פרנסואה הולנד, המתמודד הלא נשיאותי

סיבה מרכזית לתמיכה במועמד הסוציאליסטי הולנד היא שהציבור מאס בסרקוזי. אבל הוא מתעקש שכדי לנצח, צריך קודם להפסיד, ומקווה להפתיע כמו מיטראן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

זמן רב קראו לו "מר רויאל", שם משפחתה של בת זוגו לשעבר ואם ארבעת ילדיו, שהתמודדה ב-2007 על הנשיאות נגד ניקולא סרקוזי מטעם המפלגה הסוציאליסטית. מרטין אוברי, שהחליפה אותה בראשות המפלגה, אמרה בשנה שעברה שלפרנסואה הולנד "אין ביצים".

אחת הסיבות להצלחתו בסקרים היא בלי ספק העובדה שהצרפתים מאסו בניקולא סרקוזי, אבל נראה שאפשר לייחסה גם לכך שהולנד משדר תמונה מיושבת ולרבים, גם נוחה יותר של מה שהפוליטיקה הצרפתית אמורה להיות.

הולנד אומר שהוא "אדם נורמלי". הוא נושא את כשלונות העבר בגאון ורואה בהם דווקא ביטוי של כוח. "כדי להיבחר, צריך קודם להפסיד, כדי לזכות באהבה, צריך קודם לסבול", אמר פעם.

בסלידתו מעשירים והסתייגותו מראוותנות, הוא מייצג גם חזרה לפוליטיקה הצרפתית המסורתית. הוא הכין את עצמו לשלטון בדרך הצרפתית האופיינית ביותר, בבתי הספר היוקרתיים ביותר במדינה, שבהם מעצבים את האליטה הצרפתית.

פרנסואה הולנד במפגש עם פועליםצילום: אי–פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

הולנד הפנה עורף לתפישה הפוליטית הימנית קיצונית של אביו, אבל מעולם לא הציג עצמו כמורד. ההרפתקה הגדולה של נעוריו היתה נסיעה ברחבי אירופה עם חברים בתוך פז'ו חבוטה, על רקע שירי הביטלס וג'ימי הנדריקס.

ב-1974 זכה למלגת לימודים ממכללה למנהל עסקים כדי לנסוע בקיץ לארה"ב וללמוד את ההברקה האמריקאית של מזון מהיר, בעיקר מקדונלנדס וקנטאקי פרייד צ'יקן. "ערכו של הדולר היה אז נמוך מאוד, היו ספקות ביחס לאמריקה, אבל ראיתי את הפוטנציאל", אמר.

בעקבות מסעו, חיבר דו"ח שבו חזה שהמזון המהיר יחדור גם לצרפת. "יכולתי לעשות הון בצ'יזבורגר, אבל בסוף בחרתי בפוליטיקה", אמר בשיחה במרסיי. "ומאז יש לו חולשה להמברוגרים", הוסיפה בת זוגו, העיתונאית ולרי טריירווילר.

פסקאל פרינו, מומחה בעל שם למדעי המדינה, מציין שכוחו האלקטורלי של השמאל בצרפת לא עולה היום על 42% וכדי לנצח הולנד יזדקק לדבריו לקולות גם מהמרכז ואפילו מהימין הקיצוני. נכון לעכשיו, הוא מוביל בסיבוב השני ב-6 במאי נגד סרקוזי ב 7%, אבל באחרונה נרשמה לו ירידה בסקרים, והפער הזה צפוי להצטמצם.

חבר ויועץ קרוב של סרקוזי, הצופה שהולנד ינצח, ציין עם זאת שכמו מיט רומני, גם הוא מעורר התלהבות מועטה בציבור. לדבריו, כשני שלישים מאלה שאומרים שייתנו את קולם להולנד בסיבוב השני, טוענים שזו בעצם הצבעה נגד סרקוזי. הצרפתים אולי מחבבים את הולנד, שניהל מערכת בחירות מאופקת מאוד, אבל תוהים אם הוא קשוח מספיק, אם הוא "נשיאותי".

אבל זה לא מפריע להולנד. בשיחה עמו הוא נזכר איך איש לא האמין בשעתו שפרנסואה מיטראן, הנשיא הסוציאלסיסט היחיד בצרפת, עשוי לנצח. "לפני שנבחר אמרו שהוא לא יודע להתלבש, שהוא זקן, ארכאי, שאין לו מושג בכלכלה, אבל אחרי שנבחר, אמרו 'או-לה-לה, איזו כריזמה יש למיטראן, איזה נשיא יש לנו'", סיפר הולנד.

השינוי במיטראן התחולל לדבריו ביום ההשבעה. "ברגע שאתה הופך להיות נשיא, אתה מגלם את צרפת והכול משתנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ