סוכנות התרופות האירופית: יתרונות החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון גוברים על הסיכונים

מהסוכנות נמסר כי אותר קשר אפשרי בין החיסון ובין מקרים נדירים של הופעת קרישי דם באופן "דומה מאוד", לדבריהם, לתופעה שנקשרה לחיסון של חברת אסטרה-זנקה, והמליצו לצרף אזהרה למידע הרפואי שיופץ בנוגע אליו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
התחסנות לקורונה באילינוי עם החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון, בתחילת החודש
התחסנות לקורונה באילינוי עם החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון, בתחילת החודשצילום: CARLOS BARRIA/רויטרס

בסוכנות התרופות האירופית (EMA) איתרו קשר אפשרי בין החיסון לקורונה של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון ובין מקרים נדירים של הופעת קרישי דם, באופן "דומה מאוד" לדבריהם לתופעה שנקשרה לחיסון של חברת אסטרה-זנקה, כך נמסר היום מטעם הסוכנות. בסוכנות הרגולטורית הדגישו כי על פי הממצאים יתרונותיו של החיסון עדיין גוברים על הסיכונים האפשריים שבשימוש בו והמליצו לצרף אזהרה למידע הרפואי שיופץ בנוגע לחיסון.

בשבוע שעבר נעצר השימוש בחיסון בארה"ב בהוראת סוכנויות בריאות פדרליות לאחר ששישה אנשים פיתחו תופעה נדירה הקשורה בקרישי דם כשבועיים לאחר שקיבלו את החיסון של החברה. בחברה עצרו בשבוע שעבר גם את משלוחי החיסון ל-27 המדינות החברות באיחוד האירופי והמליצו להמתין ולא להשתמש במנות שנשלחו עד לפרסום המלצות הסוכנות.

התחסנות לקורונה עם החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון באוהיו, בתחילת החודשצילום: Phil Long/אי־פי

בסוכנות האירופית מסרו היום כי נבחנו שמונה מקרים של הופעת קרישי דם לא צפויים בקרב מתחסנים בחיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון בארה"ב, בהם מקרה אחד בו המתחסן מת. בכל המקרים מדובר במתחסנים בני פחות מ-60, רובם נשים. מהסוכנות נמסר כי מדובר ב"תופעת לוואי מאוד נדירה" של החיסון.

"זוהי תופעת לוואי מאוד נדירה, אבל חשוב מאוד שרופאים ומטופלים יהיו מודעים לתסמינים האלו כדי שיוכלו לטפל בזמן בכל חשש רפואי בעזרת מומחים בהקדם האפשרי", אמרה היום מנהלת ה-EMA, אמר קוק. "אלפי בני אדם עדיין מתים מדי יום מקורונה, ולחיסונים האלה יש תפקיד חשוב מאוד במלחמה נגד המגפה. יתרונות החיסונים האלה עולים עדיין על הסיכונים שבתופעות הלוואי הנדירות האלה".

בסוכנות לא שללו המשך שימוש בחיסון. קוק הוסיפה כי חברי האיחוד האירופי יוכלו כעת "להחליט כיצד להמשיך עם מבצע החיסונים בהתבסס על מצבם".

החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון מבוסס על מנה אחת בלבד וניתן לאחסן אותו במקררי חיסונים רגילים בטמפרטורה של שתיים עד שמונה מעלות צלזיוס ולמשך שלושה חודשים. בארה"ב התחסנו כמעט שבעה מיליון בני אדם עד כה בחיסון וכתשעה מיליון מנות חיסון נוספות נשלחו למדינות, כך לפי נתוני המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ