עיתוני אירופה: המפסיד הגדול בבחירות - סרקוזי

בעיתוני היבשת מאמינים שהולנד ינצח בסיבוב השני, מתרשמים מההישג של לה פן ותוהים איך תגיב גרמניה על שבירת הציר סרקו-מרקל

לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לה מונד

יום לאחר הסיבוב הראשון בבחירות בצרפת, מפגינה התקשורת האירופית ספקנות רבה ביחס לסיכויו של ניקולא סרקוזי להמשיך בתפקידו לאחר הסיבוב השני ב 6 במאי. הכותרות באירופה גם מבליטות את התחזקותה של מועמדת הימין הקיצוני מרין לה פן ובמידה פחותה את הצלחתו החלקית של מועמד השמאל הקיצוני ז'אן לוק מלנשון, ומדגישות שאחד משלושה מצביעים בצרפת בחר לתת את קולו למועמד העוין את הגלובליזציה או את איחוד האירופי.

העיתונות הבריטית קובעת שרק נס יכול ישאיר את הנשיא המכהן בשלטון. בכותרתו "סרקוזי מול התבוסה", מציין העיתון טיימס שמי שעשויה לקבוע את גורל הסיבוב השני היא מרין לה פן. הגרדיאן, המכתיר את הכתבה בנושא "ניצחון מר-מתוק לשמאל", מבליט את
הישגו של המועמד הסוציאליסט פרנסואה הולנד בסיבוב הראשון, אבל טוען שהצלחתה "המדהימה" של לה פן מצננת את ההתלהבות.

העיתונים הגרמניים רואים בתוצאות הסיבוב הראשון "הצבעת מחאה" נגד סרקוזי. "הצרפתים מתוסכלים ממצב המדינה וכועסים על הנשיא שלהם" קובע השבועון דר שפיגל, שמציין גם כי מרין לה פן מעוררת את אמון המעמדות הנמוכים בצרפת ומדברת בשפתם כשהיא מתבטאת נגד המהגרים והאליטות. גם העיתון הכלכלי פייננשל טיימס דויטשלנד רואה בסיבוב הראשון הפניית עורף לסרקוזי. "מדובר בכישלון חרוץ לנשיא צרפת, שלא הצליח לנצח מועמד לא כריזמטי כהולנד".

כותרות העיתונים באירופה, היוםצילום: אי-אף-פי

לדעתו של העיתון לה סואר הבלגי "להולנד יש כבר רגל אחת בארמון האליזה". העיתון מעריך שסרקוזי יתקשה לשנות את המגמה גם אם ינסה לחזר אחר תומכיה של לה פן. "דווקא בכך שאימץ קווים של החזית הלאומית, החזיר את מצביעי הגרעין הקשה של הימין לכור מחצבתם", כתב העיתון.

באיטליה סיכם הקוריירה דלה סרה את תוצאות הסיבוב הראשון בכותרתו "סרקוזי מובס (אבל מחזיק מעמד), הולנד מנצח והישג ללה פן", ואילו העיתון לה רפובליקה קבע ש"סרקוזי סומך עכשיו על קולות החזית הלאומית".

העיתון היווני טא ניאה סבור שבהענקת ניצחון להולנד "הצביעו הצרפתים למען יוון". "בחירתו לנשיא תפעיל לחץ על אנגלה מרקל לעשות תפנית במדיניות האירופית, שתתאפיין בפחות צעדי צנע והשימת דגש חזק יותר על הפיתוח", כתב היומון שכינה באחרונה את
הולנד "רוזוולט האירופי" בשל תמיכתו בעידוד הצמיחה בצרפת ובאירופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ