בדרך לפילוג נוצרי חדש? הכנסייה האורתודוקסית במשבר, ופוטין עלול לשלם מחיר

בשבוע שעבר הפטריארך מקונסטנטינופול החליט להעניק עצמאות לכנסייה באוקראינה, שעד כה היתה כפופה למוסקבה. בתגובה הכנסייה הרוסית-אורתודוקסית הודיעה שתנתק את קשריה עם קונסטנטינופול

הפטריארך הרוסי קיריל בבלארוס, אתמול
הפטריארך הרוסי קיריל בבלארוס, אתמולצילום: Sergey Vlasov/אי־פי
גרדיאן
בלומברג
גרדיאן
בלומברג

הכנסייה הרוסית-אורתודוקסית הודיעה אתמול (שני) שהיא תנתק את קשריה עם הפטריארכיה של קונסטנטינופול, צעד המהווה הסלמה נוספת של העימות בין רוסיה לבין אוקראינה. בשבוע שעבר, הפטריארך מקונסטנטינופול, ברתולומאוס הראשון העניק עצמאות (אוטוספליה) לכנסייה הרוסית אורתודוקסית באוקראינה, שעד אז היתה כפופה למוסקבה.

האחראי על קשרי הכנסייה של הפטריארכיה במוסקבה, מטרופוליטן הילאריון, אמר שברוסיה מקווים שהפטריארכיה של קונסטנטינופול תשנה את דעתה. "עד שזה יקרה לא נוכל לתקשר עם כנסייה שנמצאת כעת בעיצומו של פילוג", הכריז.

מטרופוליטן הילאריון במסיבת עיתונאים בבלארוס, אתמולצילום: VASILY FEDOSENKO/רויטרס

ביום חמישי קיבל הסינוד הקדוש של הפטריארכיה האקומנית של קונסטנטינופול החלטה רבת חשיבות הנוגעת לנצרות האורתודוקסית באוקראינה. הסינוד השיב לתפקידם את שני ההגמונים העומדים בראשן של כנסיות אוקראיניות שהתפצלו, והתיר למאמיני הכנסיות הללו לקבל בהן את סקרמנט לחם הקודש.

הפטריארכיה במוסקבה אינה מכירה במעמדם של הגמונים אלו. כעת, על ההגמונים האוקראינים לאחד את כנסיותיהם ולהקים כנסייה אורתודוקסית אוקראינית עצמאית שאינה נתונה לסמכות כלשהי מעליה. הכנסייה האורתודוקסית האוקראינית תקבל הכרה מפטריארך קונסטנטינופול ותתעלם מרצונה של רוסיה, שבעבר הייתה זו שמינתה את המנהיגים הרשמיים של הכנסייה האוקראינית. הסינוד ביטל מסמך שהתקבל ב–1686 ושהעניק לפטריארך של מוסקבה את הזכות למנות את המטרופוליט של קייב.

לא בכדי כל זה נשמע מסתורי. הכנסייה האורתודוקסית, שיש לה כ–300 מיליון מאמינים בעולם, ספוגה במסורת וטקסיות. סמכותו של הפטריארך האקומני ברתולומאוס, שיושב באיסטנבול והיה נשיא הסינוד, מתבססת על הקאנון 28 של ועידת כלקדון, שהתקיימה בשנת 451 לספירה, זמן רב לפני הפיצול בין הכנסייה הקתולית לאורתודוקסית. על פי קאנון זה, המנהיג הדתי של "רומא החדשה", כלומר קונסטנטינופול, הוא שני בחשיבותו לאפיפיור.

טקס במנזר בקייב, שלשוםצילום: AFP

ב–27 השנים שבהן ברתולומאוס מכהן כ"ראשון בין שווים" בקרב הפטריארכים השונים בכנסייה האורתודוקסית, הוא מעולם לא קיבל החלטה חשובה כל כך. הפטריארך האקומני מילא לרוב תפקיד ייצוגי, והישגו הגדול עד כה היה חידוש היחסים הקרובים עם רומא.

בעקבות ההחלטה להעניק עצמאות לכנסייה באוקראינה, הארכיהגמון קלמנט, איש כמורה בכיר בכנסייה האוקראינית האורתודוקסית הנאמן למוסקבה, הציע ב–11 באוקטובר לנדות את ברתולומאוס. אולם מעשה כזה יהפוך את הכנסייה הרוסית, שלה יותר מ–100 מיליון מאמינים, למקבילה של הכנסייה האנגלית, שתיפרד מיתר הקהילה האורתודוקסית.

ספק אם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שרתם את כוחה של הכנסייה לשירות האידאולוגיה שלו, רוצה לגלם את דמותו של הנרי השמיני, המלך לבית טיודור שבתחילת דרכו היה קתולי אדוק, אך בהמשך קרא תיגר על הסמכות הרוחנית של רומא. מעמדה הבינלאומי של הכנסייה הרוסית חשוב לו מאוד.

פוטין בקרמלין, בשבוע שעברצילום: Sergei Karpukhin/אי־פי

פוטין ביקר פעמיים בהר אתוס, המובלעת הדתית ביוון שהיא המקום הקדוש ביותר של הנצרות האורתודוקסית. ביקור זה הוא אופנתי בקרב נאמני המשטר השואפים להדגיש את אמונתם האורתודוקסית בעלייה לרגל להר. שר ההגנה סרגיי שויגו והתובע הכללי יורי צ'ייקה עשו כך, וכמוהם יותר מ–10,000 רוסים.

אך אתוס שייך לתחום השפעתה של הפטריארכיה של קונסטנטינופול, והרוסים עלולים לאבד אותו במקרה של פילוג רשמי. במקרה הזה, זו תהיה תבוסה סמלית אדירה לנשיא, המתאמץ להציג את אדיקותו.

מאידך גיסא, קשה לפוטין ולפטריארך קיריל המוסקבאי להסכים שהכנסייה האוקראינית העצמאית תקבל את ברכת הפטריארכיה של קונסטנטינופול. מהלך כזה יהיה מנוגד לטענתו, שעליה הוא חוזר שוב ושוב, שהרוסים והאוקראינים הם עם אחד. וההכרה שאיסטנבול ולא מוסקבה היא המושב האמיתי של הנהגת האורתודוקסיה העולמית תהיה כמעט בלתי נסבלת. בהשוואה לפצעים הרוחניים האלה, אפשר לטעון כי האפשרות שרוסיה תאבד רבים מהמאמינים ב–12,328 הכנסיות הרוסיות באוקראינה — וההכנסות המתקבלות מהן — איננה אסון גדול כל כך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ