אין הרבה מה לעשות בעת מגפה עולמית. באוקראינה, תחביב אחד גבר על כולם

ליקוט פטריות מאפשר לשמור על ריחוק חברתי, ליהנות מהטבע ואף להביא אוכל הביתה. "הפטריות הצילו אנשים רבים השנה", אמרה לקטת פטריות שמוכרת את מרכולתה בשולי הכביש, "הטבע עזר לנו לשרוד בבידוד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלימוב מלקט פטריות ליד העיירה דובריאנקה שבאוקראינה, בחודש שעבר
קלימוב מלקט פטריות ליד העיירה דובריאנקה שבאוקראינה, בחודש שעברצילום: BRENDAN HOFFMAN / NYT
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ולרי קרבצ'וק, לקט פטריות מנוסה, הזיז הצידה כמה עלים יבשים וחשף תחתם אוצר: פטריית אמנית ארגמן יפהפייה. "פטריות הן כמו מגנטים בשבילי", הוא אומר, "אני מרגיש אותן". קרבצ'וק הוא רק אחד מהאזרחים האוקראינים הרבים שמצאו שיטה מושלמת לבילוי תוך שמירה על ריחוק חברתי: ליקוט פטריות ביערות ובחורשות הרבות במדינתם.

מתחילת הסתיו יוצאים האוקראינים במכוניותיהם לחיק הטבע, ומשוטטים ביערות בחיפוש אחר פטריות. דווקא בשנה שבה הליקוט הוא אחד הפעילויות הבודדות שנותרו למי שרוצה לצאת מהבית מבלי להסתכן במגע חברתי, אוקראינה התברכה ביבול פטריות אדיר. השפע הגדול, אומרים ביולוגים, הוא תוצאה של קיץ יבש, סתיו חמים ועיכוב בכפור הראשון, שהגיע רק בשלהי נובמבר. "לכל הפטריות שהיו אמורות להתחיל לגדול ביולי נותר רק פרק זמן קצר לגדול", מסבירה זינאידה קושינסקה, מומחית לפטריות.

פטריות שלוקטו ביערצילום: BRENDAN HOFFMAN / NYT

"זה פשוט מדהים", אומרת אמיליה קולדה, לקטית מקצועית שמוכרת פטריות בשולי כביש מהיר מחוץ לקייב. קולדה מספרת שכל שבעת הדליים של פטריות פורצ'יני מולאו בפטריות שליקטה ביציאה אחת ליער. בעונות קודמות, היא טוענת, הצליחה לאסוף בקושי שלושה דליים ביום.

היבול השופע השנה הוא מתת שמיים לאזרחי המדינה הענייה, שבה מתפרנסות משפחות רבות מענף הפטריות ואחרות משלימות הכנסה מליקוט ומכירה בשווקים. בגלל הסגרים שהטילה הממשלה נותרה קולדה ללא מקור פרנסה אחר. ברווחיה קנתה עצים לחימום וציוד בית ספר לנכדיה. "הפטריות הצילו אנשים רבים השנה", היא אומרת, "הטבע עזר לנו לשרוד בבידוד".

מנת פטריות מטוגנות בבית אוקראיני צילום: BRENDAN HOFFMAN / NYT

שורת מכוניות שחונה בשולי כביש באמצע שום-מקום מעידה שקולדה איננה לבד: המוני אוקראינים משוטטים בין העצים, ובידיהם סכינים קטנות לחיתוך פטריות. "כך אני מבלה בטבע", אומר אחד מהם, אנדרי חריבובסקי. יש כמה אתרים שבהם הוא נוהג לבקר אחרי שעות העבודה כדי לנשום אוויר צח וללקט לעצמו ארוחת ערב. המקומות שבהם צומחות הפטריות הם מידע יקר וסוד שמור בקרב הלקטים, הן המקצועניים והן החובבים. אוקראינים שמתייגים במפות גוגל נקודות שבהן צומחות פטריות אף נחשבים לבוגדים במסורת.

משפחות רבות ממנות טועם, על פי רוב מומחה לזן מסוים, שיודע ממה להימנע. הטועם בודק את היבול יום לפני כולם, ליתר ביטחון. ויקטוריה גנז'ה מפולטבה שבמזרח אוקראינה היא טועמת הפטריות של משפחתה. השנה, היא מספרת, עבדה קשה: "אני מעין גלאית מוקשים". זהו נוהג מסוכן - אבל נחוץ: ממשלת אוקראינה דיווחה השנה על עלייה במספר ההרעלות, ונכון לאמצע נובמבר הורעלו 289 בני אדם. 11 מתוכם מתו.

מכירת פטריות מיובשות בעיר ז'יטומירצילום: BRENDAN HOFFMAN / NYT

הרשויות מודעות לסכנה נוספת: פטריות רדיואקטיביות שלוקטו בסביבות צ'רנוביל. החוק אוסר ללקט פטריות באזור, אבל יש המתפתים לעשות זאת בעקבות דיווחים על שפע של פטריות עצומות בגודלן. באחרונה נתפסו מבריחים שניסו להוציא 55 ק"ג פטריות מאזור צ'רנוביל.

לקטים מקצועיים מדווחים על יבול גדול במיוחד גם של פטריות רעילות. ויקטור קלימוב, לקט מקצועי ביערות האורנים בצפון אוקראינה, מתמחה בפטריות האדמוניות בעלות הנקודות הלבנות. הן רעילות, אבל יש מי שמאמין שהן מחזקות את המערכת החיסונית. בימים אלו של מגפה עולמית, יש עלייה בביקוש לפטריות מסוג זה. "מימיי לא ראיתי כל כך הרבה פטריות כאלה", אומר קלימוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ