1.1% מאוכלוסיית ארה"ב, 5% מאוכלוסיית אירופה: עשרות מיליוני מוסלמים השתלבו במערב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד צו שהוציא הנשיא טראמפ נגד כניסת מוסלמים לארה"ב, 2017
הפגנה נגד צו שהוציא הנשיא טראמפ נגד כניסת מוסלמים לארה"ב, 2017צילום: בלומברג
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

בכל יום שישי בשעת הצהריים הופכת כנסיית ההתגלות בוושינגטון, השוכנת ליד הבית הלבן, למסגד. מאות מוסלמים משתטחים בכיוון מכה על שטיחים שמפוזרים על הקרקע. בקהילה זו חברים סוכנים מהמשרד להגנת המולדת וה־FBI, פקידי משרד החוץ ופרקליטים ממשרד המשפטים. האימאם הוא פקיד במשרד האוצר. בדרשותיו הוא נמנע מלעסוק בפוליטיקה.

כנסיית ההתגלות בוושינגטון הבירה, סמוך לבית הלבן. נהפכת למסגד בימי שישי

ההיסטוריה בארה"ב: מעבדים לערבים מבוססים

המוסלמים בארה"ב עשו דרך ארוכה מאז שחלק מאבותיהם הגיעו כעבדים ממערב אפריקה במאה ה–16. מסוף המאה ה–19 ועד שנות ה–20 של המאה שעברה, גל של ערבים משכבות מבוססות הגיעו כדי ללמוד ונשארו לחיות כאן, והצטרפו למעמד הביניים בארה"ב. המוסלמים מצאו שקל להם יותר להשתלב כאן, באומת המהגרים, מאשר באירופה, שאוכלוסייתה מיושבת יותר. להוציא ערים ספורות, כמו דירבורן שבמישיגן, המוסלמים מפוזרים בדלילות במקומות שונים ברחבי ארה"ב ומונים סך הכל 3.5 מיליון איש ואשה, שהם 1.1% מכלל האוכלוסייה.

"ניו יורק אוהבת מוסלמים": הפגנה נגד צו של טראמפ שאסר על כניסת מוסלמים, 2017צילום: בלומברג

ההיסטוריה באירופה: מלוחמים פולשים לפועלים מיובאים

היחסים בין האיסלאם ואירופה קדומים ועמוקים יותר, והתאפיינו בעימותים רבים יותר. האיסלאם הגיע לאירופה בפעם הראשונה במאה השמינית לספרד תחת שלטון החליפות, ובפעם השנייה במאה ה–14 לדרום־מזרח אירופה, תחת השלטון העותמאני. בשתי הפעמים האיסלאם נכנס לאירופה בכוח החרב וסולק ממנה כעבור יותר מ־500 שנה. במאה ה־20 המוסלמים באירופה היו שונים גם מהמוסלמים שבארה"ב. מיליוני מוסלמים נותרו באירופה אחרי שצבאות העותמאנים הובסו, ומוסלמים חדשים הובאו אליה כחיילים וכפועלים. מעצמות אירופה גייסו כ–3.5 מיליון מוסלמים מהמושבות שבשליטתן כדי שיילחמו עבורן בשתי מלחמות העולם. רובם חזרו הביתה אחרי המלחמות, אבל רבים אחרים באו וסייעו בשיקום נזקי המלחמות.

בשני העשורים שאחרי 1945 ממשלות אירופיות גייסו ממקומות רחוקים מאות אלפי מהגרים בתור פועלים. בריטניה הביאה פקיסטאנים מהרי קשמיר ומרמות סילט שבבנגלדש; צרפת הביאה פועלים מהטריטוריות שלה בצפון אפריקה; וגרמניה ייבאה עובדים מאנטוליה שבטורקיה. ציפו שהפועלים יעזבו לאחר שיסיימו את עבודתם, אבל במקום זאת הם הביאו את משפחותיהם. בחלוף שנים רבות גרמניה העניקה אזרחות להם ולילדיהם שנולדו בתחומה. זרם מבקשי המקלט שהגיעו אליה בשנים האחרונות, בעקבות המלחמות הרבות בעולם המוסלמי, משנה את הדמוגרפיה.

נשיא צרפת עמנואל מקרון נפגש עם שייח' אחמד אל-טייב, ראש המוסד הסוני המוביל בעולם, ינואר 2019צילום: Amr Nabil/אי־פי

אירופה של זמננו: מיליון מהגרים ב־3 שנים, רובם ערבים

בין 2014 ל–2016 בלבד הגיעו לאירופה מיליון מהגרים, רובם ערבים. גרמניה קלטה כמחציתם. אם נניח בצד את רוסיה וטורקיה, באירופה חיים כיום כ–26 מיליון מוסלמים המהווים כ–5% מהאוכלוסייה, והם בדרך כלל צעירים הרבה יותר מהאוכלוסייה המקומית. בערים אירופיות רבות השם מוחמד (על תעתיקיו השונים) הוא השם הפופולרי ביותר של ילדים.

קשה לאמוד את המספר המדויק של מוסלמים באירופה. מלבד זאת, המוסלמים אינם קבוצה הומוגנית; הם שונים מבחינת המנהגים הדתיים שלהם, תרבותם והמוצא האתני שלהם. גם ניסיון החיים שלהם שונה ממדינה למדינה. החוק הבריטי מעניק הגנה לגיוון בתחום הדת והמנהגים, בעוד שבצרפת אסור להציג או לעטות סמלים דתיים, כולל כיסוי ראש, במוסדות ציבור, כולל בתי ספר. למרות זאת, מוסלמים צרפתים נוטים להיות פחות אדוקים מהמוסלמים בבריטניה, ובני דתות אחרות בצרפת שמחים יותר לגור ליד שכנים מוסלמים ויש להם סיכויים רבים יותר להינשא למוסלמי/ת.

ההצלחה של ההגירה המוסלמית למערב במאה ה־20

מכמה בחינות גל ההגירה של מוסלמים למערב במאה ה–20 זכה להצלחה גדולה. רבים מהמהגרים המוסלמים עברו מן האוכלוסיות האנאלפביתיות ביותר בעולם המוסלמי לערים תעשייתיות. במקרים רבים הם באו ממשפחות גדולות. הילדים שלהם צימצמו במידה רבה את הפערים בינם לבין התושבים המקומיים במדינות שאותן אימצו בתחומי החינוך, השכר ואורח החיים.

דור שלישי של מוסלמים בני דור המילניום חשים בטוחים יותר הן בזהות המערבית שלהם והן באיסלאם שלהם.

משתלבים בפוליטיקה המערבית

המוסלמים גם תופסים מקום בולט יותר ויותר בפוליטיקה המערבית. בבחירות אמצע הקדנציה שנערכו בנובמבר בארה"ב, האמריקאים בחרו לראשונה בשתי נשים מוסלמיות כנציגותיהם בקונגרס, ראשידה טלאיב ואילהאן עומאר. ללונדון, העיר הגדולה באירופה, יש ראש עיר מוסלמי, סאדיק קאן. לעיר הנמל הגדולה ביבשת, רוטרדאם, יש ראש עיר יליד מרוקו, אחמד אבו טאלב. ומוסלמים תופסים חלק גדול בעולמות הבידור, הספורט והאופנה במערב.

פצוע מפונה מזירת הפיגוע בבטקלאן בפריז, 2015צילום: REUTERS/Christian Hartmann

מיעוט זעיר אלים מעורר פחד ומלבה שנאה

אבל במקביל העיבו על שני העשורים האחרונים אלימות ופחד. מאז שנת 2000, יותר מ–3,670 בני אדם נהרגו בהתקפות של מוסלמים קיצונים במערב, 2,996 מהם בפיגועי 11 בספטמבר בארה"ב. בתקופה הזאת נהרגו 119 בני אדם בתקיפות נגד מוסלמים. הקיצונים הם מיעוט זעיר ושולי בקרב המוסלמים במערב, אבל פיגועי הטרור הפכו את האיסלאם לאיום מזרה אימה בעיני רבים במערב. מפלגות ימין קיצוני ניזונו מפחדים אלה וליבו אותם. גם בהיעדר מקרי אלימות, לעתים קרובות היחסים בין המוסלמים למדינות המערביות שקלטו אותם התאפיינו בחשדנות או גרוע מכך.

מי שווה יותר?

עד לאחרונה המוסלמים בארה"ב תפשו את עצמם כטובים יותר מהמוסלמים באירופה. רבים יותר מהם נמנו עם מעמד הביניים, השתלבו בחברה ונהנו מיחסים הרמוניים יותר עם המדינה שבחרו. אבל שילוב של גורמים, בהם המעורבות של ארה"ב במזרח התיכון, תגובת האיסלאם הקיצוני למעורבות זו, והתגברות הלאומנות הלבנה בארה"ב — פוגעים בהרמוניה.

מוסלמים צרפתים מפגינים נגד אנטישמיות, פברואר 2019צילום: Thibault Camus/אי־פי

בסקר שנערך ב-2017, 42% מתלמידי בתי הספר המוסלמים בארה"ב אמרו שהם סובלים מהצקות בשל דתם. אחד מחמישה אמריקאים אמר שהיה מעדיף לשלול מאזרחים מוסלמים את זכות ההצבעה. הנשיא דונלד טראמפ ליבה עוינות זאת בקמפיין הבחירות שלו לנשיאות, והבטיח "להפסיק לגמרי את כניסת המוסלמים לארה"ב". זמן קצר לאחר שנכנס לבית הלבן הוא ניסה לאסור כניסת אזרחים משש מדינות מוסלמיות. ובחודש שעבר הוא שב ועורר חששות מפני הגירה של מוסלמים, כשאמר שנמצאו שטיחי תפילה שהותירו בגבול מקסיקו מהגרים לא חוקיים, בניסיון לשכנע את הציבור לתמוך בבניית חומה בגבול.

המוסלמים נאלצים להסתגל לחיים כלא־שליטים

גמישות ופלורליזם סייעו לאיסלאם לפרוח כדת עולמית במשך 1,400 שנה, אבל במערב בעשורים האחרונים המוסלמים נאלצים לגבש תיאולוגיה שמתאימה לחיים כמיעוט קטן בקרב לא־מוסלמים, במקום לחיים כשליטים. זהו תהליך הנמצא בעיצומו. בני הדור הראשון של מהגרים מוסלמים ברובם קיבלו את המערב ושמרו על פרופיל נמוך, שכן הם לא היו בטוחים כמה זמן יישארו במערב. הם הביאו עמם את הפולחנים ואת המסורות שלהם וחיפשו מענה לצרכים הרוחניים שלהם בארצות מוצאם. אימאמים באו אליהם מטורקיה, מצפון אפריקה ומדרום אסיה. כמה מדינות מוסלמיות מימנו בניית מסגדים והפעלתם.

התחזקות הדת בגלל התנקות מארץ המוצא

כשהקשרים של המהגרים עם המערב התחזקו, הקשרים עם ארצות המוצא שלהם נחלשו. הדת נעשתה חשובה יותר מהמוצא האתני כסמן של זהות. בני הדור השני של מוסלמים במערב דחו את האמונה השקטה והכנועה של הוריהם, וחיפשו — פעמים רבות באינטרנט — מנהיגי דת שידברו בשפה שלהם ויבינו את חששותיהם. הם רצו דת שתעצים אותם. מעטים, בקצה הקיצוני, פנו לאלימות. רובם הגדול של המוסלמים הקיצונים הם בני הדור השני או אנשים שהתאסלמו.

המילניאלס המוסלמים חשים בטוחים בזהותם

בני הדור השלישי של מוסלמים, בני דור המילניום, חשים בטוחים יותר הן בזהות המערבית שלהם והן באיסלאם שלהם. יש להם כלים להתמודד עם הפוליטיקה ועם מערכת המשפט, ולנהל יחסי גומלין עם הממסד. הדת בשבילם נהפכת יותר ויותר לעניין של בחירה אישית. עשרת אלפים המסגדים שקיימים כיום במערב — פחות או יותר — משקפים את כל הקשת של דת האיסלאם ומנהגיה, החל בזרם הדאובנדי הסוני הקיצוני ועד לתפילה בהובלת נשים. ומוסלמים רבים עזבו את הדת לגמרי.

לנוכח ניסיונם, בעבר הרחוק והקרוב, המוסלמים נזהרים שלא להתייחס לעתידם במערב כאל דבר מובן מאליו. אבל אם המיינסטרים ינצח, הם צפויים להיכנס בקרוב לשלב חדש. שלושה דורות לאחר גל ההגירה המוסלמי הגדול למערב אחרי מלחמת העולם השנייה, הם מנסחים תיאולוגיה שמתאימה לחברות מגוונות מאוד ולמערכות שלטון חילוניות, שבהן לאיסלאם אין שום השפעה. בקיצור, הם בונים איסלאם מערבי.

לכתבה באקונומיסט 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ