המושבה הנדירה של סוסוני הים הזעירים תלויה באיש אחד: הצוללן שגילה אותה

וסיליס מנטוגיאניס צלל ליד חופי צפון יוון כשהחל לראות סוסוני ים זעירים, אחד אחרי השני, באזור שלא האמינו החוקרים שיצליחו לשרוד. 11 שנים לאחר מכן, מנטוגיאניס עדיין פועל למען שימור המושבה

סוסון ים על אצבע של צוללן, ב-2015
סוסון ים על אצבע של צוללן, ב-2015צילום: IDYLI TSAKIRI/רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

הצוללן וסיליס מנטוגיאניס עוסק בשנים האחרונות במה שנראה בתחילה כמשימה בלתי אפשרית: הצלת מושבה של סוסוני ים נדירים שגילה מצפון-מזרח ליוון. מאז גילה הצוללן את המושבה, ב-2007, חוקרים וחובבי בעלי החיים מרותקים למה שמצא שם: עד אותה השנה, חשבו החוקרים שקבוצות גדולות של סוסוני ים לא יכולות לשרוד באזור זה. 

סוסון יםצילום: HANDOUT/רויטרס

מנטוגיאניס מספר שצלל בעומק של 8-9 מטר ליד חצי האי כלקידיקי כשהחל לראות סוסוני ים זעירים, השוחים אחד אחרי השני. "ראיתי כל כך הרבה מהם, והתחלתי לשאול את עצמי: וואו, מה קורה כאן? זה היה די מדהים", מספר מנטוגיאניס. הוא כל כך התלהב, שארגן צוות של צוללנים ושב למושבה כדי לתעד אותה.

סוסון ים בצפון יוון, ב-2018צילום: IDYLI TSAKIRI/רויטרס

ב-2015, שמונה שנים לאחר שנתקל במושבה במקרה, הצליח מנטוגיאניס לאושש אותה באמצעים פשוטים כמו חבלים וצמחי פלסטיק. כעת, כשהאיומים גוברים, מחפש הצוללן השאפתן פתרונות רחבים יותר. "מדובר באזור קטן יחסית, אז אפילו אם נצליח להרחיק ממנו את סירות הדיג זה יהיה הישג משמעותי", מסביר מנטוגיאניס.

צוללן עם סוסון ים, בצפון יוון ב-2015צילום: HANDOUT/רויטרס

הפגיעה המשמעותית הראשונה במושבה התרחשה ב-2010, כשההרס כתוצאה משטפון בכפר סמוך הגיע לים והרס את בית הגידול של הסוסונים. חמש שנים לאחר מכן, לאחר שמנטוגיאניס גידר את האזור עם חבלים ויצר בית גידול מלאכותי, הצליחה האוכלוסייה להתאושש. על אף שלא ברור כמה פרטים חיים היום באזור, מנטוגיאניס מבטיח להמשיך להגן על המושבה שגילה. "ביליתי הרבה מאד זמן עם סוסוני הים", הוא מספר בחיוך, "הם יצורים ביישנים מאד, ותמיד מפנים את גבם למצלמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ