"היהודים של מרין לה פן" רואים בה שותפה חדשה לדרך

צרפתי-ישראלי המתמודד מטעם מפלגת הימין הקיצוני של לה פן אמר ל"הארץ": "כיהודים, טבעי לפנות אליה"

שירלי סיטבון, פאריס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיטבון, פאריס

מישל תורי, שוטר לשעבר, טוען כי עבד לפני שנים אחדות למען קרי"ף, ארגון הגג של הקהילות היהודיות בצרפת, וסייע לו במאבק באנטישמיות (בארגון מכחישים שהיה להם כל קשר אליו). כעת הוא מתחרה על מושב בפרלמנט הצרפתי מטעם "החזית הלאומית", ב"מחוז השמיני" של הצרפתים החיים מחוץ לרפובליקה, ואינו רואה סתירה בין האחד לשני.

מרין לה פן, מנהיגת מפלגת הימין הקיצוני "החזית הלאומית", קיבלה כ-18% מהקולות בסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות, בזכות מצע שנשען על התנגדות להגירה, לזרים ולמוסלמים בצרפת. לקראת הסיבוב השני ב-6 במאי, יהיו תומכיה אלה שיכריעו את הכף, והפופולריות שלה כבר גורמת לנשיא ניקולא סרקוזי להביע עמדות קיצוניות נגד מהגרים כדי לזכות בקולותיהם.

"אני לא אספר לכם מה שמנהלי קרי"ף אמרו לי, אבל אני מאמין שטבעי לפנות אל מרין לה פן כשאתה יהודי. היא נאבקת בפשע ובאיסלאם וזה אומר שהיא מגנה על יהודים", אמר תורי ל"הארץ" אתמול.

צרפת בוחרת נשיא - סיקור מיוחד

עד לפני זמן לא רב גינתה הקהילה היהודית, ללא יוצא מהכלל, את תומכי לה פן, כמו רישאר סולזר שפעל זמן רב למען משפחתה. "הוא היה פרופסור מכובד, אך כשבחר בלה פן, אשתו עזבה אותו", אמר אחד ממנהיגי הקהילה היהודית. עם זאת, תומכי לה פן החדשים אומרים כי מצבם אינו בעייתי כל כך.

לה פן עם תומכיה בפאריס, שלשום. מישל תורי: "היא נאבקת בפשע ובאיסלאם וכך מגנה עלינו"צילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

"התייחסות האנשים השתנתה, משום ש'החזית הלאומית' השתנתה", אומר תורי. "לה פן אמרה שהיא מזועזעת מהשואה. היהודים יודעים את זה". תומך אחר של לה פן, מישל סיארדי, שהקים אגודה למענה, אומר כי משפחתו אינה תומכת בו.

"ילדי אמרו לי שהם לא שותפים לדעותי, אבל גם אני לא שותף לדעותיהם", אומר סיארדי. לאגודה שלו הוא קורא "האגודה הצרפתית-יהודית", תוך הדגשה שהמילה "צרפתית" מופיעה בשם לפני "יהודית", בניגוד לשמותיהם של רוב הארגונים היהודיים.

"הקמתי את האגודה שלי לפני שישה חודשים כשפגשתי את לה פן", אומר סיארדי. "הוזמנתי לסעוד איתה בביתו של ידיד יהודי והתרגשתי מאוד. היא אמרה לי כי חשוב שאנחנו, כיהודים, נהיה חברים ב'חזית הלאומית'. אנחנו, היהודים תומכי לה פן, מראים לתומכים הגזענים והאנטישמיים של 'החזית הלאומית' שגם אנחנו במפלגה הזו, ושהם חייבים להסכים לכך".

סיארדי אומר כי באגודה שלו, הנתמכת על ידי ארגון אחר בשם Riposte Laique ("תשובה חילונית"), המצדד בלה פן, יש 150 חברים, אך העיתונאי היהודי מישל זרביב, שבדק את האגודה, אומר שהיא "קליפה חלולה".

"חיפשתי אנשים, אבל לא מצאתי אף אחד. אני חושב שזו יוזמה בודדת", אמר זרביב, שטוען כי לא הרבה יהודים הצביעו בעד לה פן. "אף אחד לא הופתע שלה פן השיגה תוצאות טובות כל כך, אבל מה שהפתיע אותי היה ש-7% או 8% מהיהודים הצביעו בעדה. זה הרבה פחות מאחוזי התמיכה בה באוכלוסייה כולה, זה עדיין הרבה".

חברות סקרים אינן רשאיות לסקור בהתאם להשתייכות דתית או קהילתית, ולכן אין הן יכולות לומר כמה יהודים, מוסלמים, נוצרים או זרים הצביעו בעד לה פן. עם זאת, ארגונים יהודיים מצאו שיטות לבחון את התפלגות הקול היהודי.

"אנחנו בודקים תוצאות באזורים שבהם יש קהילה יהודית גדולה. זה לא מדעי, אבל שמנו לב שבשכונות יהודיות, הרבה פחות קולות ניתנו ללה פן", אומר זרביב, שמסרב בעקשנות לראיין את לה פן. "זה אולי נראה מוזר, מאחר שאנחנו עיתונאים, אבל גם מוטלת עלינו אחריות", הוא מסביר.

קשה לדעת מה היו המספרים המדויקים, אך תורי בעצמו הודה, כי רבים עדיין נרתעים מהמפלגה הקיצונית: "אנחנו פועלים למען לה פן, לא למען 'החזית הלאומית'. זוהי דרך להשיג קולות שאחרת לא היינו מקבלים".

כמו רבים מתומכי לה פן, תורי אומר שאינו בטוח שיצביע בעד סרקוזי בסיבוב השני, ומקווה כי מפלגתו של הנשיא הנוכחי תקרוס אחרי הבחירות: "הולנד וסרקוזי זהים, הם בעד אירופה של (שרת החוץ של האיחוד האירופי) קתרין אשטון".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ