פוליטיקאים בכירים מהימין נוטשים את הנשיא סרקוזי

בין העורקים ממחנה הנשיא גם בני משפחת שיראק ומקוריו, וחברים בממשלת הימין. חלקם העבירו תמיכתם למועמד המפלגה הסוציאליסטית פרנסואה הולנד

יעל גרינפטר
יעל גרינפטר

התקשורת בצרפת מדווחת בימים האחרונים על בריחת פוליטיקאים, המזוהים עם המרכז והימין, משורות התומכים בנשיא המכהן והמתמודד בבחירות הקרובות לנשיאות, ניקולא סרקוזי.

היומון "לה פיגארו" בישר שלשום (ג') כי "רבים מבני משפחת שיראק (הנשיא לשעבר ואיש ימין) ומקורביה (מלבד ברנדט, אשת הנשיא לשעבר), יצביעו בעד מועמד הסוציאליסטים פרנסואה הולנד. בדיווח צוין כי מי שהיתה הגברת הראשונה נחשבת לתומכת נלהבת של סרקוזי, והודיעה על כוונתה להצביע לנשיא המכהן גם בבחירות הקרובות. מלשכת הנשיא לשעבר נמסר בתגובה לשמועות כי "איש אינו רשאי לדבר בשמו של ז'אק שיראק". כבר ביוני שעבר הכריז שיראק על כוונתו לתמוך בהולנד, הכרזה שהתקבלה בתדהמה בימין, בעיקר בשל העובדה שסרקוזי כיהן כשר בממשלתו ונחשב לבן טיפוחיו. מקורבי שיראק אמרו בזמנו ש"זה ההומור המיוחד שלו", אולם נראה שהנשיא לשעבר לא התבדח, ועשרה חודשים מאוחר יותר חזר על הדברים בשיחה פרטית עם כתב "לה פיגארו".

התמיכה בהולנד לא התבטאה רק בדברי הנשיא לשעבר ובהודעת בתו קלוד בעניין, אלא גם בהופעת מקורביו באסיפת הבחירות האחרונה שקיים הולנד בתחילת השבוע בוונסן. בין אנשי שיראק שבאו לאירוע נראו יועצו לשעבר של שיראק הוג רנסון, שאמר כי "זו בחירה אישית שלי שאינה קשורה להחלטות הנשיא לשעבר", ולוראן גלפן קצין העיתונות של האליזה בין 1995 ל-2007. גם ידידו הסופר, שהיה שותף בכתיבת זיכרונותיו של שיראק, ז'אן-לוק בארה, אמר שבכוונתו להצביע בעד הולנד כבר בסיבוב הראשון. בריז'יט ז'יררדן שכיהנה כשרת המחוזות מעבר לים בממשלת שיראק, ומוכרת כמקורבת לדומיניק דה וילפן, הודיעה גם היא על תמיכתה במועמד הסוציאליסטי.

היומון "ליברסיון", המזוהה עם השמאל, דיווח גם הוא על העריקות ממחנה סרקוזי, וציין, בין השאר, את שמותיהם של חברי ממשלת הימין לשעבר כמרטן הירש וקורין לפאז', את מי שכיהן כמזכיר האליזה פרדריק סאלה-בארו ואת אלוף הג'ודו תיירי רה, בן זוגה לשעבר של קלוד שיראק. גם פדלה עמארה, מייסדת התנועה "לא זונות ולא כנועות", שכיהנה כשרה לענייני מדיניות עירונית בממשלת הימין, הצהירה על כוונתה לתמוך במועמדות הולנד.

סרקוזי התכוון לנצל את התהילה שרכש במלחמת לוב, ואמר בראיון לתחנת הרדיו "פראנס אינטר" אמר: "תרשו לי לומר שאם יש בעולם ראש מדינה שלא יצר קשר חם עם קדאפי, ואשר היה אחראי להדחתו ולגורלו, נראה לי שזה אני". הנשיא המכהן ניסה להפחית בהיקף וחשיבות יחסיו עם הרודן הלובי, והכחיש נמרצות שמועה לפיה ניסה למכור לטריפולי תחנת כוח גרעינית. המידע בנושא הופץ על ידי מי שכיהנה כיו"ר תאגיד "ארווה" (יצרנית תחנות כוח גרעיניות מהגדולות בעולם) אן לוברז'ון, שכתבה כי המשא ומתן בין צרפת ללוב על הרכישה המדוברת נמשך עד לקיץ 2010. "זה שקר! מעולם לא דנו במכירת תחנת כוח גרעינית לקדאפי", אמר סרקוזי בראיון. אולם, באתר האינטרנט של האליזה מופיע תמלול דבריו של סרקוזי שהשיב לשאלה אם לא מסוכן למכור תחנות כוח גרעיניות למדינות כאלג'יריה, איחוד האמירויות או לוב, ואמר כי "יהיה מסוכן יותר שלא למכור להן".

תגובות