עלייתו ונפילתו (הצפויה) של ניקולא סרקוזי

שנים של נאמנות פוליטית ועבודה עקשנית הביאו אותו לגדולה. עתה, ימים אחדים לפני הסיבוב הראשון נראה נשיא צרפת היוצא עייף ושמוט כנפיים

אבירמה גולן
אבירמה גולן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבירמה גולן
אבירמה גולן

ערב הסיבוב הראשון של הבחירות ב-2007 נשאל אחד הפוליטיקאים הבכירים של ממשל שיראק שביקר בישראל מהם סיכוייו של מועמד הימין, ניקולא סרקוזי, מול מועמדת השמאל מארי סגולן-רויאל. "שום סיכוי", ענה הבכיר בלי עפעוף. "מי מכיר אותו בכלל? הוא לא למד בשום בית ספר שאנחנו מכירים".

כשאומרים בצרפת "בית ספר", מתכוונים לאחד המוסדות האקדמיים היוקרתיים שרוב חברי ה"מעמד הפוליטי" בצרפת נמנים על בוגריהם, אבל פירוש האמירה המזלזלת של הבכיר היה יותר מזה: הוא לא "משלנו". נצחונו של נער השוליים, בן המהגרים בעל השם הארוך כאורך הגלות "ניקולא פול סטפאן סרקוזי בן נאגי-בוסקה", שנולד בינואר 1955 בפאריס לאב מהגר מהונגריה ולאם צרפתיה ממוצא יהודי סלוניקאי, הכה בתדהמה את המעגל הדשן שלא ידע להבין, כנראה, את פניה החדשים של צרפת.

"סרקו" היה מוכרח לנצח. כמו תמיד. כשאביו נטש את המשפחה הוא היה בן 4, בבית הספר התקשה להשתוות להישגי אחיו ואפילו נשאר כיתה, אבל לבסוף סיים לימודי משפטים והחל לעבוד כעורך-דין. עד מהרה ייסד שותפות מצליחה, והצעיר המסתגר, החשדן והמתבודד קשר קשרים מסועפים שפתחו בפניו את הדרך לפוליטיקה. ב-83', בעקבות מותו הפתאומי של ראש עיריית NEUILLY SUR-SEINE, הפרבר היוקרתי של פאריס שם כיהן כנציג ה-RPR, המפלגה הימנית-גוליסטית שייסד ז'אק שיראק, היה סרקוזי בן ה-28 לראש העיר הצעיר בצרפת.

כרזה מושחתת של נשיא צרפת המכהן ניקולא סרקוזי צילום: אי–פי

אף ש"סרקו" נחשב בן טיפוחיו של שיראק, כישלון היחסים עם הבת, קלוד שיראק, והתקרבותו של הפוליטיקאי הצעיר לאדוארד באלאדור העכירה מעט את היחסים, אבל שנים של נאמנות פוליטית ועבודה עקשנית עשו את שלהן. לאחר שהיה דובר הממשלה מ-93' עד 95', מינה אותו באלאדור (ראש ממשלת הימין בתקופת ה"קוהביטסיון" בממשלו של הנשיא הסוציאליסטי מיטראן) לשר הכלכלה. וב-2002, לאחר כשלון השמאל בבחירות לנשיאות והתבססות הימין בארמון האליזה ובממשלה, יושרו ההדורים בינו לבין הנשיא שיראק, והוא קיבל את תיק הפנים.

התפקיד המסובך הזה שימש ל"סרקו" קרש קפיצה פוליטי משמעותי. בעיסוק בסוגיות האזרחיות של צרפת, ובמיוחד באלימות ובעבריינות בפרברים ובעימותים בין קהילות מהגרים, הביאה לו שוליותו החברתית - כבן מהגרים עירוני מובהק, מרוחק מהאליטה הדשנה הסוגדת ל"צרפת העמוקה" המסורתית-חקלאית - תועלת של ממש. מוקף בקבוצה מרשימה של צעירים מוכשרים, כולם בני מהגרים, הצליח להצטייר כמושיע האומה.

ממשרד הפנים דהר השר התקיף הלאה. ב-2004 קיבל לידיו תיק רחב: שר לענייני המדינה, האוצר, הכלכלה והתעשייה. הכנה מעולה לקראת ההתמודדות ב-2007, ולמערכת בחירות שהתנהלה, לראשונה בצרפת, בסגנון הוליוודי ממש.

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי. השמאל מכנה אותו "פרחח"צילום: רויטרס

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

החגיגה המתוקשרת נבעה לא מעט מהדרמות האישיות הצבעוניות שנקשרו בשמו של המועמד ואחר-כך הנשיא הטרי: סרקוזי היה אז נשוי בשנית לססיליה ציגאנר, אשה שהוא העיד כי היא אהבת חייו הגדולה, ואב לשלושה בנים (שניים מנישואים קודמים ואחד מססיליה), אבל ממש סמוך לכניסתו לארמון האליזה התגלע קרע בנישואין. זמן קצר אחר-כך נחשפו יחסיו עם הדוגמנית-הזמרת ממוצא איטלקי קרלה ברוני, שעמדה במרכז שערוריות רומנטיות שהולידו ילד אחד וספרים אחדים, וצרפת רעשה. השנה נולדה לזוג המלכותי בת.

מהומות גדולות לא פחות עורר סגנון הממשל של סרקוזי. תחילה מינה שרים מעניינים, ובהם כמה נשים מרשימות כמו שרת המשפטים ראשידה דאטי, וגרף תמיכה מפתיעה של כמה אינטלקטואלים מהשמאל. אך חילופי שרים תכופים, קרעים עם אנשי אמונו ואכזבה ממדיניותו דלדלו את מעגל התמיכה ועוררו תגובות של לעג וטינה.

חמש שנים לאחר שפסע, כמלך גאה, אל הארמון, חזרו האליטות לדבר בו סרה. השמאל מכנה אותו "פרחח". יריביו מאשימים אותו בחולשה. האינטלקטואלים מנערים ממנו את חוצנם. עתה, ימים אחדים לפני הסיבוב הראשון נראה נשיא צרפת היוצא עייף ושמוט כנפיים, ואף-על-פי-כן לא איבד את הג'נטלמניות הגברית-סלוניקאית שלמד מסבו הנערץ. "במקרה של כישלון", אמר השבוע, "רק אני אחראי". ומי יוכל לשער מה יהיה במקרה של הצלחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ