קרחונים נמסים, פרות מתות בצמא: אירופה שוברת שיאי חום

מומחים מעריכים כי היום ומחר יישבר שיא החום ביבשת שנמדד לפני 41 שנה. בספרד מתו שלושה בני אדם ממכת חום ובשוודיה עדיין חוששים משריפות. אפילו במוסקבה פתחו "חדרי צינון" לרווחת התושבים

תושבי פראג מצטננים מהחום בעזרת ממטרות, השבוע
תושבי פראג מצטננים מהחום בעזרת ממטרות, השבועצילום: DAVID W CERNY/רויטרס
אי-פי
גרדיאן
ניו יורק טיימס
אי-פי
גרדיאן
ניו יורק טיימס

גל חום כבד פוקד את יבשת אירופה בימים האחרונים ומאיים לשבור את שיא הטמפרטורה שנקבע לפני 41 שנה באתונה, אז נמדדו 48 מעלות צלזיוס.

בבריטניה הגיעו הטמפרטורות כבר ל-31 מעלות צלזיוס. השירות המטאורולוגי של המדינה הודיע כי חודש יולי האחרון היה השלישי הכי חם במדינה זה מאה שנים. בגרינלנד קיים חשש מפני שבירתו של קרחון שתביא לגלי צונאמי המסכנים את המבנים הפרוסים לאורך החוף.

תושבים מנסים להתקרר בצ'כיה, בשישיצילום: Petr David Josek/אי־פי
חופי סן סבסטיאן מלאים בתושבים שמנסים לברוח מהחום, אתמולצילום: Alvaro Barrientos/אי־פי

בשוודיה, שם נמדד השנה חודש יולי החם ביותר במדינה זה 250 שנה, נמסה פסגתו של ההר הגבוה במדינה מה שגרם לו לאבד את התואר. בנוסף, בשוודיה עדיין ישנה סכנה מפני שריפות במרכז ובדרום המדינה. בשבועות האחרונים התפשטה האש באזורים רבים והגיעה עד צפון המדינה בחוג הארקטי.

לפי מחקר שנערך באוניברסיטת אוקספורד, דווקא בצפון אירופה נמדדה העלייה הגבוהה ביותר בעומס החום ומנתונים שנאספו משבע תחנות מזג אוויר בצפון היבשת אף נמצא כי ככל שאזור מסוים נמצא קרוב יותר לחוג הארקטי כך שברו הטמפרטורות שיאי חום חדשים. כך היה בכמה ערים ועיירות בנורווגיה, שוודיה ופינלנד.

אדם מנסה להתקרר בעזרת ממטרה בליסבון, שלשוםצילום: Armando Franca/אי־פי
תושבים מנסים להתקרר מהחום במדריד, אתמולצילום: Francisco Seco/אי־פי

שוודיה לא היחידה שאיבדה פסגה של הר גבוה. גם באוסטריה דווח כי הפסגה הקפואה של ההר דאכשטיין נמסה מהחום. הפסגה נמסה בקצב שהולך וגדל זה שנים רבות, אולם השינוי הפך ברור עוד יותר בחודש יוני האחרון, שנרשם כחודש יוני החם ביותר במדינה מאז 1767.

אחד הדיווחים המטרידים עוד יותר הגיע משווייץ שם נמסר על פרות שמתו בצמא. במחקר של אוקספורד נמצא כי בכמה אזורים ברחבי אירופה, שינויי האקלים הכפילו את הסיכוי לגל חום כזה בקיץ האירופי. "בעבר היה לנו כאלה שיאי חום פעם בעשור, ועכשיו יש לנו אותם כל שנתיים או משהו כזה", אמר פרנסואה מארי בראון, מומחה לאקלים ובכיר במכון מחקר לאקלים וסביבה בצרפת. "זה לחלוטין סימן לשינויי האקלים: יש לנו גלי חום שלא בהכרח הולכים ומחמירים, אבל כן מופיעים לעתים קרובות יותר".

נקודת חלוקת מים לתיירים ותושבים מול הקולוסיאום ברומא, שלשוםצילום: AFP
צעירים משתעשעים בבריכת מים מול האייפל בפריז, בשבוע שעברצילום: AFP
תיירים מצטננים במזרקה במרכז סיביליה בספרד, ביום רביעיצילום: AFP

בפורטוגל נשברו שיאי חום בשמונה אזורים ברחבי המדינה כתוצאה מגל חום שהגיע מצפון אפריקה אל חצי האי האיברי. הטמפרטורה הגבוהה ביותר נמדדה כבר ביום חמישי סמוך לעיר אברנטס המרוחקת 150 ק"מ צפונית מזרחית לבירה ליסבון. מומחים העריכו כי הגרוע עדיין לפניהם וכי הטמפרטורות צפויות להגיע במדינה ל-47 מעלות ואף יותר מחר.

בספרד, שם מתו שלושה בני אדם ממכת חום, הוצאו התרעות מפני החום ב-41 מתוך 50 המחוזות של המדינה, שעה שהטמפרטורות צפויות להגיע ל-44 מעלות צלזיוס. הטמפרטורה הגבוהה ביותר בספרד נמדדה ביולי אשתקד בקורדובה – 46.9 מעלות צלזיוס.

חופים גדושים בתושבים שמנסים לברוח מהחום באוסטיה ממערב לרומא, שלשוםצילום: MAX ROSSI/רויטרס
גם ללוטרה בגן החיות בצפון מערב צרפת חם, היוםצילום: AFP

אפילו במוסקבה, שם הטמפרטורות הגיעו ל-30 מעלות צלזיוס – שבע מעלות יותר מממוצע החום בחודש אוגוסט בעיר, הודיעו הרשויות כי הן פותחות מאות "חדרי צינון" שם התושבים יכולים להתקרר בעזרת מזגנים, מפזרי מים וסיוע רפואי.

לדברי ז'אן ז'וזל, שהיה יו"ר הפאנל הבינלאומי לשינויי אקלים שזכה ב-2007 בפרס נובל, טמפרטורות שנחשבו בעבר ליוצאות דופן – כמו אלה שנמדדו בקיץ 2003 אז מתו לפחות 70 אלף בני אדם ברחבי אירופה – יהפכו לטמפרטורות נורמליות בקיץ האירופי אחרי שנת 2060. "אנחנו נכנסים לתוך עולם אחר לגמרי", הוסיף ז'וזל, "עולם שצרפת ומערב אירופה לא רגילות אליו".

תושבים מתקררים במי נהר וולגה בוולגוגרד שברוסיה, בשבוע שעברצילום: UESLEI MARCELINO/רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ