המרוץ לנשיאות צרפת: מרין לה פן במקום הראשון בקרב הצעירים

מועמדת הימין הקיצוני הכפילה באחרונה את אחוז התמיכה בה מקרב בני 24-18. אחוז התמיכה בסרקוזי ירד ב-7% מ-2007

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מועמדת הימין הקיצוני לנשיאות צרפת, מרין לה פן, זוכה באחוז התמיכה הגבוה ביותר משאר המועמדים בקרב צעירים בני 18-24. זאת, לפי מחקר שנערך על ידי מכון הסקרים CSA. לפי המחקר, המתבסס על שלושה סקרים עוקבים שנערכו במארס, 26% מהצעירים בגילים 18-24 אומרים כי יצביעו ללה פן בסבב הראשון של הבחירות לנשיאות.

המחקר מראה כי לה פן מובילה באחוז אחד על מועמד המפלגה הסוציאליסטית, פרנסואה הולנד, שזוכה כיום ב-25% תמיכה בקרב הצעירים; הנשיא ניקולא סרקוזי, זוכה ל-17% תמיכה; מועמד השמאל הקיצוני, ז'אן לוק מלאנשון מ"חזית השמאל", זוכה ב-16%, ואילו מועמד המרכז פרנסואה ביירו ב-11%.

בחודשים האחרונים מפגינה לה פן, העומדת בראש מפלגת החזית הלאומית, עלייה בולטת ביותר בקרב צעירים בני 18-24. בעוד שבשליש האחרון של 2011 רק 13% מתוכם היו מוכנים להצביע בעבורה, בתוך חודשים ספורים הוכפלו אחוזי התמיכה בה.

עם זאת, לה פן אינה המועמדת היחידה שזוכה בחודשים האחרונים לחיזוק מהצעירים. התופעה הזאת היטיבה, גם אם במידה פחותה, גם עם מלאנשון. בעוד בסוף 2011 קיבל מועמד השמאל הקיצוני רק 5% תמיכה בקרב בני 18-24, היום הוא נהנה מ-16% בקרב גילאים אלה. מגמה זו מנוגדת למה שמתרחש אצל שני המועמדים המובילים במרוץ לנשיאות. הולנד, שכיום כמעט משתווה ללה פן באחוזי התמיכה בקרב הצעירים, הוביל כמעט לאורך כל הדרך בקטגוריה זאת בשליש האחרון של 2011. באותה תקופה תמכו בהולנד 39% מהצעירים, אך כיום צנח מספרם ל-25%.

אחוזי התמיכה במועמדים בקרב צעירים - לחצו להגדלה

השוואה בין הנתונים החדשים למערכת הבחירות של 2007 חושפת התפתחויות רבות. הראשונה היא היחלשות התמיכה במפלגה הסוציאליסטית בקרב הצעירים בגילים 18-24: ב-2007 הצביעו 29% מהם בעבור סגולן רויאל בסבב הראשון של הבחירות, 4% יותר מהתומכים במפלגה כיום.

ההתפתחות השניה היא הצניחה בתמיכה בסרקוזי בקרב הצעירים. בעוד 26% מהם הצביעו בעבורו לפני חמש שנים, כיום מספרם אינו עולה על 19%. ההתפתחות השלישית נוגעת למרין לה פן. אחוז התמיכה שבו זוכה מועמדת הימין הקיצוני בקרב הגילאים 18-24 גבוה ב-19% משיעור התמיכה שקיבל אביה, ז'אן-מארי לה פן, ב-2007. לדברי אן מוקסל, חוקרת במרכז למחקר פוליטי של סייאנס פו, "הבוחרים הצעירים ביותר הם גם הבוחרים המהססים ביותר". העובדה הזאת לא נמלטה גם מהמועמדים לנשיאות, שמעוניינים לפתות את הצעירים בימים האחרונים של הקמפיין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ