תוצאות הבחירות בבוואריה מספקות הצצה לגרמניה שאחרי עידן מרקל

מפלגות הקואליציה ספגו מכה קשה בבחירות בשעה שהאופוזיציה הבועטת - מימין ומשמאל - קיבלה חיזוק משמעותי. האשה החזקה באירופה יכולה להסתכל וללמוד: אלו הכוחות העולים בפוליטיקה הגרמנית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרקל בישיבת קבינט, היום
ניו יורק טיימס
גרדיאן
ניו יורק טיימס
גרדיאן

רבים חשבו שהבחירות בבוואריה יבטאו תגובת נגד של המצביעים למאות אלפי הפליטים שהקנצלרית אנגלה מרקל קיבלה בברכה לגרמניה לפני שלוש שנים. אך לא פחות מכך, מסתמן שהבחירות שנערכו ביום ראשון ביטאו מיאוס ממרקל עצמה. גם בימין וגם בשמאל במדינה אומרים שאחרי 13 שנים בתפקיד הקנצלרית, הגיע זמנה לעזוב.

מפלגות הקואליציה ספגו מכה קשה בבחירות. התוצאות בבוואריה עשויות לשקף איך תיראה גרמניה לאחר עידן מרקל: אופוזיציה בועטת שמצליחה למשוך את המצביעים אל הקלפי, בגלל הלוחמנות שהיא מציגה נגד השלטון. פופוליסטים חזקים, אך פחות מהצפוי. קריסה של מפלגות המרכז השמרניות, שקשורות יותר מכל לכהונה הארוכה של מרקל.

תוצאות הבחירות בבאווריה

המפלגות שחוו מפלה הן שותפותיה של מרקל בקואליציה בברלין: מפלגת הסוציאליסטים-הנוצרים (CSU), שקיבלה 37.2% מהקולות - התוצאה הגרועה ביותר עבור המפלגה בבוואריה מאז 1962 - והמפלגה הסוציאל-דמוקרטית (SPD), שקיבלה 9.7% בלבד. מנגד, המפלגות הקטנות הגיעו להישגים משמעותיים: הירוקים הפכו למפלגה השנייה בגודלה במדינת המחוז, עם 17.5% מהקולות – יותר מכפול ממה שהשיגו לפני חמש שנים. מפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD) תיכנס לראשונה לפרלמנט המקומי וגם מפלגת המחאה המקומית "המצביעים החופשיים" קיבלו נתח מסוים מהקולות.

שעות ספורות אחרי ספירת הקולות בבוואריה, מרקל קיבלה על עצמה אחריות. "משהו חשוב חסר, וזהו אמון", אמרה בברלין שלשום, "הלקח שלמדתי אתמול הוא שאני, כקנצלרית, צריכה לפעול עוד כדי לוודא שיהיה יותר אמון". ראש ה-CSU, הורסט סיהופר סרב להגיב לדרישות ממנו בתוך מפלגתו להתפטר. "לא אדון במשרתי היום", אמר בפגישה של הנהגת המפלגה.

אנשי מפלגת הירוקים שומעים לראשונה על תוצאות הבחירות, ביום ראשוןצילום: ANDREAS GEBERT/רויטרס

מרקל אולי לא חשה הקלה מתוצאות הבחירות בבוואריה, אבל לאחרים בגרמניה – שדאגו באשר לעתיד הדמוקרטיה בגרמניה – הוקל. "יש לנו בעיית ממשל, אין לנו בעיית דמוקרטיה", אמר תומס קליינה־ברוקהוף, יועץ לשעבר של נשיא גרמניה ומנהל המשרד בברלין של קרן מרשל הגרמנית, "כל המפלגות שיושבות בממשלה נענשו, כל המפלגות שאינן הרוויחו, וגם שיעור ההצבעה גדל. הדמוקרטיה שלנו איתנה, והיא מצויה כעת בתהליך של התחדשות".

איגוף כושל מימין

השאלה כיצד לשכנע בוחרים לחזור מהימין הקיצוני מעסיקה את המפלגה הנוצרית דמוקרטית של מרקל מאז החל הגל האחרון של פליטים להגיע ב–2015, אז AfD החלה לכרסם בבסיס המצביעים שלה. יש שאמרו שבכך שהקנצלרית הניעה את המפלגה יותר מדי למרכז, היא חיזקה את הימין הקיצוני.

הורסט סיהופר במינכן, שלשוםצילום: Matthias Schrader/אי־פי

שותפיה הבוואריים של מרקל ב-CSU ניסו עד כה לאגף אותה מימין. בקיץ, הקואליציה כמעט והתפרקה על רקע נושא הפליטים. ראש ממשלת בוואריה, מרקוס סודר, ניהל קמפיין בחירות שבו ניסה אף לאגף מימין את AfD, תוך שימוש ברטוריקה לאומנית חריפה – שהגיעה לשיאה בכך שתמך בחוק המחייב מבנים ציבוריים להציג את תמונתו של ישו הצלוב.

עתה, אחרי שהשמרנים בבוואריה ניסו, ללא הועיל, למשוך את המצביעים חזרה על ידי הדהוד סיסמאותיו של הימין הקיצוני המתנגד לפליטים, משמיע חלק מהשמרנים מסרים יותר חיוביים. "עם התוצאה הזו, ראינו שתזוזה ימינה היא טעות - פשוט מאוד", אמר ארמין לאשט, אחד מסגניה של מרקל באיחוד הנוצרי דמוקרטי ומושל מדינת צפון ריין־וסטפליה, "עלינו להתמקד במצביעים הליברלים ובנוצרים ולהפסיק לדבר על האיום הנשקף לנו מימין".

התוצאות הגרועות שהגיעה אליהן מפלגת האחות של מפלגתה של מרקל עשויות במובן זה לחזק את הקנצלרית. היא תוכל  לומר שבין היתר, המצביעים דחו את הניסיון לפנות ימינה ולחרוג מהקו שהובילה.

לעומת זאת, מרטין פלוראק, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת דויסבורג־אסן, אמר שאין מדובר רק בשאלה אידיאולוגית. לדבריו, פחות משנה אל תוך כהונתה הרביעית, ממשלתה של האשה שהובילה את הסדר הליברלי של אירופה נראית עייפה. "התשישות המוחלטת ששידרו מרקל והממשלת האחדות שלה מעידים על כך שפשוט לא נותרה בהם כל אנרגיה", "אנשים רוצים לראות שינוי".

שינוי הוא מה שהבטיחו ה–AfD ומפלגת הירוקים בבוואריה, ולכן, כנראה, זכו להצלחה בבחירות המקומיות. מפלגת הירוקים המפתיעה אולי זכתה לאחוז התמיכה הגבוה יותר, אך לפי קליינה־ברוקהוף מקרן מרשל הגרמנית, אסור לשכוח שמדובר במדינה שמרנית. "הימין הקיצוני עדיין קובע את סדר היום", אמר, "ומפלגת הירוקים אינה די גדולה כדי להגיע לשלטון". הוא מסכם: "זה תהליך יפה של גיוון ונורמליזציה, אחרי 60 שנה שבבוואריה היה את הדבר הקרוב ביותר לשלטון של מפלגה אחת". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ