האיחוד האירופי יתיר לאמריקאים מחוסנים להיכנס לתחומו החל מהקיץ הקרוב

נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, אמרה כי נוכח ההתקדמות במבצעי החיסון באיחוד ובארה"ב, יהיה ניתן לחדש את הטיסות הטרנס־אטלנטיות בחודשים הקרובים. וושינגטון ובריסל נמצאות במגעים להכרה הדדית בתעודות מתחסנים, שיאפשרו לחדש את ביקורי התיירים משני צדי האוקיינוס

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חוף בפרברי אתונה, החודש
חוף בפרברי אתונה, החודשצילום: Yorgos Karahalis/אי־פי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

אזרחי ארה"ב שהתחסנו באופן מלא מפני נגיף הקורונה יוכלו החל מהקיץ הקרוב לבקר באיחוד האירופי. כך אמרה היום (שני) נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, בריאיון לעיתון "ניו יורק טיימס". לדבריה, "ככל שאני מבינה האמריקאים משתמשים בחיסונים שסוכנות התרופות האירופית (EMA) העניקה להם אישור, והדבר יאפשר להם להיכנס בחופשיות לאיחוד".

לפני יותר משנה, כשפרצה מגפת הקורונה, נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ הורה לאסור על טיסות לא הכרחיות למרבית המדינות מעבר לים. אולם הקצב המהיר של מבצע ההתחסנות הלאומי בארה"ב, לאחר כניסתו של ג'ו ביידן לבית הלבן בינואר — וכן שיחות מתקדמות בין וושינגטון לבריסל, בנושא הכרה הדדית בתעודות מתחסן — סייעו לקדם החלטה בנציבות האירופית שתאפשר לחדש את טיסות התיירות במרחב הטרנס־אטלנטי.

לדברי פון דר ליין, "דבר אחד ברור, כל 27 המדינות החברות באיחוד יקבלו ללא שום תנאי מבקרים שהתחסנו בחיסונים שקיבלו אישור רגולטורי של ה-EMA". אלה כוללים את החיסון של פייזר וביונטק, של מודרנה ושל חברת ג'ונסון וג'ונסון — כולם נמצאים אכן בשימוש בארה"ב. אולם, נשיאת הנציבות לא פירטה את לוח הזמנים לחידוש הטיסות, או סיפקה פרטים נוספים על כך.

דבריה הם ההתייחסות הרשמית הבולטת עד כה לכוונה לשנות את מדיניות הטיסות, בהתבסס על תעודות מתחסנים. באיחוד האירופי כבר החלו בתהליך להנפקת "דרכונים ירוקים" דיגיטליים כאלה, לצורך התניידות בעתיד הקרוב בין 27 החברות בגוש המדינות. אלה יכללו מידע על אודות החלמה או התחסנות מפני נגיף הקורונה, או תוצאת בדיקה שלילית שנערכה לאחרונה.

פון דר ליין הוסיפה בריאיון כי ארה"ב "נמצאת במסלול הנכון ומתקדמת בצעדי ענק" להשגת שיעור התחסנות של 70% מהאוכלוסייה, עד אמצע יוני. לדבריה, באיחוד ניתן להגיע ליעד זה באמצע יולי. נשיאת הנציבות הוסיפה כי חידוש הטיסות יהיה תלוי במצב התחלואה בפועל, אך אמרה כי נראה שהן ארה"ב והן האיחוד נמצאות במגמת שיפור משמעותית בהיבט זה.

דיפלומטים ממדינות האיחוד הנחשבות ליעדי תיירות מבוקשים, ובראשן יוון, מתחו בשבועות האחרונים ביקורת על הקריטריונים שהציבה בריסל להכרה במדינה כ"בטוחה" — שעיקרם שיעור נמוך של מקרי הדבקה. לטענתם, מדובר במבחן לא רלוונטי, בהתחשב בהתקדמות שנרשמה במבצעי החיסונים במדינות כמו ארה"ב, בריטניה ויעדים נוספים.

בד בבד, וושינגטון ובריסל החלו במגעים כדי לבחון כיצד להבטיח הכרה הדדית בתעודות מתחסנים. על אף שהמוקד הוא מציאת פתרון טכנולוגי לכך, ייתכן שבשלב הראשון אזרחים אירופאים יוכלו להציג בכניסה לארה"ב אישור מארצם שלהם, שניתן באופן דיגיטלי, ולקבל תעודה מקומית מקבילה.

אולם, פקידים בבריסל סבורים כי גם צעד זה יהפוך בתקופה הקרובה לבלתי הכרחי — מכיוון שהתעודות הדיגיטליות שהונפקו בארה"ב יהיו ניתנות לקריאה במערכות שנמצאות בשימוש במדינות האיחוד, ולהיפך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ