מנהיג האופוזיציה הרוסי נבלני הודיע שיפסיק לשבות רעב לאחר 24 ימים

בהודעה הסביר אלכסיי נבלני כי רופאים הזהירו אותו שאם ימשיך לשבות הוא יסכן את חייו. דרישתו לביקור מרופאו האישי לא נענתה, אך בבית הכלא אפשרו לרופאים אזרחיים לבדוק אותו - "התקדמות עצומה" לדבריו

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נבלני בבית המשפט במוסקבה, בפברואר
נבלני בבית המשפט במוסקבה, בפברוארצילום: /אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי

מנהיג האופוזיציה ברוסיה אלכסיי נבלני הודיע היום (שישי) כי יחדול משביתת הרעב שהחל בכלא לפני 24 ימים, אותה פתח במחאה על סירוב רשויות בית הסוהר לאפשר לרופאו האישי לבקר אותו. ביום שני הועבר נבלני לבית חולים לאסירים בשל הידרדרות במצבו, ובהודעה שפרסם היום הסביר כי רופאים הבהירו לו כי אם ימשיך בשביתה הוא עלול לסכן את חייו.

בהודעה שפרסם באינסטגרם כתב נבלני כי הוא ממשיך לדרוש מרשויות בית הסוהר לאפשר לרופאו האישי לבקרו, כדי לבדוק אובדן תחושה שהוא חווה לדבריו ברגליו וידיו. עם זאת, הוא הסביר שהחליט להפסיק לשבות לאחר שבבית הכלא אפשרו לרופאים אזרחיים אחרים לבדוק אותו - "התקדמות עצומה", לדבריו.

"הודות לתמיכה העצומה לה זכינו מצד אנשים טובים במדינה שלנו וברחבי העולם הצלחנו להשיג התקדמות עצומה", כתב נבלני. "לפני כחודשיים בקשותיי לקבל סיוע רפואי עוררו גיחוך. לא קיבלתי שום תרופה. הודות לכם, נבדקתי לאחרונה בידי רופאים אזרחיים פעמיים". ראש האופוזיציה הוסיף כי הוא מתכוון כעת להתחיל "לצאת משביתת הרעב", תהליך שיימשך לדבריו 24 ימים ויחל היום.

הפגנות תמיכה בנבלני בוולדיווסטוק, ביום רביעיצילום: PAVEL KOROLYOV - AFP

נבלני בן ה-44 נעצר מוקדם יותר השנה ומרצה עונש מאסר של שנתיים וחצי. הוא החל את שביתת הרעב בסוף מארס. גורמים ברשות בתי הסוהר ברוסיה התעקשו מצידם כי בזמן מאסרו הוא זוכה לטיפול רפואי הולם, וכשפונה לבית חולים לאסירים מוקדם יותר השבוע הבהירו גורמים כי הוא נמצא במצב רפואי "מספק" ונבדק על ידי רופא מדי יום, בעוד שאנשי הצוות שלו מסרו כי קיים חשש כבד לחייו.

ביום רביעי קיימו תומכיו של נבלני הפגנות ענק ברחבי רוסיה למען שחרורו. ארגון המעקב OVD-Info העריך כי המשטרה עצרה מאות מפגינים. במקביל נעצרו באותו היום שניים מבעלי בריתו הקרובים ביותר במוסקבה - פעילת האופוזיציה ליובוב סובול, שמנהלת את ערוץ היוטיוב של נבלני, והדוברת של נבלני, קירה ירמיש. "כרגיל, הם חושבים שאם הם יבודדו את 'המנהיגים' אז לא יהיו הפגנות", אמר לאוניד ולקוב, מקורב לנבלני, לאחר מעצרם. "כמובן שזה לא נכון".

הפגנות קודמות למען שחרורו של מנהיג האופוזיציה דוכאו ביד קשה והובילו לאלפי מעצרים. נשיא המועצה האירופית, שארל מישל, יצא ביום רביעי נגד מעצרם של בעלי בריתו. "יש לגנות את מעצרם של תומכיו של אלכסיי נבלני לפני ההפגנות המתוכננות היום ברוסיה. הרשויות צריכות לכבד את זכות ההתאגדות", אמר מישל, שקרא להעניק לנבלני טיפול רפואי ולשחררו מהכלא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ