"המלך מקרון": הפגנה יצירתית נגד נשיא צרפת לציון שנתו הראשונה בשלטון

אלפי אנשים התאספו אתמול בפריז כדי 'לחגוג' שנה לשלטונו של מקרון. המפגינים מחו על מדיניותו ה"סמכותנית" של הנשיא, אך עשו זאת בפיקניק המוני וריקודים

מקרון בדמות לואי ה-14, אתמול
מקרון בדמות לואי ה-14, אתמולצילום: Francois Mori/אי־פי
ניו יורק טיימס וגרדיאן
ניו יורק טיימס וגרדיאן

אלפי בני אדם התאספו אתמול (שבת) בפריז בהפגנה נגד המדיניות שמוביל נשיא צרפת עמנואל מקרון. המפגינים מחו נגד הגברת כוחה של המשטרה ורפורמות שפגעו במעמד העובדים בצרפת, אך בחרו לדאוג לאווירה חגיגית ועליזה במהלך ההפגנה ואף קראו לה fête a Macron, או "מסיבה למקרון", כיוון שמועד ההפגנה מציין שנה להיבחרותו. הפגנות קטנות יותר התקיימו גם בטולוז ובבורדו.

בהפגנה נכחו גם כ-2,000 שוטרים. בשולי המאורע השמח בעיקרו, חלק מהמפגינים רוססו בגז מדמיע. כוח השיטור הגדול אבטח את ההפגנה מחשש לאלימות בעקבות ההתפרעויות בהפגנת האחד במאי כמה ימים לפני כן. לעומת הפגנות האחד במאי - שבמהלכן נעצרו שבעה מפגינים והושחתו חנויות בעיר - ההפגנה הזאת יצרה רושם של מסיבה, והמפגינים רקדו ואף ערכו פיקניק המוני בפתיחת העצרת.

המפגינים בפריז, אתמולצילום: OLIVIER MORIN/אי־אף־פי

ההפגנה אורגנה על ידי מפלגת השמאל "צרפת הבלתי כנועה" (La France Insoumise). "השלטון הזה הוא משטר אוטוריטרי", אמרה רוזלין גונל-לולייר, שופטת שהשתתפה בהפגנה, "אנחנו חיים בדיקטטורה רכה, ואנחנו מודאגים מהבטחת זכויות פרט ומהבטחת זכויות יסוד". מפגינים החזיקו שלטים שעליהם נכתב "עצרו את מקרון!".

מקרון זכה בבחירות על רקע אכזבה מהמפלגות הוותיקות בצרפת, וניצח את מנהיגת הימין הקיצוני מארין לה פן. עם זאת, מצביעים רבים התרעמו על המדיניות שקידם מקרון מאז שנבחר. "הדבר שאנחנו רוצים לעשות הוא להתנגד, להראות לו שאנחנו כועסים, להראות לו שיש צרפתים שלא הצביעו לו ולא מסכימים עם מה שהוא מנסה לעשות", אמר סילבי בריסונו, מפגין אחר. בריסונו קרוב לגיל הפרישה, ואחד מצעדיו של מקרון בשנה האחרונה היה להעלות את המסים שפנסיונרים נדרשים לשלם.

מפגין מחופש למקרון, אתמול. "משטר אוטוריטרי"צילום: FRANCOIS GUILLOT/אי־אף־פ
מפגינים עם שלטי "עצרו את מקרון!", אתמולצילום: ZAKARIA ABDELKAFI/אי־אף־פ
בובה בדמות מקרון בהפגנה, אתמולצילום: THOMAS SAMSON/אי־אף־פי
מפגין מחופש למקרון כמלך וערפד, אתמולצילום: Francois Mori/אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ