מסקנות מהבחירות בצרפת |

הכוח השקט בדרך לאליזה

הולנד יכול להתחיל לחלום, סרקוזי חייב להסתער ולה פן הקימה לתחיה את הימין הקיצוני: מה למדנו מהסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות צרפת

ספי הנדלר - צרובה
ספי הנדלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספי הנדלר - צרובה
ספי הנדלר

זה היה כפי שהפוליטיקה הצרפתית יודעת לנפק שוב ושוב, אבל המילה האחרונה לא נאמרה. היא שייכת לבוחרים שישובו לקלפיות ביום ראשון בעוד שבועיים. כל הקלישאות נכונות גם הפעם כמובן, הכל עדיין פתוח והרשות נתונה לבוחרים לשנות את דעתם בין שני הסיבובים. בה בעת עם פרסום התוצאות הכמעט רשמיות בסיבוב הראשון , ערפל הקרב מתחיל להתפזר ומאפשר להגיע לכמה תובנות.

1. הקמפיין של פרנסואה הולנד הצליח. השיג בסיבוב הראשון תוצאה שמציבה אותו בעמדה נוחה מאוד לזכייה בסיבוב השני. האשימו אותו בחוסר כריזמה, בהיעדר תוכנית ברורה, בהיותו איש מנגנון אפרורי ונטול נסיון של ממש. הולנד הביא לקלפיות מעט יותר מעשרה מיליון בוחרים (28.6% מן הקולות). הוא סמך על התיעוב שרוחשים בשמאל לסרקוזי שיביא את מצביעיו לקלפיות, וצדק. האם זה יספיק גם כעת בעימות החזיתי מול סרקוזי? בסביבתו של הולנד מאמינים שכן וקשה לראות אותו משנה אסטרטגיה שמתגלה כמנצחת. סיסמת הבחירות המיתולוגית של איש השמאל היחידי שהגיע לארמון האליזה ב-50 השנים האחרונות הייתה "הכוח השקט" של פרנסואה מיטראן. הולנד ניהל קמפיין שונה מאוד ממיטראן אבל על שתי המילים האלו הוא חותם. עוד שבועיים של שקט והוא באליזה.

2. המנצחת הגדולה בימין היא מארין לה פן. הצליחה להקים מן הקרשים את המפלגה שסרקוזי חיסל רק לפני חמש שנים. אז הצביעו עבור האב מעט יותר מ-10% מן הבוחרים, ואילו הפעם הצביעו עבור הבת 18% מהצרפתים. זה היה צפוי בימים של משבר חובות המביא להתחזקות הימין הקיצוני ברחבי אירופה, ועדיין זו התוצאה הגבוהה ביותר בה זכה הימין הקיצוני בצרפת מאז מלחמת העולם השנייה. כמעט שישה וחצי מיליון צרפתים מצביעים לה פן וזו תוצאה איתה יצטרך להתמודד כל נשיא שיבחר.

סרקוזי ורעייתו לאחר היוודע התוצאות אמש. מאגר תומכיו לא נראה מספיק כדי לנצחצילום: אי-אף-פי

3. ניקולא סרקוזי בצרות. הקמפיין האגרסיבי, המוטה מאוד ימינה, אותו ניהל   הביא תוצאות מוגבלות. ראשית, התוצאה שלו עצמו נמוכה משמעותית מהתוצאה אותה השיג לפני חמש שנים כאשר נבחר בצורה מבריקה לכהונה. אז הצביעו עבורו בסיבוב הראשון 31% מן הבוחרים, מול 27% הפעם. זו אמנם לא התוצאה הנמוכה ביותר של נשיא מכהן (ז'אק שיראק קיבל ב-2002 אחרי כהונתו הראשונה, הכושלת, רק 20% - אבל היה לו את המזל להתמודד בסיבוב השני מול ז'אן מארי לה פן וכך זכה בקולות השמאל ונבחר לכהונה שניה.

לסרקוזי לא יהיה את הלוקסוס הזה. מאגר התומכים שלו בסיבוב השני משמעותי אבל נראה לא מספיק כדי לזכות. הקולות שקיבל יחד עם קולות הימין הקיצוני ומועמד הסוברניסטים מסתכמים במעט פחות מ-48% מן המצביעים. אמנם אם שליש ממצביעי מועמד מפלגת המרכז הצרפתית, פרנסואה באיירו, שקיבל 9% מן הקולות יצביעו עבור סרקוזי הוא תיאורטית יכול לזכות בכהונה שנייה. אך כדי שזה יקרה הוא צריך שגם כל מצביעי לה פן יצביעו כעת עבורו. לפי הסקרים המעודכנים זה לא יקרה: רק 60% מהם יצביעו עבור סרקוזי ואילו 18% עבור הסוציאליסט הולנד. השאר ישארו בבית. אם הנתונים האלו יתממשו גם סרקוזי יחזור הביתה.

4. למרות הכל זה עוד לא גמור. שבועיים הם המון זמן גם בפוליטיקה הצרפתית. סרקוזי הוא חיה פוליטית ותקשורתית והוא יסתער על הולנד בעימותים הטלוויזיונים שאמורים להיערך ביניהם. הצרפתים, שהגיעו בהמוניהם לקלפיות בסיבוב הראשון (83% הצבעה) סיפקו לנו אמש תחזית ברורה למה שאמור לקרות בסיבוב השני. ועדיין הם אלו שיאמרו את דברם שוב ביום ראשון ה-6 במאי ויחליטו אם הם רוצים לשוב ולהכניס סוציאליסט לארמון האליזה, 17 שנים אחרי שמיטראן עזב את הארמון חולה ואפוף שערוריות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ