דאעש קיבל אחריות לפיגוע הדריסה בחגיגות יום הבסטיליה בעיר ניס בצרפת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
LIVE
עדכונים

לישון עם האויב: הדילמה של האופוזיציה הטורקית

ניסיון ההפיכה הכושל קלע את הקואליציה הפטריוטית של מפלגות האופוזיציה הטורקיות, שמנהיגיהן כמעט התחבקו יחד כדי לגנות את ההפיכה ולתמוך בארדואן או "בדמוקרטיה", לדילמה קשה. טורקיה, כך מתברר, אינה זקוקה לבחירות כדי להבין לאן הולך "העם". על מהלכי ניסיון ההפיכה, תכנונה, וכשליה הטקטיים עוד יסופר, ובעיקר על האופן שבו הצליחו כל כך הרבה מפקדים וחיילים להוציא לפועל פעולה מסוג זה מבלי ששירותי המודיעין הטורקיים ידעו על כך. אבל מסקנה אחת כבר מתגלית במלוא הדרה: הרחוב נשלט על ידי תומכי השלטון, ועכשיו נותר לארדואן רק לערוך בחירות מהירות כדי להגדיל את כוחו ולנסח חוקה חדשה, כפי שהוא מעוניין לעשות זה זמן רב. לא רק הרחוב אלא גם הצבא והמשטרה, למעט כמה גדודים שניסו להפוך את השלטון, מוחזקים היטב בידיו של הנשיא ארדואן. התוצאה כה ברורה עד כי ספק אם נותר את מי לטהר מבין הקבוצה הבכירה, כחלק ממסע "הניקיון" שמוביל כעת הנשיא.

לפרשנות המלאה

מה ניתן ללמוד ממסיבת העיתונאים של הולנד

דב אלפון מדווח מניס:

ארבעה דברים שניתן ללמוד ממסיבת העיתונאים עם נשיא צרפת:

1. צרפת על סף מלחמה באיסלם הקיצוני על אדמתה. 

פרנסואה הולנד נאם לאומה הצרפתית היום אחר הצהרים, ומייד אחר כך קיים תדרוך עיתונאים בחדר הישיבות של משטרת ניס. בשני האירועים הוא אמר דברים דומים, ובין השאר הדגיש שעל-פי המידע הקיים, יתכן שאין קשר ישיר בין ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) או ארגוני טרור בכלל לבין המחבל, מוחמד לחואייג' בוהלל. בנאומו אף גינה את האכזריות "של אינדיבידואל אחד, או אולי של ארגון" והקפיד לא לומר את המלה דאעש כלל. בכך הוא באמת הסכים עם יריבו הפוליטי הגדול ביותר, ראש הממשלה לשעבר אלן ז'ופה, המועמד הימני המוביל בסקרים. ז'ופה אמר שעל הממשלה לעשות הבחנה בין המלחמה בדעאש, שמתנהלת רחוק על-פי תוכנית, לבין מניעת פיגועים על אדמת צרפת, שמקורם באיסלאם קיצוני שהוא במידה רבה צרפתי. 

הנשיא הולנד היה מאוד זהיר לא ללכת רחוק כל כך, אבל אפילו בהצהרתו המעומעמת יש משום שינוי גישה מפתיע ומורכב. אחרי הפיגועים בבטקלן, בנובמבר שעבר, הולנד אמר ש"צרפת נתונה במלחמה". אם המחבל הוא אינדיבידואל אחד, בעל אזרחות צרפתית, במי נלחמת צרפת? האם המסקנה מההצהרות האלה אינה שצרפת נתונה במלחמת אזרחים? 

2. הולנד מאמין בפתרון פקידותי, הציבור לא כל כך. 

כפי שהיה במיטבו אחרי הפיגועים של נובמבר דווקא כאשר דיבר על הקורבנות, היה היום פרנסואה הולנד ישיר, משכנע ומרגש כאשר הוא דיבר על הילדים הרבים שעדיין נתונים בסכנת חיים. בחלקים שבהם הוא דיבר על ניהול המשבר מהבחינה הארגונית (בלי ספק חלק חשוב מתפקידו) הוא היה משעמם, פקידותי ומנותק ממה שהצופים מצפים לשמוע. הקרדיטים הארוכים כאורך הגלות לשרים ופקידים אלה או אחרים חשפו את אמונו המוחלט של הולנד, שהיה שנים רבות מזכיר המפלגה הסוציאליסטית, בפתרון בירוקרטי לבעיה חברתית וצבאית. ספק אם זה יכול לעבוד, ובכל מקרה זה לא עובר טוב בטלוויזיה. 

3. הממשלה לא תוכל לחמוק מהביקורת על תפקוד המשטרה. 

מה עשו 50 השוטרים שהוצבו  לאורך הטיילת אתמול בשעה 22:30? הולנד העניק גיבוי ארוך, כמעט מוגזם, לכוחות הביטחון ומנה כל גוף וגוף שהשתתף אתמול באירוע. הוא ניסה בכך לפגוע בביקורת הנשמעת מימין על המשטרה, ביקורת המופנית בעצם נגדו. בימים כתיקונם זה תמיד רעיון טוב בשביל נשיא לעמוד מאחורי נושאי המדים של ארצו, בוודאי אם יש לו דימוי חלש מבחינה ציבורית. אבל במקרה זה הולנד לא סיפק תשובות לשאלה העולה ללא הרף בדיווחים -- כיצד יתכן שהמחבל הצליח לנסוע בכביש שאמור היה להיות חסום במשך שני קילומטרים כשהוא הורג 84 בני אדם לפני שהוא נורה? הולנד סיפק הרבה נתונים חדשותיים באופיים -- מספר פצועים, הלאומים השונים של הקורבנות ועוד -- אבל דווקא בשאלה הזו הוא ברח למלמולי דברים כלליים, כמעט מופשטים. בדרך כלל בוחרי ימין נוטים לתמוך אוטומטית בכוחות הבטחון, אבל במקרה הזה דווקא מנהיגי הימין מעלים שאלות קשות, מה שגורם לבוחרים של פרנסואה הולנד להרגיש אי בטחון באשר לעמדותיו. 

4. צרפת נתונה במלחמת תרבות. 

הנשיא הפתיע כאשר התמודד חזיתית עם שאלת המניע של המחבל. "למה ב-14 ביולי? כי זה יום החירות", אמר מייד בתחילת נאומו ובהמשך תיאר את מה שהחליטו הקורבנות לעשות ב-14 ביולי ("הם באו לראות זיקוקים, כי הם רצו לשמוח"), בשפה פשוטה יחסית, מוחשית מאוד יחסית לסטנדרטים הפוליטיים הצרפתים. אי אפשר היה לחמוק מהתחושה שהולנד מדבר בעיקר לצרפתים ממוצא ערבי, מעמת עבורם את שתי הגישות: הגישה הצרפתית החילונית (חירות, חוף ים, ערכים, זיקוקים, שמחה) והגישה האיסלאמית הקוסמת להם ("אכזריות", "הרג לשם הרג", "פגיעה בילדים וחפים מפשע אחרים"). נעלמה לפתע האמונה שצרפת יכולה למצוא דרך ביניים שתחבר את שתי הגישות האלה. זה דרש הרבה קורבנות, אבל נשיא צרפת הודה לראשונה שארצו נתונה קודם כל במלחמת תרבות. 

הרשויות בצרפת: המחבל לא הראה סימנים של הקצנה

התובע בצרפת מסר כי בדיקת טביעות אצבע אישרה שהמחבל מניס הוא מוחמד לחואייג' בוהלל, תושב העיר ממוצא תוניסאי בן 31. לדבריו, האיש היה גרוש עם ילדים ואשתו לשעבר נלקחה לתחנת משטרה. התובע מסר כי החוקרים עדיין מנסים להבין האם בוהלל פעל לבדו או שמא היה חלק מקבוצה. עוד הוסיף כי אף שאיש לא קיבל אחריות על הפיגוע בניס, הסימנים מעידים שמדובר בהתקפת טרור.

מוחמד לחואייג' בוהלל

שר המשפטים של צרפת ז'אן ז'ק אורבס אמר לכתבים בפריז כי בוהלל "היה במוקד כמה הליכים משפטיים אך הורשע רק בתקרית אחת" מוקדם יותר השנה. לדבריו, האיש היה תחת תקופת מבחן לאחר שתקף באלימות נהג אחר במהלך עימות ביניהם. העונש שניתן לו היה על תנאי משום שמעולם לא הורשע קודם לכן. הוא נדרש להתייצב פעם בשבוע בתחנת משטרה בניס ועמד בדרישה זו.

הפרטים הידועים עד כה על המחבל

הולנד: 50 פצועים אנוש נאבקים על חייהם

נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר כי 50 פצועים מהפיגוע בניס במצב אנוש ונאבקים על חייהם. בתום ביקור בבית חולים בניס אמר הולנד כי "בין הקורבנות יש אזרחים צרפתים אך גם זרים רבים". עוד אמר הולנד כי המאבק בטרור "יהיה ארוך משום שיש לנו אויב שימשיך לתקוף את כל האנשים והמדינות שרואים בחירות ערך הכרחי". לדבריו, הפיגוע נועד "לספק את האכזריות של אדם אחד ואולי של קבוצה".

על פי דיווחים בכלי תקשורת בצרפת, לא נמצאו כלי נשק בחיפוש שנערך בדירתו של המחבל שביצע את הפיגוע, מוחמד לחואייג' בוהלל, צרפתי תושב ניס ויליד תוניסיה בן 31. עוד דווח כי אשתו של בוהלל נלקחה לתחנת משטרה.‎ הולנד במסיבת עיתונאים בניס:

התיירים עזבו בבהלה, ובניס תוהים מה עושים ביום שאחרי

מאות תיירים עזבו בבהלה אמש והבוקר את העיר ניס, כך עולה מסבב שיחות עם בתי המלון בעיר. בתי המלון הגדולים מלאים עכשיו עד אפס מקום מסיבה הפוכה: הגעתם של קרובי משפחה של הקורבנות ושל הפצועים, רבים מהם מבריטניה. 

הטיילת המפורסמת חסומה עדיין בקצה המערבי שלה, לשם גררו אתמול כוחות הביטחון את המשאית של המחבל. הבדיקות הבליסטיות נערכו בדיוק מתחת למלון המפורסם "נגרסקו", אשר המפות של שולחנות המסעדה הידועה שלו הן שכיסו אמש את הגופות שהיו עדיין פזורות לאורך החוף. לצלב האדום בניס לא היו מספיק סדינים לכסות מספר כה רב של קורבנות.

לידיעה המלאה מאת דב אלפון

בין ההרוגים: אזרחים ארמנים, שוויצרים ואוקראינים

שרי החוץ של ארמניה, אוקראינה ושוויץ דיווחו כי בין ההרוגים בפיגוע בניס גם אזרחי מדינתן. הארמנים דיווחו תחילה על שני אזרחים הרוגים, אך בהמשך חזרו בהם ועדכנו כי הם יודעים בוודאות רק על מותו של אחד. בנוסף נהרגו בפיגוע לפחות שני אזרחים אמריקאים.

שר החוץ האוקראיני, פאבלו קימקין, סיפר כי אזרח אוקראיני אחד נהרג ושנים נוספים נפצעו. ממשלת שוויץ הודיעה כי אזרחית המדינה נהרגה בפיגוע.

עשרה ילדים נהרגו בפיגוע וכ-50 נפצעו

עשרה מבין 84 הרוגי הפיגוע בניס הם ילדים, כך מסר גורם רשמי בצרפת. כ-50 ילדים ובני נוער נפצעו בהתקפה, כמה מהם עדיין בסכנת חיים, כך מסר בית החולים בניס. בית החולים, בו ישנה אחת ממחלקות החירום לילדים הגדולות בצרפת, ביקש ממשפחות ילדים שטופלו בו לפני ההתקפה לקחת אותם לביתם, על מנת לפנות מיטות לנפגעי ההתקפה. לפי דיווח בסקיי ניוז, מבית החולים נמסר כי לא הצליחו לאתר את הוריהם של כמה מהילדים שנפגעו.

על פי דיווחים בסקיי, לא ברור כמה משפחות מחפשות את ילדיהן, וכמה מהם נמצאים בבית החולים או נהרגו. קבוצה גדולה נוספת של ילדים שלא נפגעו אך נפרדו מהוריהם בעת הפיגוע נמצאים בתחנת המשטרה המקומית, שם מנסים ליצור קשר עם בני משפחותיהם.

רבים שקרוביהם וחבריהם היו בהתקפה בניס העלו את תמונותיהם לרשתות החברתיות בניסיון לאתרם תחת ההאשטאג portesouvertesNice#. בעוד שמספר ההרוגים עלה, התפרסם גם סיפור עם סוף טוב: תינוק בן שמונה חודשים שלפי דיווחים אבד למשפחתו במהלך ההימלטות מהפיגוע, אותר הודות לפרסומים בפייסבוק. "נמצא!", נכתב בפוסט שפרסם חבר של בני המשפחה. "תודה לפייסבוק ולכל מי שסייעו לנו ושלחו את תמיכתם".

מתאבלים בזירת הפיגוע בניס, היוםצילום: PASCAL ROSSIGNOL/רויטרס

דיווח: המחבל מצרפת הוא מוחמד לחואייג' בוהלל

נהג המשאית שגרם אמש למותם של 84 בני אדם בטייל בניס הוא מוחמד לחואייג' בוהלל, צרפתי יליד תוניסיה בן 31. על פי התובע בצרפת, המחבל היה מוכר למשטרה והורשע בחודש מארס האחרון בכמה עבירות אלימות על רקע פלילי. עם זאת, הוא לא היה מוכר לרשויות המודיעין בצרפת. המחבל ירה כמה יריות לעבר כוחות המשטרה, ומסע ההרג הסתיים לאחר שהשוטרים פתחו לעברו באש והרגו אותו.

רשויות הביטחון בתוניסיה מסרו כי מוצאו של בהלול בעיירה מסאקן, הסמוכה לעיר סוסה. עוד דווח כי הוא עזב את תוניסיה ב-2005 וביקר בה לאחרונה לפני ארבע שנים. לפי דיווחים נוספים בוהלל הוא אב לשלושה, והיה בתהליך גירושים מאישתו. שכניו של האיש תיארו אותו כאדם לא יציב השרוי במצוקה, שלעתים אף היה תוקפני. לדבריהם, הוא מעולם לא הגיב כשאמרו לו שלום.

כלי תקשורת בצרפת דיווחו כי המחבל שכר את המשאית יומיים קודם לפיגוע והחנה אותה ברחוב בו ביצע את הפיגוע כתשע שעות לפני ביצועו. הוא הסביר לשוטרים במקום כי הוא מוביל גלידה במשאית ולכן הם איפשרו לו להכנס לשטח הסגור. על פי הדיווחים החזיק המחבל במשאית רובה סער, אקדח ורימון, שלא התגלו על ידי המשטרה על אף שלטענתם הם תחקרו אותו.

ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס: ״צרפת חייבת ללמוד לחיות עם הטרור"

ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס פנה הבוקר לעמו והכריז כי: ״הזמנים השתנו, צרפת חייבת ללמוד לחיות עם הטרור, חייבים לעמוד מאוחדים מולו ולשמור על קור רוח״. ואלס הכריז גם שלושה ימי אבל לאומיים בעקבות הפיגוע, החל ממחר.

ואלס סיפר כי בית המחוקקים ידון במצב החירום בו נמצאת המדינה. ראש הממשלה יחד עם הנשיא, פרנסואה הולנד, יגיעו בהמשך היום לניס.

זירת הפיגוע, היוםצילום: ANNE-CHRISTINE POUJOULAT/אי־

אף ארגון לא לקח אחריות להתקפה

ההתקפה בצרפת מוגדרת כ"אירוע טרור", אך מניעי המחבל, שנורה למוות על ידי המשטרה לאחר שהרג 84 בני אדם, טרם ברורים ועד כה אף ארגון לא לקח אחריות להתקפה. עם זאת, תומכי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הביעו שמחה על ההתקפה ברשתות החברתיות.

הנהג, צרפתי-תוניסאי בן 31 שנולד בתוניסיה, היה מוכר למשטרה אך לא לשירותי המודיעין, כך מסר מקור משטרתי לסוכנות הידיעות רויטרס. הרשויות בצרפת מסרו כי המחבל פתח באש לעבר הקהל והמשטרה כשנסע, והמשאית היתה עמוסה ברובים וברימונים. לפי דיווחים לא מאומתים, הרובים היו מזוייפים והרימונים "לא פעילים". המשטרה בצרפת מנסה לקבוע האם למחבל היו סייענים.

מרקל: למרות הקשיים, משוכנעת שננצח במאבק בטרור

מנהיגים ברחבי אירופה ובעולם כולו גינו הבוקר את הפיגוע ושלחו את תנחומיהם לצרפת. קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה כי ארצה "עומדת לצדה של צרפת במאבק נגד הטרור" והוסיפה: אני משוכנעת כי למרות כל הקשיים, אנו ננצח במאבק זה". שר החוץ החדש של בריטניה, בוריס ג'ונסון, אמר כי הוא "חש תדהמה ועצב בשל האירועים המחרידים בניס, ואובדן החיים הנורא".

ראש ממשלת רוסיה דמיטרי מדבדב כתב בפייסבוק כי על הקהילה הבינלאומית להשתמש בכוח על מנת להילחם בטרור. "הטרור לא מבחין בין גבולות, זהו אתגר משותף לאירופה ולאסיה. עלינו לחפש יחדיו את המענה למשברים כגון זה, להפגין סולידריות ולעשות כל מאמץ להילחם בטרור". דוברו של נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן מסר כי הוא "מגנה בחריפות את ההתקפה הברברית בניס. לברברים שביצעו את ההתקפה אין כל קשר לדת ולאנושיות".

ראש ממשלת סין לי קצ'יאנג אמר כי ארצו "מגנה בחריפות טרור על כל סוגיו" ואילו ראש ממשלת הודו נרדרה מודי מסר כי הוא "מזועזע מההתקפה הנוראית בניס, ומגנה בחריפות מעשים כגון זה של טרור חסר דעת". 

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, העביר הבוקר איגרת תנחומים לנשיא צרפת פרנסואה הולנד. "אני כותב לך בכאב רב ושולח את תנחומי העם בישראל לאחר מתקפת הטרור המזעזעת בניס", כתב ריבלין. עוד הוסיף כי "עלינו לפעול יחד, מאוחדים, על מנת לרדוף את הפועלים בשירות הטרור באשר הם. בכל מקום בו ינסו להסתתר, נשיגם".

קלינטון: ארה"ב עומדת בסולידריות עם העם הצרפתי

המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב הילרי קלינטון הגיבה הבוקר (שישי) לפיגוע הדריסה בצרפת, בו נהרגו לפחות 80 בני אדם. בהודעה שפרסמה אמרה קלינטון: "שוב, נראה כי הטרוריסטים הכו באחת מבעלות בריתינו הקרובות ביותר באירופה, בתקיפה של משפחות שחגגו את ההיסטוריה והתרבות של ארצם ביום הבסטיליה".

"כל אזרחי אמריקה עומדים בסולידריות חזקה עם העם הצרפתי ואנו אומרים בקול אחד: לא נפחד", אמרה. המועמדת הדמוקרטית הוסיפה כי "לעולם לא ניתן לטרוריסטים לחתור תחת ערכי השוויון והדמוקרטיה שמהוווים את הבסיס לדרך חיינו. המתקפה הפחדנית הזו רק מחזקת את מחוייבותינו לבעלות בריתנו ולניצחון על הטרור בכל העולם".

המועמד הרפובליקאי לנשיאות דונלד טראמפ, שדחה את ההכרזה על סגנו בשל ההתקפה, אמר כי "מדובר במלחמה. אם אתם מסתכלים על כך, זוהי מלחמה שבאה ממספר מקומות. למעשה זוהי מלחמה בה אנו מתמודדים מול אנשים ללא מדים".

פינוי גופה בניס, היוםצילום: BORIS HORVAT/אי־אף־פי

נשיא צרפת: מצב החירום במדינה יוארך בשלושה חודשים

בהצהרה ראשונה לתקשורת על ההתקפה בניס נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר שאין ספק שהדריסה היא פעולת טרור.‎ 

"צרפת כולה נמצאת תחת איום טרור איסלאמי. עלינו להפגין עירנות מוחלטת ונחישות שלא ניתן לשבור", דברי הנשיא. הולנד ציין כי בעקבות ההתקפה יוארך מצב החירום בשלושה חודשים נוספים, החל מ–26 ביולי. כמו כן אמר הנשיא כי בכוונתו לשמור על מספר גבוה מן הרגיל של כוחות שיטור ברחובות - עשרת אלפים - וכן כי הוא יגייס חיילי מילואים נוספים.

בהתייחסו למזרח התיכון הוסיף הנשיא: דבר לא יגרום לנו להיכנע במאבק בטרור. אנחנו הולכים להגביר את המאמצים בסוריה ובעיראק נגד אלו התוקפים אותנו על אדמתנו".

לדברי הנשיא הולנד, נכון לרגע זה 20 מהפצועים במצב אנוש.

דברי הנשיא הולנד:

זהות נהג המשאית מתבהרת: צרפתי-תוניסאי בן 31

נהג המשאית שפגעה בחוגגים בניס הוא צרפתי־תוניסאי בן 31 הגר בניס, כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית אי־אף־פי. על פי הדיווחים, מסמכיו של הנהג נמצאו בתוך המשאית לאחר שהיא נבלמה על ידי הרשויות. עם זאת, זמן קצר לאחר מכן נמסר כי הרשויות עדיין בודקות אם המסמכים שנמצאו אכן שייכים לנהג הדורס.

בתוך כך, מהרשויות נמסר כי מספר ההרוגים עלה ל-80. כתבת רשת החדשות I-Télé דיווחה כי 18 מהפצועים במצב אנוש.

המשאית הפוגעת, הלילה בניסצילום: VALERY HACHE/אי־אף־פי

אובמה: מגנה את מה שנראה כהתקפת טרור נוראית

בעוד הרשויות בצרפת חוקרות את ההתקפה ומנסות לברר את זהות הדורס, החלו פוליטיקאים ומנהיגים מרחבי העולם למסור את תנחומיהם לעם הצרפתי. נשיא ארה"ב ברק אובמה, אחד ממנהיגי העולם הראשונים להתבטא, גינה את מה שהוא מכנה "מה שנראה כהתקפת טרור נוראית" בעיר ניס. הנשיא הוסיף: "מחשבותינו ותפילותינו מוקדשות למשפחות הקורבנות". אובמה שיבח את "הערכים הדמוקרטיים שהפכו את צרפת להשראה לעולם כולו", ובנוסף הציע לצרפת "כל סיוע שהיא צריכה כדי לחקור את ההתקפה ולהביא לדין את האחראים לה". 

בנוסף, המועמד הצפוי של המפלגה הרפובליקאית לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ, הודיע כי לאור "ההתקפה הנוראית בניס", הוא דוחה מסיבת העיתונאים שתכנן לקיים מחר בנושא זהות המועמד לתפקיד סגן הנשיא שלו.

פראנס 24: הפיגוע ככל הנראה קשור לדאעש; במשאית נמצאו כלי נשק רבים

ערוץ החדשות פראנס 24 דיווח כי חומרי נפץ וכלי נשק רבים נמצאו במשאית, וכי ההתקפה ככל הנראה קשורה לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). כתבת העיתון ניו יורק טיימס, רוקימי קאלימאצ'י המומחית לטרור, צייצה גם כי עוצמת החגיגות בחשבונות טוויטר המזוהים עם המדינה האיסלאמית מצביעה גם היא על כך שהארגון ייקח אחריות להתקפה.

מנהלת קבוצת "סייט אינטליג'נס" (SITE Intelligence Group), ריטה כץ, צייצה בטוויטר כי הפעילות בקרב פעילי המדינה האיסלאמית ברשת גברה באופן ניכר לאחר ההתקפה בניס, וציינה כי הארגון צפוי לקחת אחריות להתקפה. בציוץ נוסף שהעלתה כץ לרשת נראית תמונה שפרסמו תומכי המדינה האיסלאמית, בה נראה דיוקנו של עומאר א-שישאני לצד הכיתוב: "דם מנהיגינו הוא דם ואש". שלשום אישר ארגון המדינה האיסלאמית כי א-שישאני, שכיהן כשר המלחמה של הארגון, נהרג. בחודש מארס השנה הודיע צבא ארה"ב כי א-שישאני נהרג בתקיפה אווירית בסוריה.

בתוך כך, ראש העיר ניס ציין כי 77 בני אדם נהרגו בהתקפה. כמו כן, העיתון "לה מונד" דיווח כי לפחות 90 בני אדם נפצעו, מהם 15 במצב אנוש. מהרשויות נמסר כי בסך הכל נסעה המשאית לאורך שני קילומטרים בתוך הקהל.

התביעה בצרפת: האירוע נחקר כפעולת טרור

התביעה בצרפת הודיעה כי חוקרים ביחידה למאבק בטרור מובילים כעת את חקירת ההתקפה, כך על פי התקשורת המקומית. עם זאת, עדיין לא ידוע מה המניע להתקפה ומי אחראי לה. 

בתוך כך מתקבלים פרטים נוספים על השתלשלות האירועים. סילבי טופין, דוברת מטעם המושל המקומי, אמרה כי "הדורס פגע בכמה בני אדם לאורך הטיילת". התובע של העיר ניס, ז'אן מישל פרט, הוסיף כי גופות נמצאו לאורך הטיילת. עם זאת התובע נמנע מלהשתמש במלה התקפה, על אף שהכיר בכך "שישנם הרבה מרכיבים של התקפה הגורמים לנו לחשוב שזה מה שקרה".

ואסים בולול, יליד ניס ששוחח עם סוכנות הידיעות אי־פי, אמר כי הוא ראה את המשאית נוסעת אל תוך הקהל. "זה היה טבח", אמר בולול, "גופות בכל מקום". בולול אמר כי הוא ראה גבר מגיח עם רובה ויורה בעוברים ושבים. עם זאת, הדוברת  טופין ציינה כי ככל שהיא יודעת, לא נורו יריות על ידי נהג המשאית.

קרדיט: פראנס 24

פרשנות || צרפת שואלת: האם הנשיא הולנד מתאים להוביל בעת משבר כה עמוק

הנשיא פרנסואה הולנד לאחר הפיגוע בניס, היום בפריזצילום: FRANCOIS MORI/אי־אף־פי

​יחסית למספר הנפגעים ולהיעדר הניסיון הצרפתי בפיגועי דריסה, התמונה התבררה די מהר: פחות משעה אחרי הפיגוע ידעו הרשויות להודיע על פיגוע דריסה רב-נפגעים ולהזהיר את הציבור שגם אם הנהג נהרג, על התושבים להישאר בבתים עד לסיומו המוכרז של האירוע כולו. 

ההודעה מקפיאת הדם של סגן מפקד המחוז אודות ״עשרות הרוגים וכנראה מאות פצועים״, תפסה את נשיא צרפת פרנסואה הולנד בדרכו חזרה לפריז מפסטיבל התיאטרון המפורסם "אביניון" שבו הוא היה אורח הכבוד.

לפרשנות המלאה

לפחות 73 בני אדם נהרגו בפיגוע דריסה בחגיגות יום הבסטיליה בעיר ניס בצרפת

לפחות 73 בני אדם נהרגו ו-50 נוספים נפצעו קשה לאחר שמשאית פגעה הלילה (חמישי) בחוגגים שצפו בזיקוקי יום הבסטיליה בעיר ניס בדרום-מזרח צרפת. בכיר במדינה קבע כי פגיעת המשאית היא פיגוע. ראש העיר ניס ציין כי ישנם עשרות הרוגים בזירה. מקורות בממשל המקומי מסרו כי עשרות בני אדם נהרגו מפגיעת המשאית, אך בשל המצב בזירה עדיין לא ניתן לקבוע את מניין הקורבנות. רשת החדשות בי-אף-אם טי-וי דיווחה כי רובים ורימונים נמצאו בתוך המשאית שדרסה את החוגגים.

עדת ראייה מסרה כי המשאית נסעה דרך המון החוגגים לאורך כשני קילומטרים. לאחר הדריסה יצא הנהג מהמשאית ופתח באש. מקור המעורה בפרטים דיווח כי התוקף נורה למוות על ידי כוחות הביטחון. העיתון "לה פריזיאן" דיווח כי ישנו חשש כי אדם שסייע לנהג המשאית נמלט מהזירה. רשת iTele הצרפתית דיווחה כי הסייען נורה על ידי המשטרה במסעדה סמוכה, אך טרם התקבל אישור רשמי בנושא.

ראש העיר ניס הנחה את התושבים להישאר בבתיהם. נוכחים במקום פרסמו תמונות וסרטונים מהזירה ברשתות החברתיות. כריסטיאן אסטרוסי, ראש הממשל המחוזי, צייץ ברשת החברתית טוויטר: "זוהי הדרמה הגדולה ביותר בהיסטוריה של ניס, עם יותר מ-70 קורבנות".

בחודש נובמבר אשתקד נהרגו בבירת צרפת 130 בני אדם ועוד כ-300 נפצעו במתקפה של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בשישה מוקדים. 89 בני אדם נהרגו אז באולם המופעים "בטקלן". באותו אירוע פוצצו עצמם מחבלים מתאבדים סמוך לאצטדיון הלאומי, והתקפות ירי התרחשו בעוד ארבעה מוקדי בילוי ברובע ה-10 וה-11.

תגיות קשורות:

תגובות