוקים במדינה הגדולה והעשירה באירופה תהיה בבחינת נקודת מפנה לא רק למפלגה, אלא לכל אירופה, שבה היא כבר חברה בקואליציות ממשלתיות בשש ארצות. הדבר עשוי לבשר מעבר למדיניות חוץ אגרסיבית יותר של גרמניה, בייחוד כלפי סין ורוסיה.

"זו מפלגה אחרת, דור אחר, נסיבות אחרות ועולם אחר", אמר סרגיי לגודינסקי, חבר בפרלמנט האירופי מטעם המפלגה הירוקה. "קיימת כעת מודעות גדולה יותר בקרב הציבור לבעיות גלובליות, ובהן סוגיית האקלים ומשבר הקורונה, ולכן קל יותר לקדם שינויים הנובעים מאג'נדה ירוקה במובן הקלאסי. החזית מול משטרים טוטליטריים ברורה כעת יותר מאי פעם וזה מציב אותנו במקום אחר".

"הירוקים הם המפלגה היחידה שיכולה לטלטל מעט את הספינה, בייחוד מול סין ורוסיה. הם ישיגו איזון טוב יותר בין כלכלה לזכויות האדם", אומרת יאנה פוגליירין, מנהלת נציגות המועצה האירופית ליחסי חוץ בברלין.

ארמין לאשט בברלין, היוםצילום: MICHELE TANTUSSI/רויטרס

"האגף הצמחוני"

ביום שני נבחרה ראשת המפלגה החדשה של הירוקים, אנאלנה ברבוק בת ה-40, שהובילה עד כה את המפלגה לצד רוברט האבק בן ה-51. היא נחשבת למועמדת המובילה להתמודדות על תפקיד הקנצלרית הבאה, ותהיה האישה היחידה במרוץ להחלפת מרקל שתפרוש בקרוב. מטעם מפלגת השלטון הנוצרית-דמוקרטית יתמודד ארמין לאשט.

מפלגת הירוקים, שההגנה על הסביבה היא לב סדר היום שלה, מייצגת את רוח התקופה. ראשיה טוענים שמדיניות כלכלית נכונה תהפוך את גרמניה למדינה דיגיטלית מודרנית ונייטרלית מבחינת הפצת פחמן, אשר תהיה תלויה בייצור תעשייתי במובן המיושן – כולל תעשייה מתוחכמת.

במפלגה מתנגדים לפעילותו של "נורד סטרים 2", צינור הגז התת-ימי הארוך בעולם, המספק לגרמניה גז רוסי באופן שעוקף את אוקראינה ואת פולין. במפלגה מתנגדים גם להסכם ההשקעות בין האיחוד האירופי לסין ומחויבים לשיתוף פעולה אירופי, קידום הדמוקרטיה, הגנה על זכויות אדם, המשך חברותה של גרמניה בברית נאט"ו ולברית האיתנה בינה לבין ארה"ב

ברבוק והאבק בכינוס של המפלגה, ב-2018צילום: Bernd von Jutrczenka/אי־פי

הירוקים סבורים שהיעד שקבעה נאט"ו לתקציבים צבאיים – 2% מהתמ"ג - הוא שרירותי. הם סבורים שיש להקצות תקציב גבוה יותר, כדי להבטיח שצבא גרמניה החלש יוכל לעמוד בהתחייבויותיו במסגרת נאט"ו.

אפילו רטגן, חבר המפלגה הנוצרית דמוקרטית המשמש כיו"ר ועדת יחסי החוץ של הבונדסטג, אמר כי אף שהוא נבוך להודות בכך, השקפת הירוקים לגבי סין ורוסיה נכונה יותר מזו של יתר המפלגות. "הם עשויים להיות שותפים ריאליסטיים ומוצלחים יותר מאחרים בכל הנוגע למדיניות חוץ", אמר.

הכלכלן הגרמני ואיש השמאל וולפגנג שטרק כינה בעבר את הירוקים "האגף הצמחוני של הנוצרים דמוקרטים", ציין הנס קונדנני ממכון המחקר הלונדוני צ'אטהם האוס. הביקורת שמותחת המפלגה על רוסיה ועל סין בכל הנוגע לדמוקרטיה ולזכויות אדם, אמר, דומה לעמדותיהם של נאו-שמרנים אמריקאים.

"הירוקים הגרמנים הפכו למפלגת מרכז פרגמטיסטית", אומר אולריך שפק מקרן מרשל הגרמנית בברלין. "הם רוצים להיות גורם בעל משקל בממשלה ולקדם כלכלה ירוקה. הם סבורים שחלק ניכר מעולם העסקים מבין שזה העתיד".

מרקל בברלין, בחודש שעברצילום: HANNIBAL HANSCHKE/רויטרס

חשיבותה של מדיניות חוץ היא משנית, אומר שפק, "אבל לסדר היום הדמוקרטי יש חשיבות גדולה והם ממקמים עצמם לצד האופוזיציה הדמוקרטית בבלארוס, באוקראינה, ברוסיה ובסין. ועמדתם לגבי סין מאוד נוקשה".

"הסיכוי היחיד לשינוי"

מפלגת הירוקים חברה בקואליציות השלטוניות ב-11 מבין 16 המדינות בגרמניה. חבריה נבחרו לאחרונה לראשות ממשלת באדן-וירטמברג, מדינה המחזיקה בתעשיית מכוניות מפותחת. למעשה, טוען ארנה יונגיוהאן, פרשן פוליטי בקרן היינריך בל, הירוקים גמישים דיים להקים קואליציה עם כל מפלגה אחרת, למעט מפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה", (AfD).

הירוקים הם היחידים מקרב המפלגות הגדולות המקדמת חזון של גרמניה דיגיטלית ניטרלית מבחינה אקלימית, בעלת מחויבות עמוקה לאיחוד האירופי, לערכים דמוקרטיים ולשוויון מגדרי. מפלגה המאמינה שהעתיד כבר אינו מרצדס דיזל, אלא טסלה חשמלית, אומרת פוגליירין.

למרות זאת נאלצה המפלגה להתנהל בזהירות בכל הנוגע לסוגיות צבאיות, ביטחוניות וגרעיניות, שבהן האידאליזם נדרש להתמודד עם העולם כפי שהוא, ושבו ידה של העוצמה הרכה אינה תמיד על העליונה במאבק מול עוצמה קשה. "הדבר ייבחן בשטח, משום שמדיניות חוץ אינה יכולה להתבסס רק על ערכים. יהיה צורך להגדיר גם אינטרסים", אומר לגודינסקי

המפלגה נאמנה לעקרונות עליהם נוסדה ומתנגדת לנשק גרעיני אמריקאי בגרמניה. עם זאת היא אינה נוקטת עמדה חד משמעית בהצהרת עקרונותיה. "הם רוצים עולם בלי נשק גרעיני, אבל מכירים בכך שיידרש זמן כדי להגיע לזה", אומרת סופיה בש, פרשנית במרכז לרפורמה אירופית בברלין.

"הירוקים הם הסיכוי היחידי שלנו לשינוי של ממש במדיניות החוץ הגרמנית", הוסיפה פוגליירין, "אחרי שנים של חתירה לסטטוס קוו בעידן מרקל".

לכתבה של סטיבן ארלנגר בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ