כוחות הכיבוי השתלטו על האש בקתדרלת נוטרדאם; מקרון: נבנה מחדש את המקום

הצריח המחודד של קתדרלת נוטרדאם קרס, ושני שליש מהגג נהרסו ■ המבנה המרכזי ניצל ■ התקשורת המקומית: ייתכן כי השריפה קשורה בשיפוצים שנעשו לאחרונה במקום

קתדרלת נוטרדאם בפריז, אתמול
קתדרלת נוטרדאם בפריז, אתמולצילום: AFP
ניו יורק טיימס
אי-פי
רויטרס
הארץ
ניו יורק טיימס
אי-פי
רויטרס
הארץ

שריפה פרצה אמש בקתדרלת נוטרדאם במרכז פריז. ראש שירות הכבאות בפריז הודיע הלילה (שלישי) שאנשיו הצליחו להשתלט על האש ולהציל את המבנה המרכזי ואת שני המגדלים המרכזיים של הקתדרלה. נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר כי "הצלחנו להימנע מהגרוע ביותר, גם אם טרם ניצחנו בקרב". הנשיא הוסיף כי האומה כולה שרויה ביגון וכי הוא עצוב לראות "חלק מאיתנו עולה באש".

"נוטרדאם היא ההיסטוריה שלנו. זה המקום שבו חווינו את כל רגעינו הגדולים, מרכז חיינו", אמר מקרון, "כל הספרים, כל הציורים, שייכים לכל הצרפתים – גם אלה שמעולם לא ביקרו בה. אני אומר לכם בכנות, אנחנו נבנה מחדש את הקתדרלה הזו".

צילום: Thibault Camus/אי־פי

בתצלומים ובסרטונים של הקתדרלה שהוקמה בימי הביניים, היא נראית עולה באש בעוד עשן צהוב וסמיך מיתמר מעליה. שני שליש מהגג נהרסו, וכך גם הצריח המחודד שקרס. דובר מטעם הקתדרלה, אנדרה פינו, אמר כי פעמון האזעקה נשמע בשעה 18:30 (שעון מקומי), והוסיף כי המבנה פונה. בשלב זה לא ידוע על נפגעים. דובר מטעם העירייה הוסיף כי הרשויות פינו את האזור. 

קריסת הצריח של הקתדרלה

הקתדרלה שבנייתה החלה במאה ה-12 עברה לאחרונה שיפוצים. בחלקים ממנה הוצבו פיגומים, וכחלק מהשיפוצים הוסרו כמה מפסלי הברונזה שלה בשבוע שעבר. בשלב זה עדיין לא ידוע מה גרם לשריפה, אך ערוץ הטלוויזיה פראנס 2 דיווח שהמשטרה מתייחסת לאירוע כאל תאונה, וכלי תקשורת נוספים ציטטו גורמים במכבי האש, לפיהם ייתכן שהאש קשורה בעבודות השיפוצים. משרד התובע הכללי בפריז הודיע כי הוא פתח בחקירה.

מקומיים צופים בניסיונות הכיבוי, אתמולצילום: AFP
השריפה בקתדרלה, אתמולצילום: AFP

אלפי פריזאים ותיירים נאספו על גדות נהר הסן וצפו בהלם בעוד האש אוכלת את גג העץ של הקתדרלה, רבים עם דמעות בעיניהם. עמנואל גוארי, שחקן בן 31, אמר שהוא חש בחילה. "זה לא קשור לאמונה, נוטרדאם היא סמל של צרפת".

מהוותיקאן נמסר כי "הכס הקדוש צפה בהלם ובעצב בחדשות מהשריפה הנוראית שהרסה את קתדרלת נוטרדאם, סמל הנצרות בצרפת ובעולם". מנהיגים נוספים מרחבי העולם הביעו את תחושותיהם על השריפה. בין היתר, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כתב: "כל כך נורא לראות את האש בקתדרלת נוטרדאם בפריז. אולי התזת מים מהאוויר תכבה אותה. צריך לפעול מהר". קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הוסיפה שהיא עצובה מאוד מהאירועים בפריז וכי היא מצטערת לראות את התמונות של נוטרדאם: "המחשבות שלנו עם חברינו הצרפתים". ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי אמרה גם היא כי מחשבותיה מוקדשות לעם הצרפתי ולשירותי החירום שנלחמים בשריפה הנוראית.

קריסת הצריח המחודד, אתמולצילום: AFP
עשן עולה מהקתדרלה, אתמולצילום: JULIE CARRIAT/רויטרס

כנסיית נוטרדאם ("גבירתנו") היא אחת מפסגותיה של האדריכלות הגותית ונחשבת לאחד מסמליה הגדולים של פריז. באתר שבו נמצאת כנסייה זו, ניצב לפני כ-2000 שנה מקדש גאלו-רומי. בנייתה של הקתדרלה החלה בשנת 1163 והושלמה בסביבות 1345. כ-12 מיליון איש מבקרים בקתדרלה מדי שנה.

בכנסייה התרחשו רבים מהאירועים החשובים בהיסטוריה הצרפתית, כולל חתונות מלכותיות, משפטה של ז'אן דארק וההכתרה של נפוליאון. אחרי המהפכה הצרפתית הוזנחה הקתדרלה, ורק לאחר פרסום ספרו של ויקטור הוגו "הגיבן מנוטרדאם" בשנת 1831 החלו הצרפתים לשקמה.

מקומיים צופים בניסיונות הכיבוי, אתמולצילום: AFP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ