הסיבוב הראשון |

סרקוזי והולנד נאבקים עד הרגע האחרון על רקע המשבר הכלכלי

רוב הבוחרים הצרפתים חשים אי-אמון או בוז מוחלט לשיטה הפוליטית כולה ומיליונים טרם החליטו לאיזה מועמד יצביעו. זה לא מונע מהמועמדים להציע רפורמות לא מציאותיות, ומהאזרחים להמשיך לחלום על מהפכה נוספת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות צרפת יתקיים ביום ראשון, וככל שמועד ההצבעה מתקרב - כך גם מתחמם העימות בין שני המועמדים המובילים: הנשיא המכהן ניקולא סרקוזי, הנאבק בציפורניים על קדנציה שנייה, ומועמד המפלגה הסוציאליסטית שבאופוזיציה, פרנסואה הולנד.

ההתקוטטות המילולית בין סרקוזי להולנד לא מתרחשת פנים אל פנים, אלא בכיכרות. השבוע נאמו שניהם באותן דקות בשני חלקים שונים של פאריז. הם נואמים באותן קלישאות בסגנון חגיגי, לאומי וממלכתי, המבטיח לצרפת ולצרפתים אותו עתיד מזהיר. אצל שניהם הפוליטיקה כורעת ברך בפני המשבר הכלכלי, ושניהם מבטיחים שיקום זריז ובלתי אמין באותה מידה של המצב הכלכלי הרעוע: הולנד עד 2017, סרקוזי עד 2016.

עם זאת, ההבדל הדק היחיד שכן מסתמן הוא הפער ההולך וגדל ביניהם, דבר שרק מגביר את המתח בין שני המחנות. סקרים אחרונים צופים ניצחון דחוק להולנד בסיבוב הראשון והרחבה משמעותית של הפער לטובתו בסיבוב השני, שיתקיים ב-6 במאי.

סרקוזי פנה אל "העם הצרפתי", קרא לו להתעלם מהנבואות השחורות ולהצטרף אליו ואל "צרפת הנצחית", זו שהנהיגו לפניו נפוליאון, ויקטור הוגו והגנרל שארל דה גול. לא פחות. ברוח יומרנית זו הבטיח "סרקו" לעמו צמיחה מסחררת, ואנשיו הקפידו לצלמו שוב ושוב בפוזה מלכותית לעילא. קילומטרים לא רבים משם, התאמצו אנשי הולנד לשמור על קור רוח ולא להיסחף לאופוריה מוקדמת. גם המועמד שלהם הצטלם - כדרכו מאז החל במסע הבחירות - רק בזוויות המאצילות עליו ממלכתיות. לנסות להפוך את בדל החיוך הנעבעכי-מה שלו לכזה שיקרין סמכותיות.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

הולנד קרא לצרפתים לבוא בהמוניהם לקלפיות, לשבור את מעגל הקסמים המתרחב של ההימנעות והאדישות, ולחולל את השינוי שהוא ומפלגתו מבשרים. "מי שרוצה שינוי", הוא אמר, וחזר על המנטרה הזאת לאורך השבוע כולו, "צריך להביא אותו לקלפיות כבר בסיבוב הראשון". רמז לשינוי סיפקו ביום רביעי עשרות כלכלנים בעלי שם, במכתב תמיכה שפרסמו במצעו של הולנד ב"לה מונד". המשבר רק בראשיתו, הם אומרים בין היתר. לצרפת יש יתרון יחסי באירופה - שכבה גדולה של צעירים. אבל דווקא משום כך, האבטלה מאיימת הרבה יותר על החברה הצרפתית ויש להשקיע משאבים גדולים כדי למגרה. לנוכח החוב הלאומי המדאיג של צרפת, הם טוענים, הצנע שמציע הימין הוא פתרון רע.

אלא שהניסיון לשכנע שמתרחש כאן מאבק מהותי בין שתי השקפות עולם, לא עולה בדרך כלל יפה. הבוחרים הצרפתים נעים בין אדישות מוחלטת לבין אי-אמון גורף, עד כדי בוז כמעט, בשיטה הפוליטית כולה. זוהי נקודת תורפה עתיקת יומין שהרפובליקה החמישית, שנתפרה כחליפה מחויטת למידותיו האדירות של הגנרל דה-גול, לא ידעה לתקן. הדמוקרטיה היומרנית ביותר באירופה דומה יותר למונרכיה. המפלגות, שהתהוו למעשה רק באמצע המאה העשרים (הראשונה והמשמעותית שבהן היתה המפלגה הקומוניסטית), לא צברו מעולם כוח ממשי לנוכח עוצמתו הבלתי מעורערת של הנשיא, הכל-יכול כמעט.

כיוון שכך, ולנוכח אישיותם הבלתי מלהיבה של שני המועמדים, המרוץ לנשיאות צרפת מפוהק ותוצאותיו ידועות מראש. בהסתייגות בלתי מבוטלת אחת: בצרפת, יותר מאשר במקומות אחרים, הביאו בעבר כמה סקרים שגויים שניבאו ניצחון בפער מרשים לאחד המועמדים, להשתתפות נמוכה במיוחד בסיבוב הראשון ובעקבות כך - לתוצאה מפתיעה שהכתיבה סיבוב שני הפוך מהצפוי. שילוב מרתק בין סוקרים מובילים, המדברים בביטחון שאנן לפני הבחירות ומגמגמים בתדהמה אחרי ספירת הקולות, לבין עיתונות שמתקשה כבר שנים רבות לחוש את הדופק האמיתי הפועם בחברה, יצר כמה דרמות פוליטיות שנצרבו בזיכרון הציבורי הצרפתי, אבל לא הצליחו לייצר הפקת לקחים.

אחת מאלה זכורה כקטסטרופה של ממש: בבחירות 2002 ניבאו הסוקרים והפרשנים ניצחון גורף לראש הממשלה הסוציאליסטי ליונל ז'וספן, על הנשיא הימני המכהן ז'אק שיראק. הפנטזיה שבלבלה את כולם נבעה, כנראה, מזכר נצחונו המסחרר של פרנסואה מיטראן על הנשיא המכהן ז'יסקאר ד'אסטן ב-1981, ניצחון שהפתיע מאוד את הסוקרים והוליד תחושה באליטה הפוליטית והתקשורתית לפיה "לא יכול להיות שליונל שלנו יפסיד לשיראק". ארשת פניהם של מיטב פרשני צרפת לנוכח ההודעה כי לסיבוב השני יעלו שיראק וז'אן-מארי לה פן, היתה המומה אף יותר מזו של הפרשנים בישראל, שהלכו לישון במאי 96' עם הידיעה ששמעון פרס הוא ראש הממשלה, וגילו עם שחר שהנבחר הוא בנימין נתניהו.

את הטלטלה הזאת, שאילצה שמאלנים מובהקים להצביע בסיבוב השני עבור שיראק, חווים צרפתים רבים כטראומה. אבל גם אם ברור (כמעט) שלה פן הבת לא תצליח לשחזר את הישגי אביה, הנה קם לפתע מנהיג "השמאל של השמאל", ז'אן-לוק מלאנשון, הוא דווקא זה שעשוי אולי להפתיע ולטרוף את הקלפים. ידיעות שהתפרסמו בימים האחרונים ולפיהם מיליונים טרם החליטו למי יצביעו, רק מוסיפות לאווירה המתוחה והאי-ודאות.

כך או כך, שאט הנפש של הצרפתים ממנהיגיהם וחרדתם לנוכח המשבר הכלכלי, הם שיקבעו לבסוף את תוצאות הבחירות לנשיאות, אבל לא הם שיחוללו, אם בכלל, שינוי עומק בחברה ובכלכלה. לא משנה אילו טבלאות מפוארות "מוכרים" עתה שני המועמדים המובילים כמצע בחירות. רוב האזרחים שיילכו מחרתיים לקלפי חוששים שאין מנוס מצעדי צנע קשים, משינוי בנורמות העבודה ומפגיעה בזכויות הפנסיה שלהם. סרקוזי הבטיח בבחירות 2007 ביטחון אישי, ואזרחי צרפת חשים שלא קיים. הולנד מבטיח עכשיו חינוך טוב יותר ומעורבות ממשלתית גדולה יותר באבטחת תעסוקה, ואפילו תומכיו חוששים שלא יוכל לקיים.

בצר להם, הצרפתים חולמים שוב על מהפכה. וכמו בסוף שנות השישים, כשהצעירים קצו בשלטון היחיד של דה-גול, הרוח המנשבת עתה בצרפת מבקשת לרסק את הרפובליקה החמישית, ולייסד תחתיה רפובליקה חדשה. מימין מבטיחה מרין לה פן, שכמו אביה לועגת למשחק סכום האפס הקבוע ימין-שמאל, לשנות את החוקה "כדי להחזיר את צרפת לצרפתים". משמאל מבטיח מלאנשון לזרז את בואה של הרפובליקה השישית, האמורה לצמצם את סמכויותיו האינסופיות של הנשיא, להעתיק חלקים נרחבים מהכוח הפוליטי לפרלמנט, לחזק את המפלגות ולצקת תוכן חדש למשולש הערכי "חירות, שוויון ואחווה".

אבל אף שהמהפכה טבועה עמוק בתוך ההוויה הצרפתית, ואף שכל שלב בהתפתחותה של הפוליטיקה הצרפתית בא בדם ובתמרות עשן, ומכל מקום במהומה גדולה ובכוח, נראה שהפעם, שוב, כמו לפני חמש ועשר שנים, פועלת הדאגה על הצרפתים כסם שינה. הם מתעוררים בדרך אל הקלפי, לאט לאט, ורק מקווים שהעתיד יהיה קצת יותר טוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ