דווקא אחרי המשאל: הבריטים המפוחדים רצים לגוגל לבדוק מה זה "האיחוד האירופי"

הגולשים בממלכה המאוחדת התעניינו גם מיהן המדינות החברות באיחוד, ומה צפוי לקרות עתה לבריטניה ■ מאות אלפים חתמו על עצומה לקיום משאל עם חוזר

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
LIVE
תומכי היציאה מהאיחוד חוגגים, הלילה בלונדון
תומכי יציאת בריטניה מהאיחוד חוגגים, הלילה בלונדוןצילום: TOBY MELVILLE/רויטרס
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

העזיבה של בריטניה את האיחוד האירופי השתקפה במצעד הגאווה הגדול שהתקיים היום (שבת) בלונדון. המצביעים בלונדון הצביעו באופן גורף להישאר באיחוד האירופי, אבל הרוב מחוץ לעיר הבירה הצביעו בעד עזיבה.

דגלי האיחוד האירופי התנופפו במצעד השנתי, שהסתיים בהתכנסות הצועדים בכיכר טרפלגר. ראש העיר לונדון, סאדיק חאן, אמר לקהל כי האירופאים בלונדון הם "חברים שלנו, משפחות שלנו ושכנים שלנו", והוסיף כי "אני מכיר בתרומה הגדולה שאתם מעניקים לעיר שלנו, ואתם רצויים פה. זו ההבטחה שלי כראש העיר, והיא לא תשתנה".

דגל האיחוד האירופי במצעד הגאווה בלונדון, היום
צילום: PETER NICHOLLS/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עלייה חדה במספר הבריטים המבקשים אזרחות בלגית

העיתון הבלגי "לה סואר" דיווח כי בריטים רבים המתגוררים בבלגיה החלו בהליכי התאזרחות במדינה, על מנת שיוכלו להישאר באיחוד האירופי. העיתון ציטט ראשי ערים בבריסל ובסביבותיה המדווחים על פניות "בהיקף לא רגיל. מאות בקשות לפתיחת תיקים או לבירור אפשרויות".

פלורנס רויטר, ראש העיר ווטרלו אמרה לעיתון: "היו עשרות פניות באותו בוקר לקבל מידע בנושא, אנשי הלשכה לטיפול באזרחים נאלצו לעסוק רק בזה...". בתחומי ווטרלו מתגוררים כ-450 בעלי אזרחות בריטית, ובבלגיה כולה כ-30 אלף. (שלמה פפירבלט, בריסל)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בין דאגה לחגיגה: עיתוני העולם מגיבים ליציאת בריטניה מהאיחוד האירופי

יממה אחרי פרסום תוצאות משאל העם ההיסטורי שהכריע כי בריטניה תיפרד מאירופה, פרסמו העיתונים המרכזיים ביבשת ובארה"ב את שעריהם, חלקם בדאגה, אחרים בהלצה. בבריטניה התחלקו העיתונים בין תומכי העזיבה הצוהלים, כמו הצהובון "סאן", ובין המתנגדים שתהו בחרדה "מה עכשיו?". בצרפת איחל העיתון "ליברסיון" הצלחה לבריטים ובגרמניה הכריזו על מותה של אירופה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שר החוץ הצרפתי: על בריטניה לצאת כמה שיותר מהר מהאיחוד האירופי

ההלם שאחז בבריסל ביום שישי לאחר פרסום תוצאות ההצבעה הבריטית – התחלף בכעס והתגובות המנומסות של ראשי האיחוד האירופי ושרי החוץ הפכו להתקפה חזיתית עם מרכיבים של שאיפת נקם.

שר החוץ של צרפת, ז'אן מארק ארו אמר היום בתום פגישה דחופה של שישה שרי חוץ באיחוד האירופי בברלין כי בריטניה צריכה להפעיל כמה שיותר מהר את סעיף 50 באמנה האירופית הפותח בתהליך המשא ומתן להיפרדות מהאיחוד האירופי. "לא יתקבל על הדעת שבריטניה תשחק בחתול ועכבר"" אמר ארו לכתבים. "כמובן שצריך למנות ראש ממשלה חדש בבריטניה, זה עשוי לקחת כמה ימים, אבל זה דיי דחוף", הוסיף. לדבריו, זהו אינטרס של בריטניה ושל אירופה שלא תהיה תקופה של חוסר ודאות שתביא להשלכות כלכליות ופוליטיות.

אתמול לאחר שהודיע על התפטרותו אמר ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון כי המגעים להיפרדות בריטניה מאירופה והפעלת סעיף 50 באמנה יידחו בשלושה חודשים, עד חודש אוקטובר, אז ימונה לו מחליף בפתיחת  ועידת המפלגה השמרנית.

בפגישה היום בברלין נכח גם שר החוץ של בלגיה דידייה ריינדרס, שאמר כי אירופה צריכה לספק תשובות בעניין הגירה, ביטחון ויצירת מקומות עבודה. עמיתו ההולנדי, ברט קונדרס, אמר כי אירופה ללא יכולה לקבל ואקום פוליטי והוסיף כי "העסקים לא יהיו כרגיל".

במקביל, נציגה של בריטניה באיחוד האירופי בבריסל, ג'ונתן היל, הודיע על התפטרותו בעקבות משאל העם. "אני לא סבור שיהיה זה נכון שאמשיך להיות הנציב הבריטי נוכח מה שקרה", אמר היל והוסיף: "לכן הודעתי לנשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר כי אני עוזב את התפקיד".

שרי החוץ בברלין, משמאל: לוקסמבורג, איטליה, גרמניה, בלגיה, צרפת והולנד, היום
שרי החוץ בברלין, משמאל: לוקסמבורג, איטליה, גרמניה, בלגיה, צרפת והולנד, היוםצילום: JOHN MACDOUGALL/אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מנהיגת ממשלת סקוטלנד: פועלים לקיים משאל עם נוסף לעצמאות מבריטניה

מנהיגת ממשלת סקוטלנד, ניקולה סטרג'ון, אמרה היום כי ממשלתה נערכת להציג הצעת חוק שתאפשר לקיים משאל עם נוסף על עצמאות סקוטלנד ובמקביל להמשיך במגעים עם האיחוד האירופי כדי להישאר חלק מהגוש. "משאל עם נוסף הוא לחלוטין אפשרות שצריכה להיות על השולחן והיא כבר נמצאת עליו", אמרה סטרג'ון. היא הוסיפה כי הממשלה תערוך באופן מידי שיחות עם האיחוד האירופי והיא נחושה להישאר בגוש.

במשאל העם שנערך ביום חמישי הצביעו 62% מאזרחי סקוטלנד בעד הישארות באיחוד האירופי ורק 38% התנגדו, זאת בהשוואה ל-48% המצביעים בכל בריטניה שבחרו נגד היציאה. מיד לאחר פרסום התוצאות הבהירו פוליטיקאים בכירים בסקוטלנד שהשלכות המשאל מהוות הצדקה לעריכת משאל עם נוסף על עצמאות מבריטניה. ב-2014 נערך משאל כזה, אז הצביעו 54% מהאזרחים נגד התנתקות מהממלכה המאוחדת.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יממה לאחר המשאל: הבריטים נזכרו לשאול מהו האיחוד האירופי

תוצאות משאל העם הדרמטי בבריטניה טלטלו את אירופה והכניסו את השווקים בעולם לסחרור, אך על פי נתונים שפרסמה חברת גוגל עושה רושם כי חלק מהבריטים לא הבינו על מה הם מצביעים ונזכרו להתעניין בהשלכות הגורליות של המהלך מעט מאוחר מדי.

בחשבון הטוויטר של "גוגל טרנדס" צייצו אתמול (שישי) נתונים מעניינים על החיפושים ברשת בבריטניה לאחר פרסום תוצאות משאל העם. על פי גוגל, "מה זה האיחוד האירופי?" היתה השאלה השנייה הכי נפוצה, שעות ספורות לאחר ההחלטה ההיסטורית להתנתק מהאיחוד. השאלה הראשונה היתה "מה זה אומר לעזוב את האיחוד האירופי?", ושאלות נפוצות נוספות היו: "אילו מדינות חברות באיחוד?" ו-"מה יקרה עכשיו, כשעזבנו את האיחוד האירופי?".

התשובות שהחזירה גוגל לשאלותיהם של הבריטים לא היו אופטימיות במיוחד. כך למשל, רוב התשובות לשאלה "מה יקרה עכשיו" נגעו לתחזיות לפיהן הפאונד הבריטי יצלול. גוגל גם גילתה לתושבי מחוז קורנוול, שרובם תמכו בעזיבה, כי הם עומדים להפסיד עשרות מיליונים כתוצאה מהמהלך, וכעת הם דורשים שהממשלה תפתור את הבעיה. ככלל, מאז פורסמו תוצאות המשאל, החלו לצוץ ברשת עדויות של מצביעים שהודו כי הבינו רק בדיעבד מה ההשלכות של התמיכה בעזיבת האיחוד. כך למשל, אזרח בריטי הצליח לעצבן רבים כשאמר לרשת בי-בי-סי  כי הוא בהלם מכך שמחנה העזיבה בו תמך ניצח, ועכשיו הוא מודאג.

(עודד ירון)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בשביל קמרון, משאל העם היה תרגיל פוליטי אחד יותר מדי

הודעת ההתפטרות של ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, בעקבות הפסדו במשאל העם על עתיד חברותה של בריטניה באיחוד האירופי היא מטלטלת, אך לא מפתיעה. קמרון מעולם לא היה פוליטיקאי הנאחז בכיסא. לפני יותר משנה הוא הודיע כי לא יכהן יותר משתי קדנציות כראש ממשלה, והתכוון לפנות בכל מקרה את כסאו לפני הבחירות ב-2020.

ראש הממשלה היוצא האמין שינצח במשאל העם, ותכנן, לאחר יישוב הסוגיה האירופית שפיצלה את מפלגתו, להמשיך עם תוכניותיו לרפורמות מקיפות בממשל ובחברה הבריטית, אותן כינה "מודרניזציה של הממלכה המאוחדת". אולם, מהרגע שאיבד את אמון העם, איבד גם עניין להישאר במשכנו ברחוב דאונינג – רק כדי לשמש ראש צוות המשא ומתן בשיחות ארוכות ומתסכלות עם האיחוד האירופי על תנאי הפרישה ועתיד יחסי הסחר בין הצדדים. קמרון יישאר בתפקידו בחודשיים-שלושה הקרובים על מנת להעביר את המושכות באופן מסודר למנהיג הבא שייבחר לשמרנים. הוא גם יסייע בשבועות הקרובים לייצוב כלכלת בריטניה שנכנסה לסחרור. את ההחלטות הגורליות על עתיד מקומה של בריטניה בעולם, הוא כבר מותיר ליורשו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יותר מ-200 אלף בריטים חתמו על עצומה הקוראת לערוך משאל נוסף על היפרדות מהאיחוד האירופי

מאות אלפי בני אדם חתמו ביממה האחרונה על עצומה שעלתה באתר של בית הנבחרים הבריטי הקוראת לערוך משאל עם נוסף על היפרדות בריטניה מהאיחוד האירופי, אחרי שבמשאל העם שנערך שלשום החליטו אזרחי המדינה להיפרד מאירופה. בשל מספר החותמים הגבוה על העצומה קרס האתר.

לפי סוכנות הידיעות אי-פי יותר מ-200 אלף בני אדם חתמו על העצומה עד אתמול בערב, כשרוב המצביעים הגיעו מהבירה לונדון, שבה גם במשאל ביום חמישי הצביע רוב בעד להישאר באיחוד. לפי הטלגרף הבריטי מספר החותמים גבוה עוד יותר ובתוך פחות מיממה הגיע ל-530 אלף. בעצומה אחרת חתמו 100 אלף בני אדם על קריאה לראש העיר לונדון, סאדיק קאן, להכריז על עצמאותה של לונדון.

תומכי הישארות בריטניה בלונדון מאוכזבים אל מול תוצאות המשאל, אתמול
תומכי הישארות בריטניה בלונדון מאוכזבים אל מול תוצאות המשאל, אתמולצילום: ROB STOTHARD/אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נתניהו: קמרון הוא מנהיג בעל שיעור קומה וידיד אמת של ישראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שישי) לפרישתו של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון מתפקידו. "אני מעריך מאוד את ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, מנהיג בעל שיעור קומה וידיד אמת של ישראל והעם היהודי", אמר נתניהו. "שיתוף הפעולה בין בריטניה לבין ישראל התהדק מאוד בשנות כהונתו בתחומי הביטחון, הכלכלה והטכנולוגיה, ויחד הנחנו יסודות איתנים להמשך שיתוף פעולה זה".

בתוך כך, נשיא ועידת רבני אירופה ורבה של מוסקבה, הרב פנחס גולדשמידט, הביע חשש בעקבות משאל העם בבריטניה מפני התחזקות הימין הקיצוני ביבשת, ו"ניסיונות חוזרים ונשנים להגביל את חופש הדת באירופה, כולל בנושא ברית המילה והשחיטה. ימים לא קלים עומדים לפני הקהילייה האירופית. ועידת רבני אירופה תעמוד בגאון מול נחשול חדש זה אשר מסכן את עתיד היהדות ביבשת זו".

(ברק רביד, יאיר אטינגר)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צרפת מעוניינת להיפטר מבריטניה כמה שיותר מהר, ובמחיר כמה שיותר גבוה

בשבועיים האחרונים עבד צוות מיוחד מטעם ארמון האליזה על התרחיש הגרוע ביותר, הצבעה בריטית ברורה בעד עזיבת האיחוד האירופי. הצוות האפוקליפטי, כפי שאחד השרים כינה אותו, הורכב מפקידים ממשרדי החוץ, האוצר, ההגנה והתעשייה, והתבקש להשיב על שתי שאלות מאוד שונות: אם תרחיש האימה אכן יתממש, מה צריכה צרפת לומר, ומה צריכה צרפת לעשות.

(דב אלפון)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות שערים חדות בפתיחת המסחר בוול סטריט, מניות הבנקים צוללות

הליש"ט צללה היום לשפל של ארבעה עשורים מול הדולר ורשמה הנפילה החדה ביותר זה מחצית המאה מול הין היפני, לאחר שאזרחי בריטניה הכריעו בעד יציאה מהאיחוד האירופי במשאל עם שנערך אתמול בממלכה.

הליש"ט צונחת ב-7.3% מול הדולר לרמה של 1.3795 דולר לליש"ט, לאחר שמוקדם יותר כבר צללה ביותר מ-10% לשער של 1.3238 דולר לליש"ט - רמתה הנמוכה ביותר מאז 1985. לפני פרסום תוצאות משאל העם בבריטניה עוד טיפסה הליש"ט לשער של 1.5022 - רמתה הגבוהה ביותר בשנת 2016. התנודה היומית של הליש"ט מול הדולר היום היתה החדה מעולם, לפי נתוני בלומברג. מול היורו צונח הליש"ט ב-5.1% לשער של 1.2392 יורו לליש"ט.

הין היפני פרץ היום את רף 100 ין לדולר לראשונה מאז נובמבר 2013, וקופץ כעת ב-3.5% מול המטבע האמריקאי לשער של 102.449 ין לדולר. מוקדם יותר כבר נסק הין ב-7.2% מול הדולר לשער של 99.02 ין לדולר. מול היורו קופץ הין היפני ב-5.6% לשער של 114.05 ין ליורו.

הפרנק השווייצי, הנחשב כמו הין למקלט עבור המשקיעים, מתחזק ב-2% מול הדולר ומזנק ב-5.7% מול הליש"ט לרמה של 1.3436 פרנק לליש"ט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התפלגות ההצבעה במשאל העם לפי גיל, השכלה ואזור מגורים

עם ספירת הקולות בכל אזורי הבחירה בבריטניה, עולה תמונה ברורה של התפלגות התמיכה ביציאה מהאיחוד או בהישארות בו לפי אזורי מגורים ורמת השכלה. בלונדון הבירה תמכו 60% מהמצביעים במחנה ההישארות ו-40% ביציאה מהאיחוד. בסקוטלנד ובצפון אירלנד, שני אזורים שאיימו לדרוש עצמאות מבריטניה בשל ההחלטה לצאת מהאיחוד האירופי, ניצח מחנה ההישארות וזכה ל-62% ו-56% תמיכה בהתאמה. בשאר אנגליה ובוויילס ניצח מחנה ברקסיט עם 53% מהקולות.

מבין המצביעים בעד היציאה מהאיחוד פחות מ-35% מהם בעלי השכלה גבוהה בעוד שבמחנה ההישארות רוב המצביעים בעלי השכלה שכזאת. בקרב מצביעי ההישארות ישנו אחוז לא מבוטל של אזרחים שלא נולדו בבריטניה לעומת תומכי ברקסיט שרק פחות מ-30% אינם ילידי הממלכה. גם מבחינת גיל נרשמה הפרדה ניכרת בין צעירים עד גיל 40 לבין בני 40+. שיעור הצעירים בקרב מחנה ההישארות גבוה יותר משיעורם במחנה ברקסיט - מגמה הפוכה בקרב בני 40+ המהווים רוב במחנה זה.

התפלגות ההצבעה בבריטניה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מנהיגי האיחוד האירופי: בריטניה צריכה לצאת כמה שיותר מהר, אירופה לא בת ערובה של המפלגה השמרנית

נשיא הפרלמנט האירופי מרטין שולץ אישר כי האיחוד האירופי מעוניין שבריטניה תצא מהגוש כמה שיותר מהר והזהיר מפני ההחלטה של ראש ממשלת בריטניה קמרון להשהות את תחילת המשא ומתן ליציאתה של בריטניה, עד שימונה לו מחליף, בעוד שלושה חודשים.

שולץ אמר לגרדיאן כי עורכי הדין של האיחוד האירופי מנסים להבין אם יהיה אפשרי להפעיל את סעיף 50 באמנה האירופית - שפותח את הליכי ההיפרדות בין הצדדים - יותר מהר. "אי-ודאות זה בדיוק ההפך ממה שאנחנו צריכים", אמר שולץ והוסיף כי קשה לקבל את ההחלטה ש"יבשת שלמה צריכה להיות בת ערובה בגלל קרב פנימי בתוך המפלגה השמרנית בבריטניה". לדבריו, "ספק רב שזאת החלטה שנמצאת בידיים של ממשלת בריטניה לבד. ההצהרה החד צדדית הזאת של ממשלת בריטניה לא יכולה להיות המילה האחרונה".

דבריו של שולץ תואמים להצהרה שנמסרה מוקדם יותר על ידי נשיאי המועצה והנציבות האירופיות, דונלד טוסק וז'אן קלוד יונקר, שאמרו כי האיחוד מצפה מבריטניה לפעול בנושא כמה שיותר מהר "לא משנה כמה כואב התהליך". דיוויד קמרון, שהתפטר הבוקר מתפקידו בעקבות תוצאות המשאל, אמר כי עד שימונה לו מחליף, בפתיחת ועידת המפלגה השמרנית באוקטובר, לא ייפתחו השיחות להסדרת יציאת של בריטניה מן האיחוד.

שולץ בפרלמנט האירופי בבריסל, היום
שולץ בפרלמנט האירופי בבריסל, היוםצילום: ERIC VIDAL/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הממשלה באנקרה: קמרון לא יצא נגד ההתקפות של הימין הקיצוני על טורקיה

בתגובה לתוצאות משאל העם  בבריטניה אמר השר לענייני הקשר עם האיחוד האירופי באנקרה, עומאר צ'ליק, כי דיוויד קמרון לא יצא נגד ההתקפות של הימין הקיצוני על טורקיה ומשום שפוליטיקאים מהמרכז לא פועלים לפי ההיגיון, הם נסחפים לאג'נדה ימנית קיצונית.

השר הטורקי לענייני האיחוד האירופי אמר כי "בדלנות תהרוס את הערכים האירופיים. מה שאירופה צריכה זוהי התחלה חדשה ועדכון למנגנון הקיים שלה. אנחנו מכבדים את ההחלטה של העם הבריטי, אבל זו החלטה רעה לאירופה".

מוקדם יותר השבוע רמז נשיא המדינה רג'פ טייפ ארדואן כי טורקיה עשויה בעצמה לא לרצות להצטרף לאיחוד האירופי, אולם היום הוא הבהיר כי המדינה עדיין מעוניינת בכך. האפשרות שטורקיה תצטרף לאיחוד האירופי שיחקה תפקיד מרכזי בקמפיין של מחנה התומכים ביציאה מהאיחוד, שהזהירו כי הצטרפותה של אנקרה תביא עמה גלי מהגרים טורקים לממלכה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הקרמלין: רוסיה לא קשורה להחלטת בריטניה להיפרד מהאיחוד האירופי

מנהיגי העולם מחוץ לאיחוד האירופי כבר החלו היום להשלים עם הדיווחים על היפרדות בריטניה מהאיחוד ולהתאים את יחסן לממלכה המאוחדת נוכח ההצבעה. מי שהביעו במיוחד שמחה לאדה של אירופה, שאיבדה חברה חשובה בגוש, היו רוסיה ואיראן.

מפקד בכיר בצבא איראן אמר כי טהראן מעריכה שבעקבות ההצבעה סקוטלנד ואירלנד יבקשו להשתחרר "מהשלטון הרודני של בית המלוכה הנקראת בריטניה". נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר  לכתבים במהלך ביקורו באוזבקיסטאן כי לפרידה יהיו "השלכות חיוביות ושליליות" לרוסיה וכי המצב יתקן את עצמו בעתיד הקרוב.

אלכסיי פושקוב, ראש ועדת החוץ של הקרמלין במוסקבה, דחה את ההערכות כי פוטין ניסה לקדם את מחנה ברקסיט, שתמך ביציאה מהאיחוד, על מנת לפצל את אירופה. "לרוסיה אין שום קשר להצבעה הזאת", אמר פושקוב.

עיתונאי מחזיק בעיתון המדווח על יציאת בריטניה מהאיחוד, בלונדון היום
עיתונאי מחזיק בעיתון המדווח על יציאת בריטניה מהאיחוד, בלונדון היוםצילום: Matt Dunham/אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אובמה: האיחוד האירופי ובריטניה יישארו בעלי ברית חיוניים של ארה"ב למרות הפרידה

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר בתגובה לתוצאות משאל העם כי הן בריטניה והן האיחוד האירופי יישארו בעלות ברית חשובות של ארה"ב. "העם הבריטי אמר את דברו, ואנחנו מכבדים את ההחלטה שלו. הקשר המיוחד בין ארה"ב לבריטניה יימשך וחברותה של בריטניה בברית נאט"ו תוסיף להיות חיונית למדיניות הכלכלית, הביטחונית והמדינית של ארה"ב", אמר אובמה והוסיף: "כך גם לגבי הקשר עם האיחוד האירופי". לדבריו, שתיהן יישארו "שותפות הכרחיות" של ארה"ב, למרות ההחלטה להיפרד.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מרקל על משאל העם: לגרמניה אחריות מיוחדת להצלחת האיחוד האירופי

קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה אחר הצהריים כי "לגרמניה יש אינטרס ואחריות מיוחדים לכך שהאיחוד האירופי יצליח". בנאום שהועבר בשידור חי מברלין, התייחסה מרקל להחלטת בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי כאל החלטה שמסבה לה "צער עמוק", אך סירבה להספיד את עתידו של האיחוד.

מרקל אמרה כי בעולם גלובלי ומתפתח, אשר מתאפיין בחוסר שקט ואי יציבות, "האתגרים גדולים מכדי שמדינות יוכלו להתמודד איתן לבדן". היא הוסיפה, כי "האיחוד האירופי הוא ההבטחה שלנו לשלום, יציבות ורווחה...הרעיון של האיחוד האירופי הוא של שלום. כך יישאר גם בעתיד".

במקביל, נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר כי הוא מכבד את תוצאות משאל העם בבריטניה ואמר כי הן מהוות אתגר רציני לאירוה וכי הגוש חייב לשים דגש על סדר העדיפויות שלו כמו ביטחון, הנה, הגנת גבולות ויצירת מקומות עבודה. "ההצבעה הבריטית היא מבחן קשה לאירופה", אמר הולנד.

גם סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הגיב לתוצאות ואמר כי ארה"ב היתה מעדיפה שבריטניה תישאר באיחוד האירופי, אבל היא מכבדת את בחירתה. "אני חייב להודות שציפינו לתוצאה אחרת והיינו מעדיפים שתהיה תוצאה אחרת, אולם לארה"ב יש מערכת יחסים ארוכה עם בריטניה והקשר המיוחד הזה יימשך", אמר ביידן בנאום שנשא בביקור בבירת אירלנד, דבלין.

מרקל במסיבת עיתונאים בברלין, היום
מרקל במסיבת עיתונאים בברלין, היוםצילום: JOHN MACDOUGALL/אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מנהיגת ממשלת סקוטלנד: ייתכן שנערוך משאל עם שני להיפרדות מבריטניה

מנהיגת ממשלת סקוטלנד, ניקולה סטרג'ון, אמרה בתגובה לתוצאות משאל העם כי ישנה סבירות גבוהה שייערך משאל עם נוסף על היפרדות מבריטניה, זאת אחרי שבמשאל העם הראשון ב-2014 דחו הסקוטים את המשאל ונשארו חלק מהממלכה המאוחדת. לדבריה, האפשרות למשאל עם נוסף נמצאת על השולחן. "ישנם הרבה אנשים שהצביעו נגד עצמאות לסקוטלנד אבל רוצים להישאר באיחוד ולכן ישקלו מחדש את החלטתם", אמר סטרג'ון.

"בראש סדר העדיפויות שלי אפעל לשרת הכי טוב את האינטרס של סקוטלנד. אני גאה בסקוטלנד ובאיך שהצבענו אתמול. אמרנו בפירוש שאנחנו לא רוצים לעזוב את האיחוד האירופי". היא הוסיפה כי תבחן את כל הדרכים האפשריות כדי להשאיר את סקוטלנד באיחוד האירופי. 62% מתושבי סקוטלנד בחרו להישאר חלק מאירופה.

ניקולה סטרג'ון מצביעה במשאל העם, בגלזגו אתמול
ניקולה סטרג'ון מצביעה במשאל העם, בגלזגו אתמולצילום: Jane Barlow/אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש העיר לונדון לשעבר, מוביל הקמפיין לעזיבת האיחוד: דבר לא ישתנה בזמן הקרוב

ראש העיר לונדון לשעבר בוריס ג'ונסון, ממובילי הקמפיין לעזיבת האיחוד האירופי ומי כראש הממשלה, אמר שדבר לא ישתנה בזמן הקרוב בעקבות תוצאות משאל העם. בשיחה עם כתבים אמר ג'ונסון כי "בהצבעה בעד עזיבת האיחוד חשוב להדגיש שאין צורך למהר, וכפי שאמר ראש הממשלה, דבר לא ישתנה בטווח הקצר".

לדבריו, ההחלטה לעזוב תשתלם לבריטניה. "אנו יכולים למצוא את קולנו בעולם, קול פרופורציונאלי לכלכלה החמישית בגודלה בעולם. אני מאמין כי יש לנו הזדמנות פז: אנו יכולים להעביר את החוקים שלנו ולקבוע את המסים שלנו אך ורק על סמך צרכי הכלכלה הבריטית", אמר.

ג'ונסון במסיבת העיתונאים, היום
ג'ונסון במסיבת העיתונאים, היוםצילום: STEFAN ROUSSEAU/אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טראמפ: בריטניה שוב שולטת על עצמה, היא לא תהיה האחרונה

המועמד הרפובליקאי המסתמן דונלד טראמפ בירך היום על תוצאות משאל העם בבריטניה במהלך ביקור עסקי שהוא עורך בסקוטלנד. לדבריו, המשאל משקף את הכעס של האזרחים על אובדן השליטה לטובת האיחוד האירופי. "בריטניה לקחה בחזרה את השליטה עליה. זה דבר גדול", אמר. טראמפ תיאר את המשאל כהצבעה היסטורית והעריך שעוד יהיו התקוממויות דומות ברחבי העולם. "בריטניה לא תהיה האחרונה. יש הרבה זעם. האנשים כועסים על הרבה דברים".

טראמפ ובנו אריק בסקוטלנד, היום
טראמפ ובנו אריק בסקוטלנד, היוםצילום: OLI SCARFF/אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בריטניה נפרדת מהאיחוד האירופי ובבריסל מחפשים תגובה

במשך דקות ארוכות הבוקר (שישי), לאחר שנודעו תוצאות ההצבעה הבריטית, שידר ערוץ החדשות האירופי "יורוניוז" תמונות מהאוויר של לונדון – ללא קול. זאת היתה גם התחושה באזור כיכר שומן בבריסל - מרכזו של "הרובע האירופי" בו שוכנים מוסדות העל של האיחוד האירופי - הלם וחיפוש מלים.

קבוצות של פקידים ובעלי תפקידים, מבין העובדים הרבים בבניין ברליימון, משרדי הנציבות האירופית, התגודדו באזור הכניסה מחליפים חוויות בשפות שונות. הפסימיות וההרגשה הרעה ניכרה בפני רבים.

מי שביקש לגלות אופטימיות, ציטט בהתלהבות את ה"ציוץ" של חברת הפרלמנט האירופי מלוקסמבורג, ויוויאן רדינג, לשעבר סגנית יו"ר המועצה האירופית: "לפעמים גירושין טובים עדיפים על נישואין גרועים...". משפט שהפך ללהיט בבוקר זה אצל המבקשים נחמה. והייתה שם מי ששאלה, ספק בצחוק ספק בדאגה, אם המתרגמים לאנגלית צריכים כעת לחשוש לגורל מקום עבודתם.

צעירים במרכז לונדון הבוקר
צעירים במרכז לונדון הבוקרצילום: KEVIN COOMBS/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

החלטת בריטניה לעזוב: הצבעת מחאה נגד "מדינת לונדון" והעולם

האווירה בלונדון במהלך ההצבעה ביום משאל העם היתה אופטימית. ברחובות, מחוץ לתחנות הרכבת, בחלונות הבתים, נראו בעיקר פעילים ושלטים של IN ו-Remain. חברי המפלגות השונות, השמרנים, הלייבור, הליברלים, שיתפו פעולה בהוצאת המצביעים ״שלהם״ אל הקלפיות. גשם כבד שגרם לעיכובים בחלק מנתיבי הרכבת והוריד קצת את אחוזי ההצבעה היה מקור לדאגה קלה, לא יותר. אבל לונדון מעולם לא היתה כל כך מנותקת מיתר הממלכה המאוחדת.


שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש המועצה האירופית טוסק: זה לא הזמן לתגובה היסטרית

ראש המועצה האירופית, דונלד טוסק, הגיב לתוצאות המשאל הבריטי ואמר כי הוא בטוח בעתידו של האיחוד האירופי. "זה לא סוד שרצינו תוצאה אחרת. אני מודע לחומרת הרגע ולדרמה הפוליטית. אבל לחלוטין זהו לא הזמן לתגובה היסטרית. אני רוצה להבטיח לכולם שאנחנו מוכנים גם לתרחיש השלילי הזה", אמר טוסק. הוא הוסיף כי "היום, בשם מנהיגי 27 מדינות האיחוד אני אומר כי אנחנו נחושים לשמור על האיחוד". לדבריו, "אני תמיד אזכור את מה שאביו היה אומר לי: 'מה שלא הורג אותך מחשל אותך'".

היום יערכו בכירים ומנהיגים באיחוד האירופי דיון חירום מקדים לקראת הדיון הגדול שייערך בנושא עזיבת בריטניה את האיחוד. טוסק ייפגש עם נשיא הפרלמנט האירופי מרטין שולץ ועם ז'אן קלוד יונקר, נשיא הנציבות האירופית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגן קנצלרית גרמניה: "לעזאזל, יום רע לאירופה"

"יום שחור", "יום עצוב", "יום רע" - הפוליטיקאים הגרמנים קמו הבוקר לכאב ראש לא קל, עם היוודע תוצאות משאל העם בבריטניה, שהחליטה על עזיבת האיחוד האירופי.

ראשון המצייצים היה השר זיגמר גבריאל מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית, הנושא בתואר סגן הקנצלרית. "לעזאזל, יום רע לאירופה", כתב. אחריו צייץ שר החוץ הגרמני, פרנק-ולטר שטיינמאייר, שכתב: "יום עצוב לאירופה ולבריטניה". שר המשפטים הייקו מס הגדיר את היום "יום שישי שחור" וכתב: "יש לגלות אומץ ולא דיכאון".

פחות פסימי מהם היה שר האוצר הגרמני, וולפגנג שוייבלה, שאמר: "קיוויתי לתוצאה אחרת... (אבל) אירופה תעמוד יחד. יחד אנחנו צריכים להפיק את המיטב מההחלטה של החברים הבריטים שלנו". דברים דומים אמר במסיבת עיתונאים שכינס הבוקר פולקר קאודר, יו"ר סיעת CDU שבראשה עומדת מרקל. "אלה זמנים קשים לאירופה, אבל צריך להביט קדימה".

יו"ר סיעתה של מרקל, הבוקר
יו"ר סיעתה של מרקל, הבוקרצילום: HANNIBAL HANSCHKE/רויטרס

חברי הפרלמנט והממשלה הגרמנים קיוו ברובם כי בריטניה - השותפה הטובה, הרציונלית והשקולה של גרמניה להנהגת האיחוד - תישאר לצדה. הבוקר הם גילו כי מעתה יצטרכו לשאת את עול הנהגת האיחוד על כתפיהם עם שותפות בעייתיות, מבחינתם, כמו צרפת הסוציאליטית או פולין האירו-סקפטית.

הקנצלרית מרקל טרם התייחסה לתוצאות המשאל.

(עופר אדרת)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קמרון מתפטר בעקבות תוצאות המשאל: "בריטניה צריכה הנהגה חדשה"‎

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון הודיע הבוקר על התפטרותו בעקבות תוצאות משאל העם. לדבריו, "בריטניה צריכה הנהגה חדשה" ולכן המשא ומתן מול האיחוד האירופי על היפרדות בריטניה ייערך עם ראש ממשלה חדש.

קמרון הבהיר כי הוא יעזוב את תפקידו בעוד שלושה חודשים ולכן המגעים מול האיחוד האירופי יידחו עד לתום פרק זמן זה. "אני לא חושב שזה יהיה נכון עבורי להיות הקפטן שמוביל את המדינה ליעד הבא שלה", אמר קמרון לכתבים מחוץ למעונו בדאונינג 10.

קמרון מוסר את הודעת התפטרותו, היום
קמרון מוסר את הודעת התפטרותו, היוםצילום: STEFAN WERMUTH/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שר החוץ של בריטניה: קמרון לא יתפטר מתפקידו כראש הממשלה

שר החוץ של בריטניה פיליפ המונד אמר כי יו"ר מפלגת השמרנים דיוויד קמרון לא יתפטר מתפקידו וימשיך לכהן כראש הממשלה למרות שהוא הפסיד במשאל העם משום שתמך בהישארות בריטניה באיחוד. "ראש הממשלה היה ברור שלא משנה מה תהיה התוצאה הוא ימשיך בתפקידו", אמר המונד לרשת סקיי ניוז. "המדינה צריכה עכשיו המשכיות ויציבות", הוסיף. מאוחר יותר צפוי קמרון למסור הודעה לתקשורת.

במקביל, נשיא הפרלמנט האירופי, מרטין שולץ, אמר כי החלטה בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי לא תגרור החלטות דומות במדינות אחרות בגוש. "לא תהיה תגובת שרשרת. אני לא סבור שמדינות אחרות יהיו אמיצות ללכת בדרך המסוכנת הזאת", אמר לרשת הטלוויזיה הגרמנית ZDF.

יו"ר מפלגת הלייבור בבריטניה, שתמך אף הוא במחנה ההישארות באיחוד, אמר לבי-בי-סי כי בריטניה תעמוד עכשיו בפני תקופה קשה וכי ממשלת בריטניה צריכה להגן על הכלכלה המקומית ולהפעיל בהקדם את סעיף 50  הפותח את תהליך ההיפרדות מאירופה. לדבריו, האזרחים בחרו לצאת מהאיחוד האירופי משום שהם כועסים על הממשלה.

מנהיג מפלגת העצמאות של בריטניה נייג'ל פארג' חגג הבוקר עם תומכיו את תוצאות משאל העם ואמר כי האיחוד האירופי גוסס. לדבריו, הוא סבור  כי עוד מדינות אירופיות יילכו בעקבות בריטניה וייערכו משאלי עם דומים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מנהיגי הימין הקיצוני באירופה: לערוך גם אצלנו משאלי עם על עזיבת האיחוד האירופי

מנהיגי הימין הקיצוני באירופה בירכו הבוקר על תוצאות משאל העם בבריטניה ואמרו כי הגיע הזמן שגם בארצותיהם ייערכו משאלים דומים על היפרדות מהאיחוד. "אנחנו רוצים להיות אחראים בעצמנו על ארצנו, על כספינו, על הגבולות שלנו ועל מדיניות ההגירה שלנו", קרא מנהיג הימין הקיצוני בהולנד, חירט וילדרס. גם מנהיגת החזית הלאומית בצרפת קראה לערוך משאל עם במדינה ולצאת מהגוש.

חירט וילדרס
חירט וילדרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תוצאות סופיות בבריטניה: 52% למחנה היציאה מהאיחוד האירופי

17,410,742 אזרחים בריטים הצביעו בעד יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי, סך הקולות מהווה 52% תמיכה במחנה ברקסיט. מחנה ההישארות בבריטניה זכה ב-48% שהם 16,141,241 קולות. התוצאות הן מספירת כל הקלפיות בכל אזורי הבחירה בממלכה המאוחדת. שיעור ההצבעה הסופי עומד על 72.16% - הגבוה ביותר במערכת בחירות בבריטניה בשלושת העשורים האחרונים.

נייג'ל פארג' ממפלגת העצמאות של בריטניה חוגג עם תומכי ברקסיט בלונדון, היום
נייג'ל פארג' ממפלגת העצמאות של בריטניה חוגג עם תומכי ברקסיט בלונדון, היוםצילום: TOBY MELVILLE/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בריטניה הצביעה לעזוב: מה צפוי עכשיו?

אזרחי הפתיעו הבוקר (שישי) את המומחים וסוכני ההימורים כשתמכו בעזיבת ארצם את האיחוד האירופי. ההחלטה תוביל עכשיו לתהליך בן שנתיים בו תדון ממשלת בריטניה עם הנהגת האיחוד על תנאי הפרישה‎. המהלך צפוי לשלוח גלי הדף שיורגשו מלונדון, דרך בריסל ושאר בירות האיחוד האירופי ועד העולם כולו.‎ אלה ההשלכות הצפויות להחלטה לעזוב את האיחוד.‎

חמישה ימים לאחר ההצבעה ייפגשו ראשי מדינות האיחוד בבריסל לפסגה של יומיים. ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון הצהיר בעבר כי אם ייכשל בניסיונו לשכנע את בני ארצו להישאר באירופה,הוא יפעיל את סעיף 50 באמנה האירופית, שפותח את הליכי הגירושים מהאיחוד. זהו תהליך סבוך של הפרדת רשויות, שבמסגרתה תצטרך בריטניה להגיע לשורה ארוכה של הסכמות בנושאי תקציב, סחר, חקלאות ועבודה, שצפוי לארוך לפחות שנתיים עד לפירוד הרשמי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קריאות בצפון אירלנד: לערוך משאל על עזיבת בריטניה

מפלגת שיין פין שבצפון אירלנד הודיעה כי בעקבות תוצאות , לממלכה אין יותר מנדט לייצג את צפון אירלנד כלכלית או פוליטית ועל כן יש לערוך משאל עם על עצמאותה והתנתקותה מבריטניה.

גם בסקוטלנד, שדחתה במשאל עם התנתקות מבריטניה, צפויות להישמע קריאות דומות. השר הראשון של סקוטלנד לשעבר, אלכס סלמונד, אמר כי בעקבות תוצאות המשאל צפויה המפלגה הלאומית הסקוטית (SNP) לדרוש משאל עם נוסף על עצמאותה של סקוטלנד. "הדבר ההגיוני ביותר שעל סקוטלנד לעשות עכשיו זה לא לעזוב את האיחוד האירופי", אמר סלמונד לרשת סקיי ניוז. לדבריו על קמרון להתפטר במידית מראשות הממשלה בעקבות התוצאות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בעקבות המשאל: הליש"ט צלל לערכו הנמוך ביותר מאז 2009

עם התבהרות המגמה במהלך ספירת הקולות, החלה צלילה חדה בערך הליש"ט שצנח לערכו הנמוך ביותר מאז 2009. הבורסה בלונדון, וככל הנראה גם במקומות נוספים בעולם, עשויה להיפתח הבוקר בירידת שערים חדות.

ירידות שערים ביפן בעקבות תוצאות המשאל, הבוקר
ירידות שערים ביפן בעקבות תוצאות המשאל, הבוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בריטניה הצביעה בעד עזיבת האיחוד האירופי

פחות משבע שעות מאז נסגרו הקלפיות במשאל העם שנערך אתמול (חמישי) , הכריזו ערוצי טלוויזיה מרכזיים שישנו רוב לעזיבת האיחוד האירופי - כך עולה מספירת 90% מהקולות, 374 מתוך 382 אזורי בחירה. המחנה התומך ביציאה מהאיחוד האירופי קיבל עד כה 52% מהקולות והמחנה התומך בהישארות 48%. שיעור ההצבעה במשאל העם עומד על 72% - הגבוה יותר מכל מערכת בחירות בבריטניה ב-30 השנים האחרונות.

בריטניה תהפוך למדינה הראשונה שעוזבת את האיחוד האירופי מתוך 28 המדינות החברות בו, זאת על רקע כישלונו להיאבק בשנים האחרונות במשבר הכלכלי, בשטף הפליטים ליבשת ובתוקפנותה של רוסיה.

תומכי ההישארות באיחוד האירופי, הבוקר
תומכי ההישארות באיחוד האירופי, הבוקרצילום: ROB STOTHARD/אי־אף־פי

הפער לטובת מצדדי העזיבה עומד כבר על יותר ממיליון קולות. 16.8 מיליון אזרחים בריטים הצביעו בעד עזיבה ו-15.6 מיליון בעד הישארות. למרות שחלק מאזורי הבחירה בלונדון הצפויים להיות בפער ניכר לטובת הישארות באיחוד, קשה לראות כיצד יצליח המחנה התומך בהישארות באיחוד לצמצם את הפער.

התוצאות מצביעות על קיטוב מעמיק בחברה הבריטית. בעוד שבלונדון ובסקוטלנד נספר רוב גדול למען הישארות באיחוד, בשאר אזורי אנגליה ובוויילס קרא הציבור לעזיבת האיחוד. התוצאות הפתיעו את הסוקרים ואת המומחים משני המחנות.

נייג'ל פארג' ממפלגת העצמאות של בריטניה, הבוקר
נייג'ל פארג' ממפלגת העצמאות של בריטניה, הבוקרצילום: GEOFF CADDICK/אי־אף־פי

נייג'ל פארג', מנהיג מפלגת העצמאות הבריטית, UKIP, ממובילי המחנה בעד יציאה מהאיחוד האירופי, אמר: "השחר עולה היום מעל בריטניה עצמאית". כל העיניים נשואות לנאום ההפסד הצפוי של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, שהכריז על משאל העם למרות שתמך בהישארות בריטניה באיחוד.

קמרון הכריז שבכל מקרה בכוונתו להישאר בתפקיד, ובמקרה של הפסד, להוביל את המשא ומתן הסבוך עם האיחוד על פרישתה של בריטניה. עם זאת, מקורבים לקמרון אמרו כי הם סבורים שראש הממשלה ישקול להגיש את התפטרותו על רקע הפסדו במשאל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות