מתחת לגג של קתדרלת נוטרדאם הסתתר יער של קורות עץ - השבוע הוא בער

לשלטונות בצרפת לא ברור כיצד ומדוע פרצה האש, אך לכולם ברור דבר אחד: המבנה העתיק לא היה מצויד באמצעים פשוטים שהיו יכולים להציל חלקים רבים ממנו. כך, יכולתם של הכבאים היתה מוגבלת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החזית הדרומית של קתדרלת נוטרדאם, היום
החזית הדרומית של קתדרלת נוטרדאם, היוםצילום: BENOIT TESSIER/רויטרס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

המיסה האחרונה היתה בעיצומה בקתדרלת נוטרדאם ביום שני, כשנשמע קול האזעקה הראשונה. השעה היתה 18:20 (שעון מקומי), רק 25 דקות לפני סגירת דלתות העץ הכבדות לציבור. מתפללים, תיירים ועובדי המקום מיהרו החוצה. מישהו ניגש לבדוק את הנקודה הכי פגיעה בכנסייה - עליית הגג, סבך של קורות עץ עתיקות המכונה "היער" - אבל לא מצא בה סימני אש. כך לפי עדותו של התובע של פריז, רמי הייץ.

כנסיית נוטרדאם, לפני השריפה
כנסיית נוטרדאם, אחרי השריפה

בשעה 18:43 נשמעה אזעקה נוספת. חלפו רק 23 דקות מהאזעקה הראשונה, אבל בשלב זה עלתה עלית הגג באש. בתוך זמן קצר, רוב שטח הגג והצריח המזדקר ממנו בערו גם הם בלהבות, שלובו במשבי רוח עזים.

השאלה איך בדיוק התלקחה האש עומדת עתה במוקדה של חקירת השלטונות בצרפת, המתייחסים עד כה לאסון כאל תאונה. נכון לעכשיו, דברים רבים עדיין לא ידועים. מה שכן ידוע הוא שקתדרלת נוטרדאם, אחת מסמליה של פריז וצרפת בכלל, לא היתה מצוידת בשום אמצעי התרעה בסיסי מפני אש, כפי שנדרש על פי חוק במבנים מודרניים יותר.

הקתדרלה השבוע
הקתדרלה ב-2016

חלק מאמצעים אלה, קירות חסיני אש או מערכת מתזים למשל, לא הוכנסו במתכוון לקתדרלה על מנת לא לפגוע בתכנונה המקורי ולא להניח חוטי חשמל בין קורות העץ שתמכו בגג המעוטר של הקתדרלה, מחשש שיסכנו אותה אף יותר. "הסירוב להרכיב מערכת חשמל כלשהי בתוך 'היער' היה שיטתי", אמר פייר הוזיאו, יו"ר האגודה ההיסטורית של פריז. "כולם ידעו שעליית הגג היא החלק הכי מועד לפורענות".

עתה, בעקבות האסון, מתחילים המומחים לפקפק בהחלטות העבר הללו. "היתה מערכת לגילוי אש, אבל לא מערכות חסינות לאש בתוך המבנה", אמר ז'אק שאנו, נשיא הפדרציה הצרפתית לבנייה. "זה אחד מהדברים שיהיה עלינו לחשוב עליהם בהמשך".

כך או כך, האש התפשטה באין מפריע ואחזה בעליית הגג ובגג, והגיעה לצריח, עד שזה התמוטט וקרס לתוך הקתדרלה. עם נפילת החלקים הבוערים של המבנה העליון על רצפת הקתדרלה, האש החלה לאחוז גם ברהיטים.

הכבאים השתמשו ברובוטים מצויידים במצלמות כדי להסתכל על השריפה מתוך המבנה מבלי לסכן אף כבאי. הם גם השתמשו ברחפנים, שהעבירו להם צילומים תרמיים מהאש. כך, הצליחו הכבאים לחלץ חפצי אמנות יקרי מציאות, כפמוטים, פסלים ותשמישי קדושה שונים, בהם זר הקוצים שהיה מונח על ראשו של ישו, לפי המסורת הנוצרית.

אבל באין אמצעים נגד אש בקתדרלה, יכולתם של הכבאים להושיע היתה מוגבלת. "היעדר אמצעים נגד אש איפשר ללהבות להתפשט במהירות", אמר ז'אן מישל לניו, המומחה לתחזוקת מבנים היסטוריים; "לו היו מתזים, זה יכול היה להיגמר אחרת, אבל לא היו".

כבאים ליד הקתדרלה, אתמולצילום: BENOIT TESSIER/רויטרס

אין זה אומר שכבאי פריז לא היו מוכנים לאסון. הם תירגלו בקביעות דרכי פעולה במצב חרום, ובדיעבד, התברר שהתרגול היה מכריע להצלת רבים מאוצרותיה של נוטרדאם. "אנחנו לא פועלים בלי תוכנית", אומר גבריאל פלוס, דובר הכבאים של פריז. "אנחנו מכירים היטב את הקתדרלה ולכן אנחנו יודעים איך לפעול בה אם משהו קורה; אנחנו יודעים למשל שאנחנו צריכים לשלוח מהר מאוד סירות לנהר הסן כדי לשאוב כמויות גדולות של מים".

במאמצי כיבוי השריפה בקתדרלה השתתפו כ-500 כבאים, כמאה מהם התמקדו בהצלת אוצרותיה הדתיים והאמנותיים, אומר פלוס. "ברגע שהבנו שהגג אבוד בחלקו, התחלנו להתרכז בשני המגדלים, בניסיון למזער את הנזק".

מבט לתוך פנים הקתדרלהצילום: POOL/רויטרס

לדברי מקורות רשמיים, מומחים יבדקו את המבנה כדי לוודא שאין סכנה קריסה. תת שר הפנים לורון נונז אמר שאף שהקתדרלה עומדת באופן כללי על תלה, נשלחו למקום פקחים כדי לאתר "נקודות תורפה" אפשריות, העלולות לסכן את יציבותה. התובע הייץ הוסיף ש-50 חוקרים החלו לברר את הסיבה לפרוץ השריפה ושעבודתם תהיה ארוכה ומורכבת. לפי שעה, הוסיף, ההערכה היא שמדובר בתאונה. "בשלב זה שום דבר לא מצביע על פעולה מכוונת", אמר.

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס מאת אורליין ברידן, אליאן פלטייה, ליז אלדרמן וריצ'רד פרז־פניה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ