הביג בן לא יצלצל בחצות ובריטניה לא תהפוך לדלעת

שבועיים לפני פרישתה מהאיחוד האירופי הממלכה נקרעת בשאלה: האם הפעמון המפורסם, שנמצא בשיפוצים, יצלצל לרגל המאורע ההיסטורי? ראש הממשלה הציע שיפוץ מהיר במימון המונים, אחרים התנדבו לצלצל בפעמון בעצמם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דגל בריטניה על רקע הביג בן בלונדון שנמצא בשיפוצים, החודש
דגל בריטניה על רקע הביג בן בלונדון שנמצא בשיפוצים, החודשצילום: AFP
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

כשבריטניה תפרוש מהאיחוד האירופי בסוף החודש, היא תהיה חייבת להבטיח שקשרי המסחר שלה עם היבשת יישמרו, לשנות את תקנות ההגירה שלה, ולכונן מחדש את היחסים עם שותפותיה הבינלאומיות כמו ארה"ב. אלה הם רק כמה מהאתגרים שמצפים לה.

אך את רבים מתומכי הברקזיט מטרידה סוגיה אחרת לגמרי - האם את הפרידה מהיבשת ילווה צליל פעמון הביג בן?

בצירוף מקרים לא נוח, השעון המפורסם ביותר בממלכה נמצא בתיקון, כמו חלקים גדולים מבניין הפרלמנט המתפורר בלונדון. העובדה הזו לא מנעה מאזרחים רבים ופוליטיקאים לפתוח בקמפיין קדחתני שקורא להשיב אותו לחיים – ולו רק בשביל אותו רגע היסטורי.

"Big Ben Must Bong For Brexit" ("הביג בן חייב לצלצל בשביל הברקזיט"), זעקה הכותרת הראשית של הצהובון "דיילי אקספרס". למרות הבלבול הנפוץ, "ביג בן" הוא כינויו של הפעמון הגדול שנמצא בתוך מגדל השעון - ולא שמו של המגדל עצמו. 

ראש הממשלה, בוריס ג'ונסון, הציע שלשום (שלישי) לגייס את 500 אלף הליש"ט (2.3 מיליון שקל) הנדרשים להפעיל את הפעמון רק לאותו לילה – באמצעות מימון המונים. מאוחר יותר, הודתה לשכתו שאין למעשה שום אפשרות רשמית שבה הציבור יוכל לממן את השאיפה הזו.

בעוד שצהובונים אחרים, בהם "דיילי מירור", לעגו להצעה "המטופשת" של ג'ונסון, תומכים נלהבים של הברקזיט הביעו תסכול ורמזו שמדובר בקנוניה נגדם. הם הציעו שפעמוני כנסייה יצלצלו במקום זה שבשעון הגדול (ההצעה זכתה להרמת גבות מצד המועצה המרכזית של מצלצלי פעמוני הכנסיות).

הדיון הלוהט הזה חשף את ההתנהלות המגושמת של ממשלתו של ג'ונסון בכל הנוגע לאופן שבו יגיעו לסופן 47 שנות חברות באיחוד האירופי. הפרישה של בריטניה מגוש המדינות היתה שאיפתו הגדולה של ג'ונסון והעלתה אותו לשלטון – אך גם פילגה את האומה הבריטית.

במשך ימים, לא הצליח משרדו של ג'ונסון לספק תשובות של ממש כשנשאל מה יקרה כשבריטניה תצא באופן סופי מהאיחוד האירופי. הפרישה הרשמית לא תחול בחצות הלילה של 31 בינואר, אלא בשעה 23:00, מאחר שאת העיתוי מכתיבה בריסל - בירת האיחוד שנמצאת באזור זמן שונה משל בריטניה.

נדמה שג'ונסון מוטרד מכך שנייג'ל פראג', מנהיג "מפלגת הברקזיט" שמתכנן לערוך חגיגות מחוץ לבניין הפרלמנט, יחטוף לו את רגע התהילה.

אך נדמה גם שראש הממשלה ג'ונסון טרם החליט כיצד לנצח על הרגע ההיסטורי שקורע את בריטניה זה שלוש שנים. המתנגדים לרעיון הצלצול בביג בן אומרים שמדובר בהוכחה נוספת לכך שאת הברקזיט מניעים נוסטלגיה ורצון להתרפק על דמדומי האימפריה הבריטית האבודה. כמה מתומכי הברקזיט משתוקקים לקבל לידיהם את הדרכונים הכחולים שהם נשאו בשנות השבעים.

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, אתמולצילום: AFP

ניל גריי, חבר פרלמנט של "המפלגה הלאומית הסקוטית" (SNP) צייץ בטוויטר: "האובססיה עם צלצול פעמון הביג הבן מראה כמה רדוד מחנה ה'כן' (לפרישת בריטניה מהאיחוד האירופי)". 

רוב הפרשנים סבורים שמשאל העם שנערך ב-2016 נגע יותר לענייני זהות וריבונות מאשר לכלכלה. לפי מחקר "בלומברג", עלות הברקזיט הגיעה כבר לכ-130 מיליארד ליש"ט (כ-587 מיליארד שקל), עם צפי לכ-70 מיליארד (316 מיליארד שקל) נוספים עד לסוף השנה.

"אם בשעה 23:00 הביג בן לא יצלצל, המדינה שלנו תיראה כבדיחה בעיני העולם כולו", אמר פראג' לתחנת הרדיו הלונדונית LBC. פראג' הוסיף כי ייתכן שייאלץ להשמיע הקלטה של צלצול הביג בן בחגיגות שיערוך.

בפרלמנט הבריטי אומרים שהמנגנון שמפעיל את הפטיש שמכה בפעמון הגדול הוסר לצורך חידושו. כדי שהפעמון יצלצל, צריך יהיה להתקין מנגנון זמני כמו זה שבו השתמשו בערב השנה החדשה, ולנסות אותו כדי להבטיח שיפעל בדיוק בזמן הנכון. בנוסף למנגנון, יש צורך בהתקנת רצפה זמנית במגדל הפעמון. עלות התקנת הפעמון, בדיקת הפעמון והצלצול בו תסתכם בכ-120 אלף ליש"ט (כ-541 אלף שקל).

יתרה מכך – הפרויקט יגרום לעיכוב בשיפוצים שנעשים בשעון – דבר שיגרום לנזק כספי של כמאה אלף ליש"ט (כ-451 אלף שקל) בעבור כל שבוע של עיכוב.

למרות שתומכי ברקזיט רבים רואים בחגיגות כלשהן דבר חשוב, בעבור רוב אזרחי בריטניה, בפועל לא ישתנה דבר לאחר 31 בינואר. על פי הסכם הפרישה מול בריסל, בריטניה תמשיך להיות כפופה לתקנות האיחוד האירופי עד לסוף שנת 2020.

בינתיים, המערכה למען הביג בן נמשכת. מארק פרנסואה, חבר פרלמנט מהמפלגה השמרנית ואחד התומכים הקולניים ביותר של הברקזיט, אמר לערוץ הטלוויזיה ITV, כי אם יהיה צורך, הוא וחבריו "יטפסו למעלה, יכו בו (בפעמון), ויחסכו קצת כסף". 

לקריאת הכתבה של סטיבן קאסל בניו יורק טיימס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ