בריטניה והאיחוד האירופי רשמו הישגים במבצעי החיסונים ומתחילות לשוב לשגרה

תושבים בספרד חגגו בסוף השבוע את הסרת הסגר במרבית המדינה, ביוון החלו להכין את החופים לתיירים, מחוסנים, מעבר לים ובגרמניה משדרים אופטימיות זהירה. צרפת וצ'כיה יתירו מאמצע החודש לסעוד באוויר הפתוח – ואילו בריטניה תאפשר שתייה בפאבים תחת קורת גג

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הכנות בבית קפה בפריז לקראת האישור לארח סועדים בחוץ, היום
הכנות בבית קפה בפריז לקראת האישור לארח סועדים בחוץ, היום. החל מ-19 במאי תתחדש פעילות המסעדות בעירצילום: LUDOVIC MARIN - AFP
לוגו רויטרס
רויטרס

מבצע החיסונים של האיחוד האירופי מתקרב לאבן דרך משמעותית של כשליש מהאוכלוסייה הבוגרת של 27 החברות בגוש המדינות, וערים ברחבי היבשת מתחילות להיפתח מחדש. לצד החזרה המיוחלת לשגרה, האירופאים מתחילים להביע תקווה זהירה כי יוכלו לנצל את חודשי הקיץ לנופש, שנמנע מהם בשנה שעברה בשל מגפת הקורונה. כך למשל, בספרד יצאו תושבים לרקוד ברחובות בסוף השבוע, כשבמרבית המדינה הוסר הסגר.

היעד שהוצב למבצע החיסונים היה הגעה ל-70% מאזרחי האיחוד הבוגרים עד לתחילת הקיץ. לדברי נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, עד כה חולקו 200 מיליון מנות חיסון, ובריסל צפויה לעמוד ביעד זה. כמה מדינות באיחוד הנחו לקצר את תקופת ההמתנה בין שתי מנות החיסון, ובמקביל החלו לקדם תוכניות של "דרכון ירוק" לתיירים, החל מחודש יוני.

ביוון, כבר החלו לפתוח את חופי הרחצה הציבוריים — ולהציב כיסאות חוף במרחקים גדולים מהרגיל. "אנחנו תולים את יהבנו בתיירים", אמר ניקוס ונייריס, מנהל אתר נופש בחוף באלימוס, פרבר של אתונה. ענף התיירות מהווה כחמישית מכלכלתה של יוון, והמדינה אינה יכולה להרשות לעצמה קיץ נוסף של סגרים בשל המגפה. החל מ-15 במאי יוכלו תיירים מחוסנים להגיע לנפוש במדינה.

בגרמניה, נהנו מסוף שבוע שמשי ראשון לעונה זו, שרומם את רוחם של התושבים. שר הבריאות, ינס שפאן, הכריז כי הגל השלישי של המגפה תם — אם כי לדבריו, "האווירה במדינה טובה יותר מאשר המצב בשטח". שפאן הוסיף כי קצב הגדילה השבועי של המגפה בגרמניה משקף שיעור נדבקים של 119 למאה אלף נפש, ולדבריו "זה ממחיש את הצורך בהאצת מבצע החיסונים".

לפי אתר מעקב הנתונים הסטטיסטיים Our World In Data, קצב הגדילה של המגפה באיחוד האירופי כולו משקף שיעור של 185 נדבקים למאה אלף נפש, בעוד שבארה"ב הוא עומד על 123, בבריטניה על 31 ובישראל על 6. שלוש המדינות האלו רשמו התקדמות משמעותית בהרבה במבצעי החיסונים שלהן, בהשוואה לחברות האיחוד.

הכנות לפתיחת חוף מחדש באתונה, שלשום. ענף התיירות מהווה חמישית מכלכלתה של יווןצילום: COSTAS BALTAS/רויטרס

המרכז האירופי לבקרת מחלות ומניעתן (ECDC) דיווח כי עד כה 31.6% מאזרחי האיחוד הבוגרים קיבלו מנה אחת של חיסון נגד נגיף הקורונה, ו-12% קיבלו את שתי מנות החיסון. בתוך כך, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הודיע היום כי עד כה חוסנו 21.5 מיליון תושבים בארצו מפני הנגיף. פוטין הוסיף כי הוא עצמו עבר בדיקת נוגדנים לאחרונה, כחודש לאחר שחוסן, וכי התוצאות היו טובות.

בצרפת, הודיעו היום כי עד אמצע החודש הנוכחי יגיעו ל-20 מיליון מחוסנים במנה אחת, ועד אמצע יוני ל-30 מיליון. שיעור התחלואה במדינה נמצא במגמת ירידה, והעומס על מחלקות האשפוז הולך ופוחת גם כן. הממשלה בפריז מתכוונת להציג שורת הקלות החל מ-19 במאי — בהן הסרה הדרגתית של העוצר הלילי וכן אישור למסעדות וברים לארח סועדים בחוץ.

בצ'כיה, יאפשרו סעודה באוויר הפתוח החל מ-17 במאי. החל מהיום שבו כל החנויות לפעול כבשגרה במדינה, ובבתי הספר היסודיים התחדשו הלימודים הפרונטליים על בסיס קפסולות ברוטציה שבועית.

חנות בגדים בפראג, היום. אחרי הפסקה של חודשים, כל העסקים נפתחוצילום: DAVID W CERNY/רויטרס

בבריטניה, ראש הממשלה בוריס ג'ונסון הודיע היום על הקלות נוספות שייכנסו לתוקף בשבוע הבא. זאת בזמן ששיעורי התחלואה והתמותה בממלכה המאוחדת נמצאים במגמת ירידה. בין ההקלות שעליהן הודיע ג'ונסון, שייכנסו לתוקף החל מ-17 במאי, מתן אישור לפאבים, מסעדות ובתי קפה להגיש משקאות בפנים ולא רק באוויר הפתוח.

בנוסף לכך, ג'ונסון אף הכריז כי ניתן לצמצם את ההקפדה על מרחק בין־אישי ואף "להתחבק בזהירות". הוא הביע תקווה כי ב-21 ביוני יהיה ניתן לבטל כליל את ההנחיה לשמור על מרחק של מטר אחד בין אדם לאדם מחוץ לבתים. בנוסף לכך, מגרשי ספורט ובתי קולנוע בממלכה המאוחדת יוכלו לשוב אף הם לפעילות באופן מצומצם. כשני־שלישים מאוכלוסייתה הבוגרת של בריטניה קיבלו לפחות מנת חיסון אחת וכשליש קיבלו את שתי המנות.

הגדלת מאגר החיסונים הזמין לרשות חברות האיחוד אפשרה למדינות ברחבי אירופה לגלות גמישות בכללים לחיסון אזרחיהן. זאת, בצל החששות שעלו משימוש בחיסונים של החברות "ג'ונסון וג'ונסון" ו"אסטרה־זנקה", לאחר שהתגלו מקרים מועטים ונדירים של קרישי דם בקרב מחוסנים.

כך למשל, בגרמניה ובנורווגיה התירו לכל אזרח להתחסן בחיסונים של שתי החברות ללא הגבלת גיל, בכפוף לייעוץ רפואי. המהלך נועד לעודד צעירים להתחסן — ולא להמתין לכך שחלוקת החיסונים של "פייזר־ביונטק" ו"מודרנה" תתרחב לקבוצת הגיל שלהם. בכמה מחוזות באיטליה התירו לחסן תושבים מתחת לגיל 60 בחיסונים של "ג'ונסון וג'ונסון" ו"אסטרה־זנקה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ