כולם מדברים על ויקטור הוגו

השנה ימלאו 150 שנה לפרסום "עלובי החיים" של הסופר ויקטור הוגו, שמצוטט לעיתים תכופות על ידי יריביו של סרקוזי

רוברט זרצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוברט זרצקי

כשהסופר הצרפתי אנדרה ז'יד נשאל מיהו לדעתו הסופר הצרפתי הגדול ביותר, הוא השיב, "הוגו, אבוי לנו!"


לקראת הבחירות, סרקוזי שותף לאמביוולנטיות של ז'יד. פתאום נהפך ויקטור הוגו ליריבו העיקרי. המשורר והסופר הדגול מהמאה ה–19 נהפך אופנתי כל כך, שהן מועמד המפלגה הסוציאליסטית פרנסואה הולנד והן מועמד השמאל הקיצוני, ז'אן־לוק מלנשון, מרבים לצטטו. לכך מצטרפת העובדה שהשנה ימלאו 150 שנה לפרסום היצירה שביטאה את השאיפות המהפכניות של הוגו, "עלובי החיים". אף על פי שהרומן - הגדוש באין ספור דמויות משנה ועלילות משנה - עוסק בכשלון התקוממות הפועלים ב–1832, עיקר הדאגה של הוגו מתמקדת בגורל הפועלים העניים ב–1862. זוהי משמעות השם "עלובי החיים". תיאור לכל מוכי הגורל, כל אלה שהושלכו על ידי החברה בתקופה של תיעוש וספסרות פיננסית. האם זה מפתיע שבשעה שהמשכילים בזו לרומן, הפועלים עטו על החנויות? מה הם חשבו על ההצהרות "רגש מהפכני הוא רגש מוסרי" ו"מי שמצביע שולט"?


נחזור למרוץ לארמון האליזה. הבוחרים הצרפתים מצפים מהפוליטיקאים שלהם, במיוחד מהנשיאים, לגלות בקיאות בספרות או בהיסטוריה. שארל דה גול היה בקיא בקלאסיקה הצרפתית. גם פרנסואה מיטראן היה בעל ידע רחב ומעמיק בספרות. לאון בלום, לפני שנהפך למנהיג המפלגה הסוציאליסטית, היה מבקר ספרות ידוע. ואילו קודמו, ז'אן ז'ורס, כתב כתבים פילוסופיים.


מפגינים מחוץ לאולם המציג את ההצגה "עלובי החיים" צילום: רויטרס

עד לפני זמן לא רב נראה היה שהמסורת הזאת נתונה בסכנה. הולנד הטכנוקרט הצהיר פעם שאינו טורח כלל לקרוא רומנים. סרקוזי אמר כי הציבור בשל לסוג חדש של מנהיג - כזה המצטט מתוכניות טלוויזיה במקום מ"הנסיכה דה קליו". אפשר כי מבקריהם חשו שמץ הקלה כאשר ז'אן מארי לה פן, מייסד מפלגת הימין הקיצוני "החזית הלאומית", קרא שיר של ברזיאק, שלאחר מלחמת העולם השנייה הורשע בשיתוף פעולה עם הנאצים. באחרונה, השתלט על הנושא הזה ז'אן־לוק מלנשון, מנהיג "חזית השמאל". העקרונות הפוליטיים שלו קיצוניים ‏(ובעיני מבקרים רבים, לחלוטין בלתי מעשיים‏): פנסיה מלאה בגיל 60, הלאמת תעשיות והעלאה דרמטית של שכר המינימום. הם גם רפובליקאיים לגמרי. במקביל הוא מבטא את הערצתו לפידל קסטרו, ומתעקש כי הוגו צ'אבס הוא מקור להשראה. ועדיין, ההוגו האחר הוא מקור השראה גדול עוד יותר למלנשון, שנוהג לומר לפועלים: "אומרים שאני אינטלקטואלי מדי בשבילכם. אבל האזרחים מפותחים מדי בשביל מנהיגיהם". אז הוא מרכיב את משקפיו וקורא מתוך "עלובי החיים".


ניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ