חוקרים בפולין בחנו מומיה של כהן דת מצרי – והופתעו לגלות שמדובר בגופת אישה הרה

אחרי שנים של בדיקת עשרות גופות חנוטות של בני אדם ובעלי חיים, חוקרים בוורשה הבחינו במקרה בכף רגלו של עובר בגופה שהונחה בארון שזוהה כשייך לאיש הדת. זו הפעם הראשונה שתועד מקרה של חניטת אישה הרה, ולפי ההערכה מותה היה קשור לסיבוך בהריון

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
החוקרים לצד המומיה, בוורשה. משמאל: אוזרק־שילקה, איסמונד וחברה נוספת בצוות המחקר
החוקרים לצד המומיה, בוורשה. משמאל: אוזרק־שילקה, איסמונד וחברה נוספת בצוות המחקרצילום: WARSAW MUMMY PROJECT/רויט
אי-פי
רויטרס

חוקרים פולנים שבדקו מומיה מצרית ברנטגן ובסריקה ממוחשבת גילו להפתעתם שהגופה החנוטה היא של אישה בחודש השביעי להריונה ולא של כהן דת כפי שסברו תחילה. החוקרים, שדיווחו שלשום (חמישי) על הממצא, הוסיפו כי זו הפעם הראשונה שבה נמצאה מומיה של אישה הרה שנשתמרה בצורה כה טובה. על פי הכתובת על ארון המתים שבו הגיעה המומיה לוורשה בשנת 1826, מדובר בגופתו של כהן דת מצרי ששמו הור דהוטי.

לדברי האנתרופולוגית מאז'נה אוזרק־שילקה, במבט אחרון שהעיפה בסריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) לפני פרסום מחקר ממושך, צץ לעיניה ולעיני בעלה הארכיאולוג סטניסלב פרט שאיש לא שם לב אליו קודם לכן. "במבט מדוקדק באגן התחתון של המומיה ובתכולתו היה לי נדמה שאני רואה כף רגל זעירה", אמרה אוזרק־שילקה. "סטניסלב הסתכל, ובהיותו אב לשלושה ילדים זיהה מיד שזו כף רגל. באותו רגע הכל התחבר".

סריקת CT מאפשרת בדיקה יסודית של מומיה מבלי להסיר ממנה את התכריכים. "להפתעתנו לא ראינו בסריקה פין אלא שדיים ושיער ארוך ומתולתל, ואז הבנו שזו אישה הרה", סיפרה אוזרק־שילקה, העובדת כארכיאולוגית ואנתרופולוגית בפקולטה לארכיאולוגיה של אוניברסיטת ורשה. "כשראינו את כף הרגל הזערורית ואת כף היד הקטנה של העובר נדהמנו לגמרי".

הם העריכו את גילה של האישה בכ-20 עד 30 שנה, והסיקו מגודל גולגולת העובר שהיא היתה בין השבוע ה-26 ל-28 להריונה. ממצאי המחקר שערכו מאז 2015 על אוסף המומיות של מוזיאון ורשה, ובו בדקו 40 מומיות של בני אדם ובעלי חיים, פורסמו השבוע בכתב העת Journal of Archaeological Science. לדברי וויצ'יץ' איסמונד, חבר האקדמיה הפולנית למדעים, "אלה הממצאים החשובים והמשמעותיים ביותר שהגענו אליהם עד כה, הם היכו את כולנו בתדהמה". איסמונד, שהיה שותף למחקר, הוסיף כי הממצאים "יסייעו לנו ללמוד כיצד התמודדו עם הריון וסיבוכים הקשורים אליו בימי קדם".

המומיה בעת הסריקה בוורשה. החוקרים מקווים ללמוד עוד על מעמדם של ילדים במצרים הקדומהצילום: WARSAW MUMMY PROJECT/רויט

החוקרים סבורים כי על סמך האיכות הגבוהה של החניטה, ייתכן שהגופה הושמה בתכריכים זמן רב לפני המאה הראשונה לפני הספירה, כפי שהיא מתוארכת באופן רשמי. סיבת מותה של האישה אינה ידועה, אך אוזרק־שילקה סבורה כי ייתכן שהיא היתה קשורה להריונה. "בימינו הרפואה המודרנית יכולה לסייע להציל עוברים במקרים של סיבוכים בהיריון בין השבוע ה-20 ל-30", הסבירה.

איסמונד הוסיף כי ניתן ללמוד מהתגלית על מעמדם של ילדים במצרים הקדומה, שמעט ידוע עליו עד כה, ועל אמונות דתיות. אולם היא גם מעלה שאלות רבות, בהן לדבריו: "מה היה מעמדו של הילד הזה על פי הדת המצרית? האם היתה לו נשמה, האם הוא היה יכול להמשיך לעולם הבא לבדו? האם יכול היה להיוולד מחדש בעולם הבא אם לא נולד עדיין בעולם הזה?".

הוא הוסיף כי המומיה תעבור בדיקות נוספות, שבעזרתן אולי יהיה ניתן ללמוד מה סיבת מותה של האישה ולהבין מדוע העובר הושאר בגופה, על אף שהיה מקובל להרחיק איברים פנימיים מגופות לפני החניטה. "עלינו לגלות פתיחות לכל האפשרויות", אמר איסמונד. בנוסף לכך, לא ברור מדוע המומיה הוחזקה בארון קבורה שעליו הופיע שמו של כהן דת. איסמונד העריך כי הדבר קשור לעובדה שבמאות ה-18 וה-19 קברים רבים נפרצו ותוכנם נשדד וכן לכך שסוחרי עתיקות גנבו פריטים יקרי ערך והעבירו גופות בין הארונות. לדבריו, כ-10% מהמומיות המצויות באוספי מוזיאונים מאוחסנות בארונות הנושאים שמות של מתים אחרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ