פוליטיקאים, עיתונאיות וסקס: הספר שמסעיר את צרפת

ספר חדש מאיים להתיר את "הפלונטר הרומנטי" בו מסובכים פוליטיקאים, עיתונאיות ואנשי החברה הגבוהה בצרפת ובמסגרתו נחצו כל גבולות האתיקה

אבירמה גולן
אבירמה גולן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבירמה גולן
אבירמה גולן

סוף-סוף מישהו כתב על זה ספר. "סקס, שקרים ומדיה", ספרו של ז'אן קטרמר, כתב העיתון "ליברסיון" בבריסל, יצא לאור לפני שבועיים וכבר עורר מהומה. הספר מתמקד בפרשת דומיניק שטראוס-קאהן ומפענח דרכה את הנעשה בצמרת הצרפתית: החברויות הקרובות בין פוליטיקאים לבין עיתונאיות בכירות, ההתבוססות המשותפת בביצת הידוענים והחברה הגבוהה, קשרי הון-שלטון ועוד ועוד.

בראיון לרדיו "אירופה1" הודה קטרמר שהוא רואה את הדברים באור חד משום שהוא רחוק מפאריס. לדבריו, הפוליטיקאים הצרפתים והעיתונאיות הנשואות להם או אלה שמנהלות איתם רומנים סודיים (עד שהם נחשפים במדורי הרכילות), חצו את כל גבולות האתיקה המקובלת בעולם.

מקרה שטראוס-קאהן הוא ללא ספק השקוף ביותר, אבל הוא רחוק מלהיות היחיד. אפילו על נשיא המכהן, ניקולא סרקוזי, התהלכה רכילות עקשנית ולפיה ניהל רומן סודי עם לורנס פררי, מגישת החדשות הזוהרת של הטלוויזיה הצרפתית. פררי הגישה תלונה בגין "חדירה לחייה הפרטיים" נגד העיתונים שפרסמו את השמועה.

דומיניק שטראוס-קאהן צילום:

עד למעצרו הדרמטי בניו יורק, היה שטראוס-קאהן אליל התקשורת. העיתונאים ידעו, אמנם, שהאיש הוא "רודף שמלות" (ביטוי אולטרה מכובס למטריד כפייתי - א.ג) ובוגד באשתו אן סינקלייר ללא הרף, אבל הכתירו את שטראוס-קאהן למועמד בטוח לנשיאות זמן רב לפני שהוא עצמו הצהיר בכלל על כוונתו להתמודד. כתבות שער בכל המגזינים פיארו והיללו את יו"ר קרן המטבע, ותיארו אותו ואת סינקלייר כזוג יונים מאוהב, המארח סביב שולחנו את מיטב ידועני צרפת. סינקלייר תוארה כמארחת למופת, ובעלה תואר כמומחה להכנת כבד קצוץ ביתי.

מכים על חטא

נגד מסע הסגידה לשניים העז לצאת קומיקאי אחד ויחיד, שהזהיר בשיחה רדיופונית את המפיקות, העורכות והמגישות בתחנת השידור שיתפסו מחסה חמש דקות לפני ששטראוס-קאהן מגיע לראיון. הקומיקאי הושעה מיד מעבודתו. עכשיו כולם מכים על חטא, אך עדיין איש איננו מתייחס ברצינות לעובדה ששטראוס-קאהן נהנה מחסינות יתר הודות לנישואיו עם סינקלייר - מהנשים החזקות במדיה הצרפתית.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק

באמצע שנות השמונים, כשהשניים נפגשו, סינקלייר היתה הכוכבת הבלתי מעורערת של הערוץ הממלכתי. בכל מוצאי שבת היא ראיינה אישיות פוליטית אחרת בתכנית הדגל של הערוץ, "7 7 SUR". כל עוד היחסים בין השניים היו "סודיים", כלומר שרק המי ומי והברנז'ה ידעו, אפשר היה לטעון שאין ניגוד עניינים בין עיסוקיהם. אבל גם לאחר שנישאו ב-1991, המשיכה סינקלייר לשדר עוד שמונה שנים, עד שבעלה מונה לתפקיד שר האוצר, וגם אז לא עזבה לחלוטין את העיתונות, למרות מחאתו הרפה של איגוד העיתונאים. ב-2002, זמן קצר אחרי מפלת הסוציאליסטים בבחירות לנשיאות, פרסמה סינקלייר ספר שהיה מיד לרב-מכר, והוצג כיומן בחירות של עיתונאית מסקרת. למעשה, הסיפור כולו התמקד בחוויות מחדרי החדרים של המועמד הסוציאליסטי לנשיאות ליונל ז'וספן ורעייתו, וכולל תיאורים מפורטים של הארוחות המשותפות הרבות בין הכותבת לבין השניים, ו"דומיניק".

מעמדה של סינקלייר, אשה כריזמטית, מוכשרת ומקסימה, לא התערער בעקבות הספר. רק אחת מלבדה זכתה לתהילה דומה: "המלכה כריסטין". כריסטין אוקרנט, אשה חריפה ומבריקה, קשרה את חייה עם אלה של מייסד ארגון "רופאים ללא גבולות", ברנאר קושנר, כבר בתחילת שנות השמונים. כשנפגשו, אוקרנט הגישה את מהדורת החדשות המרכזית של צרפת, ואילו הוא היה מקורב ביותר לצמרת הממשל. בסוף שנות השמונים כיהן קושנר כמזכיר המדינה בתחומים שונים ובממשלת ז'וספן התמנה לשר הבריאות.

שטראוס-קאהן. נהנה מחסינות בזכות נישואיו לאחת הנשים החזקות במדיה הצרפתיתצילום: רויטרס

בתחילת שנות האלפיים היה הזוג אוקרנט-קושנר פופולרי, נערץ ומלכותי לא פחות משטראוס-קאהן וסינקלייר, וממש כמותם גם הוא ידע נפילה קשה. בתחילה פורסמו כמה כתבות מרושעות שחשפו את ההון הנסתר של הזוג: וילה מפוארת בקורסיקה, דירת יוקרה במחיר דמיוני בפאריס ועוד. אחר כך פורסמו כתבות על עסקאות מפוקפקות שעשה קושנר באפריקה. אך היתה זו הצטרפותו ב-2007 לממשלת הימין כשר החוץ, שסימנה אותו סופית כאויב התקשורת. את הפיאסקו חתמה שערורייה בחברת חדשות החוץ הציבורית, שאוקרנט עמדה בראשה. המפיקה המקורבת לה ביותר נתפסה מרגלת אחר המנהלים. אוקרנט, שמעולם לא ויתרה על העיתונות חרף מחאת האיגוד, התפטרה ברעש.

בין אינטימיות ואמינות

נוסף על שני הזוגות הזוהרים האלה, קיימים בברנז'ה הפוליטית-תקשורתית בצרפת עוד כמה זוגות מרכזיים פחות. למשל, שר לאנרגיה וסביבה לשעבר, ז'אן-לואי ברולו, שהקריירה הפוליטית שלו הושמדה ב-2009 לאחר שערוץ 2 הצרפתי פרסם סדרת צילומים מביכים במיוחד בצאתו מפגישה עם סרקוזי. ייתכן שידה של חברת מערכת הערוץ ורעייתו של ברולו, ביאטריס שנברג, היתה בדבר. בני זוג אחרים (שנפרדו בינתיים) הם שר הפנים לשעבר, פרנסואה בארואן, ומגישת הטלוויזיה המקסימה מארי דרוקר, שסיקרה את מערכת הפוליטית גם כשהרומן לבלב ופרח.

אבל הזוג הסימפטי ביותר הוא גם זה שספג את חצי הביקורת הקשים ביותר, אולי כי הזמנים השתנו ואולי כי שניהם אינם שייכים לחברה הגבוהה. מדובר בארנו מונטבור, אחד הפוליטיקאים המבטיחים בשמאל הצרפתי, ובעיתונאית המוכשרת, אודרי פולבאר, ילידת מרטיניק, שבניגוד למקובל לא מהססת גם להציג עמדה פוליטית מנומקת.

במסגרת הגילוי הנאות, הח"מ מודה שהיא מכירה אישית את פולבאר ומשוחדת קשות לטובתה, ולכן, למרות שהמשך עבודתה העיתונאית או המשך הפעילות הפוליטית של בן זוגה בעייתיים, העובדה שדווקא אותה הזדרזו ראשי ערוץ "פראנס 3" להשעות כשהתבררו יחסיה עם מונטבור, נראית כתסמונת "חכמים על חלשים ועל לא ממסדיים". פולבאר "הוגלתה" לתכנית ברדיו ומאז זוכה לפופולריות עצומה.

מונטבור, שבעת שניהל את מסע הבחירות של סגולן רויאל הושעה לחודש אחרי שהעיר ש"החיסרון היחיד של המועמדת הוא בן זוגה", מקדם עתה את ה"לשעבר" של רויאל, פרנסואה הולנד, במרוץ נגד סרקוזי. הזוגיות הלא מוצלחת של הולנד ורויאל מככבת בספרו של קטרמר כדוגמה לצביעות התקשורת, שידעה היטב על הרומן הסודי בין הולנד לבין (כן, כן, בהחלט) עיתונאית בכירה אחרת: ואלרי טריירווילר.

טריירווילר, שסיקרה את מסע הבחירות של רויאל, מלווה כעת את הולנד כבת זוג רשמית. עמיתיה למקצוע טוענים שהיא ממדרת אותו, וכבר מתנהגת כאילו היא הגברת הראשונה. בצרפת כמו בצרפת, על כל פשעים תכסה (עדיין) אהבה. אלא שהאינטימיות הזאת בין הפוליטיקה לתקשורת לא תורמת רבות לאמינותם של שני הצדדים. הציבור, שמאס בפוליטיקאים, כורך אותם בחבילה מגונה אחת עם מי שאמורים לסקרם. ואף על פי כן, לפי כל הסקרים, הצמד הולנד-טריירווילר יתיישב בעוד שבועות אחדים בארמון האליזה, ויזמין לשם את כל החברים מהפוליטיקה והעיתונות כאחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ