הבחירות בעיצומן: 44.5 מיליון צרפתים בוחרים את הנשיא הבא

ב-85,000 הקלפיות ברחבי צרפת הונחו 10 ערימות של פתקים, אחת לכל מועמד. אלפי אזרחי צרפת מצביעים ב-17 קלפיות ברחבי הארץ

גרדיאן
רויטל בלומנפלד
גרדיאן
רויטל בלומנפלד

השמש יצאה היום (ראשון) בפאריס לרגעים ספורים בלבד, בזמן ש-44.5 מיליון צרפתים יצאו לקלפיות המפוזרות ברחבי המדינה כדי לבחור את הנשיא הבא, שיעמוד בראש המדינה בחמש השנים הבאות. 

בכל אחת מ-85,000 הקלפיות הונחו 10 ערימות של פתקי בחירות, כשעל כל פתק נרשם שמו של אחד מעשרת המועמדים המתמודדים על הנשיאות. על מנת לוודא שהבחירה תיעשה באופן חשאי, התבקשו המצביעים לקחת לפחות שלושה פתקים לפני כניסתם לתא הקלפי הסגור, ולזרוק את שני הפתקים המיותרים בדרכם החוצה.

בתום יום הבחירות, 10 המתמודדים צפויים להצטמצם לשניים, שיתמודדו בסבב שני ב-6 במאי. לפי הסקרים, המתמודדים שצפויים להיפגש בעוד שבועיים לסבב הנוסף הם הנשיא הנוכחי ניקולא סרקוזי והמועמד הסוציאליסטי פרנסואה הולנד.

12 מתוך 12 |
מועמד השמאל הקיצוני ז'אן לוק מלאנשון בוחר
1 מתוך 12 |
2 מתוך 12 |

המועמדים האחרים, בהם נציגת הימין הקיצוני מרין לה פן , נציג השמאל הקיצוני ז'אן לוק מלאנשון, ואיש המרכז פרנסואה ביירו, יסתפקו כנראה בנתוני הצבעה גבוהים מספיק כדי להשפיע על סדר היום הפוליטי והמדיני של הממשלה הבאה.

המועמד הראשון שהצביע היה ביירו, שניגש לקלפי בשעה 9:45 (שעון צרפת) בעיר פו, שבדרום-מערב המדינה. לאחר מכן הוא השתתף בתפילות יום ראשון בכנסייה בעיר. גם מלאנשון הקדים את המועמדים המובילים, והצביע זמן קצר אחרי ביירו ברובע ה-10 בפאריס, שם עמד בתור עם שאר המצביעים. ב-10:15, הצביע המועמד פיליפ פוטו בבורדו. הולנד ניגש לקלפיות בשעה 10:10 בבוקר (שעון צרפת) בעיר טול, בירת מחוז קורז במרכז המדינה. סרקוזי הגיע לקלפי בשעה 11:30 ברובע ה-16 בפאריס, מלווה באשתו קרלה ברוני.

אשתו לשעבר של הנשיא סרקוזי, ססיליה אטיאס, כתבה בחשבון הטוויטר שלה שהיא "מילאה את חובתה האזרחית" והצביעה בארה"ב, שם היא מתגוררת כיום. לפי ההערכות, אחוז המצביעים יעמוד על קרוב ל-75%. למצביעים באזורים הכפריים בצרפת יש עד השעה 6 בערב כדי להצביע. הקלפיות בערים ייסגרו בשעה 8 בערב שעון צרפת.

גם בישראל, עשרות אלפי צרפתים עמדו בתור כדי להצביע לנשיא הצרפתי הבא. על פי נתוני השגרירות הצרפתית בישראל, כ-60 אלף בעלי אזרחות צרפתית נרשמו להצביע בישראל. יש 17 קלפיות בישראל, רובן ממוקמות בשלושת הקונסוליות הצרפתיות בארץ- בירושלים, בתל אביב ובחיפה- וגם בערים בהם ריכוז גבוה של תושבים צרפתים כמו נתניה, אשדוד, אילת ועפולה.

>> הבחירות בצרפת: סיקור מיוחד

הרוב המוחלט של המצביעים הם תושבים ישראלים שעשו עלייה בשנים האחרונות מסיבות שונות ושמרו על אזרחות צרפתית במקביל לישראלית, ובכך יש ביכולתם להצביע ולהשפיע במדינת מולדתם. מיעוט קטן של נרשמים הם תושבי חוץ צרפתים, הנמצאים בארץ שהות קצרה לצרכי עסקים. תיירים צרפתיים אינם זכאים לבחור בישראל.

ארמל אזולאי-חיים, בת 37, יהודייה צרפתייה שעלתה לארץ לפני שמונה שנים מפריז, ומאז גרה עם בעלה הישראלי ושני ילדיה בתל אביב, תגיע לשלשל פתק לקלפי הבוקר. מאז עלתה, פתחה עסק עצמאי בינלאומי המעניק ייעוץ לעסקים ומשווק תוכניות לפיתוח עסקי."יש לי עדיין קשר מאד חזק עם צרפת, כל המשפחה שלי שם, אני היחידה פה בארץ", הסבירה ארמל מדוע היא בוחרת.

גם לורן, בן 50, יהודי צרפתי שעלה לארץ עם אשתו ושני ילדיו לפני כשנתיים מפרבר בפריז, יהיה בין קהל הבוחרים הבוקר. "אני מתכוון להצביע, זאת המחוייבות שלי להצביע, אני עדיין קשור לצרפת וקשור גם לקהילה היהודית בצרפת. אני אצביע לסרקוזי, אני חושב שהוא עדיף לקהילה היהודית, בהשוואה לשאר המתמודדים, ואני חושב שהוא גם עדיף יותר לצרפת. אני יודע שהוא לא הכי אהוב אבל אני מקווה שהוא יבחר", אמר.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ