לראשונה מאז שביתת הרעב, נבלני הופיע בבית המשפט: "להעמיד את התובעים לדין"

במסך באולם במוסקבה נראה נבלני חלש ורזה כשראשו מגולח. בעלי בריתו אמרו היום כי הרשויות פתחו בחקירה חדשה נגדו בחשד שהקים עמותה שהפרה זכויות אזרח

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנהיג האופוזיציה הרוסי אלכסיי נבלני במסך בבית המשפט במוסקבה, היום
מנהיג האופוזיציה הרוסי אלכסיי נבלני במסך בבית המשפט במוסקבה, היוםצילום: BABUSHKINSKY DISTRICT COURT OF
לוגו רויטרס
רויטרס

מנהיג האופוזיציה הרוסי אלכסיי נבלני, שמרצה עונש מאסר במושבת עונשין, הופיע היום (חמישי) בציבור בפעם הראשונה מאז שסיים שביתת רעב של יותר משלושה שבועות. נבלני, בן 44, הופיע לשימוע בבית משפט במוסקבה באמצעות שיחת וידאו. השימוע עוסק בערעור שהגיש בגין פסיקה שקבעה כי הוא הכפיש את שמו של וטרן רוסי ממלחמת העולם השנייה.

במסך באולם בית המשפט נראה נבלני חלש ורזה כשראשו מגולח. הפוליטיקאי הרוסי יצא נגד ההאשמות נגדו ואמר: "אני דורש שהאנשים שחתמו את החתימות (נגדו) ושהתובעים יועמדו לדין פלילי". במקביל, בעלי בריתו של נבלני טענו היום כי הרשויות ברוסיה פתחו בחקירה פלילית חדשה נגדו, בחשד שהקים עמותה שהפרה זכויות אזרח.

צוותו של נבלני הודיע קודם לכן בסרטון ביוטיוב כי הוא מפרק את רשת המנגנונים האזוריים שלו ברחבי רוסיה. ההודעה פורסמה לפני שימוע אחר שמתנהל ובו בית המשפט שוקל את בקשתה של התביעה הרוסית להגדיר את ארגוניו של נבלני כקיצוניים. ביום שלישי השהה בית משפט את פעילותם של הארגונים, בשעה שנשקלת הוצאתם מחוץ לחוץ לצמיתות.

כיסוי ציור קיר עם דיוקנו של נבלני בסנט פטרבורג, היום. "גיבור בן זמננו"צילום: Valentin Egorshin/אי־פי

במסגרת הצעדים נגד ארגוניו של נבלני, נאסר על הקרן נגד שחיתות (FBK) שלו לגשת לחשבונות הבנק שלה, לבקשת התביעה, ונאסר עליה לארגן הפגנות ולפרסם מאמרים באינטרנט. אם הרשת תוגדר כארגון קיצוני, הרשויות יכולות לקבל לידיהן את הסמכות לשלוח לכלא פעילים ולהקפיא את חשבונות הבנק שלהם. בית המשפט קבע דיון נוסף בבקשה, שיתקיים ב-17 במאי, כך מסרו עורכי דינו של נבלני.

לדברי התביעה, ארגוניו של נבלני "מערערים את המצב הסוציו-פוליטי במדינה" מאחר שהם קוראים "לפעילות קיצונית והפרות סדר המוניות — בין היתר באמצעות גיוס קטינים לפעילויות לא חוקיות". התובעים טענו כי הארגונים פועלים "בשירותם של גורמים זרים שונים שמוציאים לפועל פעולות הרסניות נגד רוסיה" במטרה לגרום למהפכה שתוביל להדחתו של פוטין.

נבלני נידון בפברואר לשנתיים ושמונה חודשי מאסר לאחר ששב למוסקבה משהות בגרמניה, שם התאושש מניסיון התנקשות באמצעות הרעלה באוגוסט האחרון. הוא הורשע בהפרת תנאי שחרור שהוטלו עליו בעקבות הרשעה במעילה משנת 2014 ונשלח לכלא. בשבועות האחרונים פתח בשביתת רעב, שעל סיומה הכריז בסוף השבוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ