למרות מגמה עולמית לסגור את הכורים |

צרפת לא נוטשת את הגרעין

תושבי פסנהיים שבצרפת אוהבים את תחנת הכוח הגרעינית שלהם, שבה תלויה פרנסתם, ועמדתם משקפת כמעט מדינה שלמה

סקוט סאייר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סקוט סאייר, ניו יורק טיימס

המפגינים שבאים מדי פעם בפעם לעיירה פסנהיים שבמזרח צרפת טוענים שתחנת הכוח הגרעינית הישנה, הניצבת ביער מעבר לשדות התירס, היא אסון שמחכה להתרחש.

הם מציינים כי שני הכורים הפועלים בתחנה, שהם הישנים ביותר במדינה, בנויים עשרה מטרים מתחת לסוללה של תעלת מים הבנויה במקביל לריין. ואולם, חברת החשמל הצרפתית, המפעילה את התחנה, מתעקשת שהסכנה הנשקפת מהם קטנה.

התחנה נמצאת באזור שאינו יציב מבחינה סייסמית. ב-1356 החריבה רעידת אדמה את העיר באזל שבשווייץ, השוכנת במרחק של 50 קילומטרים מדרום לעיירה. בנוסף, התחנה בנויה מעל אחת האקוות (האקוויפרים) הגדולות באירופה. עוביים של כלי הקיבול המקיפים את הכורים בפסנהיים, העשויים בטון מזוין, קטן בהרבה מזה של תחנת הכוח היפאנית בפוקושימה - ובאסון שאירע ביפאן התברר כי לפחות אחד מהם נסדק.

נשיא צרפת סרקוזי בתחנת הכוח הגרעיני בעיירה פסנהיים, בפברואר. צרפת היא יצואנית החשמל הגדולה ביותר בעולם צילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

המועמד המוביל במרוץ לנשיאות, הסוציאליסט פרנסואה הולנד, התחייב לסגור את תחנת הכוח אם ייבחר. נוכח עשרות השנים שצרפת משקיעה באנרגיה גרעינית, ותחושות הגאווה הלאומית והעצמאות הכרוכות בה, מעוררת עמדתו מחלוקת בקרב הצרפתים. ואילו בפסנהיים, היא נחשבת בגדר תועבה של ממש. אפילו לאחר האסון ביפאן ולאחר ההחלטה שקיבלו כמה מממדינות אירופה לסגור את תחנות הכוח הגרעיניות, עיירה שלווה זו, על בנייניה המעוטרים בקישוטים בצבעי פסטל, ממשיכה לאהוב את תחנת הכוח שלה. פסנהיים, השוכנת במרחק קילומטר אחד בלבד מהגבול עם גרמניה, שסגרה את שמונת הכורים הישנים ביותר שלה לאחר אסון פוקושימה, מסמלת היטב את החיבור העמוק של צרפת לאנרגיה הגרעינית. 2,341 תושבי העיירה לא מקדישים תשומת לב רבה לאזהרות מפני אסון שמשמיעים המתנגדים לגרעין. מעניינים אותם הרבה יותר הרופאים והאחיות שבחרו לעבוד כאן, שבילי האופניים והכבישים שנסללו לאחרונה, בית המרקחת, המכולת, הבריכה הציבורית והמרכז לספורט, כמו גם מעונות היום, גני הילדים, בית הספר היסודי והתיכון - שכולם נהנים ממיליוני האירו הנכנסים לקופת העיירה בכל שנה מתשלום המסים של תחנת הכוח.

"הכול תלוי בתחנת הכוח", אומרת ראש העיירה, פביאן שטיך, בת 53. תחנת הכוח, המפיקה 1,800 מגאווט, הוכנסה לשירות ב-1977, והיא מרכז חייה של העיירה, ולדברי שטיך, סגירתה התחנה תמיט אסון על העיירה.

58 תחנות הכוח הגרעיניות של צרפת מפיקות כ-75% מהחשמל במדינה - השיעור הגבוה ביותר בעולם, ותעשיית הגרעין במדינה מעסיקה כ-400 אלף בני אדם. צרפת מוכרת ובונה תחנות כוח גרעיניות בעולם ומהווה את יצואנית החשמל הגדולה בעולם.

מפת פסנהיים. לחצו להגדלה

לעומת זאת, תשעת הכורים הנותרים בגרמניה צפויים להיסגר עד 2022; בשווייץ אסרה הממשלה על בנייתן של תחנות כוח גרעיניות חדשות במאי; ספרד הטילה איסור דומה לפני שנים, ובאיטליה, שתחנת הכוח הגרעינית האחרונה שלה הפסיקה את פעולתה ב-1990, בחרו המצביעים ברוב מכריע לדחות את תוכנית הממשלה להקים תחנות חדשות.

לעת עתה צרפת לא סגרה אף לא כור אחד, וכעת היא בונה תחנת כוח חדשה בחוף הצפוני שלה. הנשיא ניקולא סרקוזי התחייב להגן על התעשייה הזו במסע הבחירות שלו. "תעשיית הגרעין שלנו מהווה כוח כלכלי. מדובר במשאב אסטרטגי חשוב לצרפת", אמר סרקוזי בנובמבר. "אם נהרוס אותה, עלולות להיות תוצאות - ואני אף מעז לומר - דרמטיות".

מלבד הירוקים, הקוראים לסגירה של כל תחנות הכוח הגרעיניות בצרפת, שוררת הסכמה בין סרקוזי ליריביו בסוגיה. אפילו הולנד מציע רק צמצום של שליש ביכולת הפקת האנרגיה הגרעינית במדינה, על אף הבטחתו לסגור את התחנה בפסנהיים.

הבטחתו של הולנד עוררה את זעמם של איגודי עובדים ושל תושבי העיירה. לטענתם, אף כי הכורים כאן הם הישנים ביותר בצרפת, הם חדשים יותר מכורים אחרים בעולם ועוברים שיפוץ מתמיד. "אמנם אין דבר כזה 'אפס סכנה'", אומרת שטיך, "אבל שום דבר לא יצדיק את סגירת התחנה".

המתנגדים לאנרגיה הגרעינית, שאליהם הצטרפו פוליטיקאים אחדים מהאזור, חושבים אחרת. לטענתם, תחנת הכוח בפסנהיים מהווה סיכון עצום. "חרב דמוקלס תלויה מעל ראשה של האוכלוסייה המקומית", אומר אנדרה האץ, חבר בקבוצת הפעילים נגד אנרגיה גרעינית "סטופ פסנהיים". חברת החשמל אומרת כי היא נוקטת צעדים להגן על תחנת הכוח מכל הסכנות ההיפותטיות האפשריות. למרות זאת, בינואר הורתה הסוכנות הצרפתית לבטיחות גרעינית לערוך בדיקה של התוצאות האפשריות אם תישבר חומת המגן המקיפה את התחנה, ובקיץ האחרון הורתה לחזק את הקירות של כלי הקיבול של אחד הכורים.

בעוד שתחנת הכוח נבנתה לעמוד ברעש בעוצמה 6.7, האץ חושש שהאזור כבר ידע רעידות אדמה חזקות יותר. "לזה אנחנו קוראים מדיניות של בת יענה", הוא אומר. באשר לחוסר הדאגה של תושבי המקום, הוא מוסיף: "כשמקבלים כל כך הרבה כסף, הראייה מתערפלת".

מ-900 העובדים בתחנה, כ-250 מתגוררים בעיירה, אומרת שטיך. "העיירה חיה בזכותה", אומרת אנז'ליק בוסה, העובדת במאפיית העיירה, שמרבית הכנסותיה מגיעה מהכריכים שהיא מכינה לעובדי התחנה. בוסה אינה מודאגת מבטיחות המתקן. "יש פיקוח הדוק מאוד", לדבריה.

"אם לא הייתה תחנת הכוח, לא היינו נמצאים כאן", אומרת ז'וסיאן רותמן, המנהלת ביחד בעלה מלון ומסעדה. הזוג רותמן בא לעיירה לפני כ-20 שנה בעקבות רמת השירותים ומצבו הכלכלי של האזור. רותמן מודה שהפסולת הרדיואקטיבית אכן מעוררת את דאגתה, אך לדבריה, "צריך למצוא חלופה לפני שסוגרים את התחנה". בעלה סבור כמוה ולא מפגין הרבה סבלנות כלפי המפגינים. לדבריו, "אני לא יודע כמה מהם קוראים לאור נרות או מכבסים בדלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ