מבחן המנהיגות של ארדואן: הטורקים הולכים היום למשאל עם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדואן בעצרת לקראת משאל העם
ארדואן בעצרת לקראת משאל העםצילום: KAYHAN OZER/אי־אף־פי
אנשיל פפר
אנשיל פפר
איסטנבול
אנשיל פפר
אנשיל פפר
איסטנבול

לאורך הכבישים המהירים שמחברים את המרכז האירופי של איסטנבול לרבעים המשתרעים לגדות הבוספורוס בצדה האסייתי ניצבים בניינים גבוהים מכוסים שלטי ענק. כולם נושאים את תמונתו של נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן והקריאה להצביע "אבט" – כן – במשאל העם שמתקיים היום על שינויים מקיפים בחוקת המדינה, שבמרכזם הרחבה דרמטית של סמכויות הנשיא. אין שלטים דומים הקוראים להצביע "לא". אפשר לעבור אזורים שלמים במטרופולין הגדול בטורקיה מבלי להיתקל אפילו בשלט או מדבקה מטעם מפלגות האופוזיציה, המתנגדות לשינוי החוקה והפיכת שיטת הממשל הפרלמנטרית לנשיאותית. 

במדינות אחרות, פוליטיקאים שיוזמים משאלי עם מעוררי מחלוקת מעדיפים לא לזהות עצמם יותר מדי עם ההצעה שעומדת לבחירה. מסוכן להפוך את המשאל להצבעת אמון במנהיג. אבל בטורקיה אין לאיש ספק – החוקה החדשה נתפרה על פי מידותיו של הסולטאן החדש. בהתאם לכך, ההחלטה שצפויה להתקבל עד היום בשעות הערב היא לא תוצאה של דיון ביתרונות והחסרונות של שתי שיטות ממשל, אלא יותר מכל שיקוף של אמון העם בהנהגתו של ארדואן. למפלגת האופוזיציה המרכזית, מפלגת העם הרפובליקאית (CHP) הכמאליסטית, אין דמות פופולרית להציב מולו. על שלטי המפלגה מופיעה ילדה מחייכת עם צמות ושרוולים קצרים – תקווה לעתיד חילוני – למרות הצלחת השמרנות האיסלמית־לאומנית של ארדואן.

הרפורמה החוקתית של ארדואן

"לא חשוב כן או לא", אומרת אישה לא־צעירה העומדת שעות בשמש המסנוורת ומחלקת מדבקות "כן" לעוברים ושבים. "אני מצביעה לארדואן כי הוא עשה דברים נפלאים במדינה הזאת", היא מוסיפה. בשכונת קאסימפאשה, בה גדל ארדואן ושיחק בקבוצת הכדורגל המקומית, אין צורך בניהול קמפיין מתוחכם. ברחוב הראשי צועדים כמאה צעירים מאחורי משאית עם מערכת הגברה ופשוט קוראים בשמו המלא שוב ושוב. בפארק המקומי, העצרת שחותמת את קמפיין משאל העם מורכבת בסך הכל ממסך ענק עליו מקרינים את נאומו של הנשיא ברובע אומראנייה, הידוע כמעוז ענק של מפלגת הצדק והפיתוח (AKP) האוחזת בשלטון.

״אנחנו מצביעים 'כן' בזכות ארדואן וכל הדברים הטובים שהוא עשה בשביל השכונה והעיר שלנו. אבל לא רק", מסביר אנאס אוג'אר, רוקח מקאסימפאשה. "אנחנו מצביעים בעד החוקה החדשה גם כי צריך לשנות את השיטה", הוא מוסיף. פה טמון כנראה אחד מסודות הקסם של ארדואן, הפוליטיקאי שנמצא בשלטון כבר 14 שנה ברציפות ועדיין מצליח לשכנע את מצביעיו שהוא נגד השיטה. זהו אותו ארדואן שעד לפני שנתיים הוביל את תהליך השלום עם הכורדים וכעת מנהל נגדם מלחמה עקובה מדם בדרום־מזרח המדינה; אותו ארדואן שבשנים הראשונות לשלטונו קידם במרץ את הליך קבלתה של טורקיה לאיחוד האירופי וכעת מאשים מנהיגי אירופה בכך שהם מנהלים "מסע צלב" נגד טורקיה; אותו ארדואן שעם תחילת מלחמת האזרחים בסוריה קרא להדחת הנשיא בשאר אל־אסד וסייע יותר מכל מנהיג אחר למורדים נגדו, ועתה משחר לפתחו של מגן אסד, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין; אותו ארדואן שממשיך לשכנע את הבוחרים הטורקים בכל מערכת בחירות שכולם נגדו – אויביה של טורקיה מבחוץ ו"מדינת הצללים" שבפנים. בכל פעם שהוא משתמש במונח זה ברור לכל כי הוא מתייחס לגנרלים שניסו להפילו בניסיון ההפיכה אשתקד ולאנשי התנועה הגולניסטית, שפעם היו בעלי בריתו הקרובים נגד הצבא וכעת מואשמים בכך שהנהיגו את הפוטש הכושל.

"ארדואן נשאר במידה רבה ראש עיר קלאסי", אומרת העיתונאית צ׳נאר קרן, "הוא טוב בעיקר בשני דברים – ניהול מערכות בחירות ובניית פרוייקטים גדולים של כבישים ובניינים". אך הניצחונות הסדרתיים והבנייה השאפתנית ששינתה את פניה של טורקיה ובישרה על תקופה של צמיחה כלכלית מואצת (שבשנתיים האחרונות מתחילה לדשדש), באו על חשבון הלכידות החברתית. לאורך תקופה זו הפוליטיקאי המתוחכם שיסה את חלקי העם הטורקי זה נגד השני וכרסם בעקביות מכרסם בחופש הזכויות שמאז ומתמיד היו שבירות בטורקיה. 

אשה מצביעה בקלפי בעיר איזמיר, היוםצילום: OSMAN ORSAL/רויטרס

היו שקיוו שעם שוך הבהלה שאחזה בממשל לאחר ניסיון ההפיכה ארדואן יתמתן מעט, שלקראת משאל עם על שינויים עמוקים כל כך, הנשיא יתיר מעט את הרסן של משטר החירום עליו הכריז. אך תקוות אלו נכזבו. לפחות 50 אלף בני אדם עדיין עצורים בחשד לשיתוף פעולה עם הקושרים וסיוע לטרור. הטיהורים כבר גבו את משרותיהם של כמאה אלף עובדים בשירות הציבורי ומערכת החינוך, והם עדיין נמשכים. עשרות כלי תקשורת נסגרו בצו ממשלתי והנותרים, לפחות רובם, מובילים כעת קו מתחנף לנשיא. כך למשל, כ–90% מזמן המסך בערוצי הטלוויזיה הטורקיים בחודשים לקראת המשאל הוקדשו למחנה התומכים בשינוי. הפחד של העיתונאים מוצדק: כ-140 מהם עדיין ממתינים למשפטם. נגד שלושה בעלי טורים שביקרו את ארדואן הוגשו בשבוע שעבר כתבי אישום, בהם דרשה התביעה שלושה מאסרי עולם לכל אחד. 

על רקע זה אין זה מפתיע שההצעה עליה מצביעים היום אזרחי טורקיה לא נוסחה בהתייעצות ציבורית מקיפה, אלא בהליך מקוצר של ועדה פרלמנטרית בה שלטו חברי מפלגתו של ארדואן. המפלגה הלאומנית־קיצונית MHP, שזוכה לאחרונה בנתחי שלטון מארדואן, הסכימה לתמוך ב–18 מהסעיפים שהנשיא דרש. הדיונים וההצבעות בפרלמנט ארכו רק 20 יום. בהליך מזורז ולאחר פחות מארבעה חודשים של קמפיין ציבורי, העם הטורקי נדרש להחליט אם הוא מפקיד את עתידו בידי נשיא בעל סמכויות חסרי תקדים במדינה דמוקרטית לכאורה.

בשכונות מעמד הביניים על הגדה האירופית של הבוספורוס יש תחושה של דמוקרטיה אמיתית. בצומת המרכזית של רובע בשיקטאש עומדים זה ליד זה פעילי המחנות השונים ומחלקים חומרי תעמולה. מעל הכיכר הסמוכה תלויות שרשראות דגלים של מפלגת השלטון ומולם מתנופפים דגלי מפלגת האופוזיציה הכורדית (HDP). אבל השוויון בין המחנות הוא מצג שווא בלבד. מנהיג HDP, סלהאטין דמירטאש, נמצא כבר חודשים בכלא בחשד לסיוע לארגון הטרור "מפלגת הפועלים הכורדית" (פ־ק־ק). יחד איתו נמצאים במאסר עשרות חברי פרלמנט וראשי ערים של המפלגה. 

שלטי כן באיסטנבול, אתמולצילום: BULENT KILIC/אי־אף־פי

על המדרכה בשכונה ניצבים אוהלים של מפלגות שונות. פעילים משני הצדדים מניפים את תמונת אבי הרפובליקה הטורקית, מוסטפא כמאל אטאטורק, ומנסים באופן זה להתהדר בפטריוטיות. "הם עושים מניפולציה על דמותו של אטאטורק, אומרת בבוז דילק אולגר, מעצבת אופנה שפעילה במחנה ה"לא". "הם לא מייצגים באמת את הרפובליקה הטורקית שלנו", היא מוסיפה, "אם ארדואן ינצח במשאל הוא ישתמש בזה כדי להעמיק את הרודנות שלו". ידידה בייראקי מוסיף: "אני מפחד לעתידה של טורקיה אם ארדואן יזכה. אף מיעוט בטורקיה לא יהיה חסין. הכורדים, האלווים, הומואים, כל מי שהוא לא במחנה שלהם". 

במרכז איסטנבול הקרב נראה כמו התמודדות דמוקרטית, אבל בערים רבות נמנע מהאופוזיציה לקיים עצרות פוליטיות בשל "שיקולי ביטחון". בפועל, במערכה הזו נאבקות מפלגות האופוזיציה כשידיהן קשורות מאחורי הגב. לאורך הקמפיין, פעילים הורחקו ממרכזי ערים על ידי המשטרה ולעתים גם נעצרו. "קשה מאוד לעשות קמפיין כשראש המפלגה וחברים בכירים רבים בכלא" אומר גארו פיילאן, חבר פרלמנט ממוצא ארמני של מפלגת HDP. "קשה גם כי לאנשים חסר אומץ להתנגד בפומבי לשלטון מאז כל מה שקרה בשנתיים האחרונות. הלחימה נגד הכורדים בדרום והדיכוי לאחר ההפיכה", הוא מוסיף. פיילאן מודע לכך שיש כאלו שמתנגדים לארדואן, כולל אזרחים כורדים, ששוקלים בכל זאת להצביע בעד השינוי בחוקה. כפי שאומר תושב כורדי ברובע גזי באיסטנבול ״עדיף ארדואן שמח מארדואן עצבני. בין כה הוא מפעיל היום את כל הכוח שהוא רוצה, גם בלי שינוי בחוקה". 

"אנשים צריכים לדעת שרודן לעולם לא שבע ותמיד ירצה עוד כוח" אומר פיילאן. אבל הוא יודע שבהצבעה היום, אם ברצונו להצליח הוא צריך להעביר מסר גם לציבורים שלא מצביעים למפלגתו, ושקשה לגשר על הפערים בין הכורדים לחילונים ולרוב המוסלמי־שמרני. הוא מבקר את המפלגה הכמאליסטית, שמתנגדת גם היא לשינוי, משום ש״הם שולחים פעילות בלונדיניות בעקבים גבוהים לשכנע מצביעים שמרנים״. לטענתו, מדובר פשוט בטקטיקה גרועה.

נקודת אור אחת בכל זאת, מבחינת מתנגדי ארדואן, היא הבריתות הלא־צפויות שנרקמו עם נוצרים, בין שמאל לימין, מיעוטים ולאומנים, במערכה נגד השינוי בחקיקה. מי שעשויה להפוך לאחת הפוליטיקאיות המשפיעות בטורקיה ביום שאחרי המשאל היא מראל אקשנר, שרת הפנים לשעבר וממנהיגות המפלגת הימנית־לאומנית MHP, המתנגדת לחלטת עמיתיה לתמוך בשינויים לחוקה. אקשנר נוסעת לאורכה ולרוחבה של טורקיה, נואמת בפני רבבות מצביעים שמרנים בשפה ובמושגים המוכרים להם ומדרבנת אותם להצביע נגד. אם ארדואן יפסיד היום, זה יהיה לא מעט בזכותה.

הסקרים צופים כעת יתרון קל לתומכי השינוי בחוקה, אבל רוב הסוקרים בטורקיה עובדים עם המפלגות וקשה לסמוך עליהם. אם לא די בכך, קשה מאוד לדגום את ציבור הבוחרים במשאל עם כשההצבעה אינה צפויה להתפלג לפי קווים מפלגתיים ברורים. שתי המפלגות המרכזיות שתומכות בשינוי, AKP ו-MHP, זכו יחד בבחירות הכלליות ב-2015 ב-65% מהקולות. בהתאם לכך, התוצאה תוכרע על ידי מספר תומכי מפלגות אלה שיחששו משינוי כל כך משמעותי במעמדו החוקי של הנשיא. מצביעיו המסורתיים של ארדואן עשויים להירתע מהענקת סמכויות נרחבות גם ליורשיו, ושמרנים־לאומנים רבים לא שוכנעו לגמרי מהלאומנות הארדואנית האנטי־אירופית, ועדיין רואים בו איסלאמיסט מסוכן. 

המחנה המתנגד לארדואן תולה את תקוותיו בכך שבמצב הפוליטי והביטחוני המתוח, אזרחים רבים חוששים לומר לסוקרים בטלפון שהם מתכוונים בפרטיות של הקלפי להצביע "לא" ושהמצב הרבה יותר שקול. בסופו של, עתידה של טורקיה יוכרע על ידי שאלה פשוטה מאוד – אם ההערצה לארדואן חזקה יותר מהחששות מפני הפיכתו לסולטאן כל יכול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ