למנוע מלה פן ליהנות מפירות ניצחונה

הדרך היחידה עבור הולנד וסרקוזי לטשטש את השפעתה של נציגת הימין הקיצוני תהיה אם יבהירו לבוחריה כי הם מעוניינים בקולותיהם, אך לא יגידו דבר שיתפרש כהסכמה עם עקרונות הכת המסוכנת ממנה הם באים

ברנאר-אנרי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברנאר-אנרי לוי

החזית הלאומית של מרין לה פן היא המנצחת הגדולה בסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות בצרפת: היא ניצחה מבחינה פוליטית כיוון שהחזירה לעצמה את הבוחרים ש"גזל" ממנה סרקוזי ב-2007; והיא ניצחה מבחינה היסטורית לאחר שהצליחה להכשיר את השרץ ולהוציא את הימין הקיצוני מהגטו שבו היה כלוא זה 60 שנה.

מרין לה פן התעלתה על אביה הדינוזאורי כשריסקה את השיא שקבע ב-2002. היא שמה ללעג את צרפת, שבה אחד מכל חמישה בוחרים מזדהה עם מצע של מפלגה מבאישה שבראשה מועמדת מוקפת באנשי הימין הרדיקלי, וארגונים קיקיוניים מכחישי שואה.

ההיסטוריה תקבע מי האחראי לאסון הזה. לביזיון. היא תערוך את מאזן חוסר האחריות של הימין שלא מנע את קריסת החומה שהפרידה בינו לבין הימין הקיצוני; את מאזן חוסר האחריות של השמאל שאגפו הקיצוני ניזון מפופוליזם, ואת מאזן חוסר האחריות של כולנו, בוחרים פשוטים שאינם יודעים להפריד בין הפוליטיקה למופע, בין בחירות לנשיאות ל"כוכב נולד".

מתנדב מוריד שלט תעמולה של לה פן, אתמול צילום: אי–פי

נכון לעכשיו, יש להכיר בעובדות: כוח חדש נולד, שמטרתו "לרסק את הימין היהיר", ולהוציא מידי "השמאל של האליטות", את "עם הפועלים, האיכרים, הפקידים הזוטרים"; קול חדש, שנוסף לשנאת זרים, גזענות ואנטישמיות, מפיץ שנאה ואלימות חברתית ומילולית שאם לא נעצור בעדו, ישמיד את המרחב הציבורי כולו.

האם יש דרך למנוע את הקצנתה של צרפת? דברו על זה בפייסבוק

נראה שהמפלגות ה"רגילות" היו ביום הבחירות ביום ראשון במרחק שנות אור, ולא ראו את סכנת המוות הטמונה בצמיחה הזאת, בעבורן ובעבורנו.

כך מיהרו כרוזי ה-UMP (מפלגת השלטון של סרקוזי) כבר בשמונה בערב, להזכיר לבוחרי החזית הלאומית שלמרין לה פן "אין בעלות על קולותיהם". וכך הסוציאליסטים, שרואים בבוחרים שהצביעו במודע ללה פן מעין-נאצים שעוורו על ידי המצוקות החברתיות.

להוציא את פרנסואה ביירו, מועמד המרכז, לא היה מי שיקרא לילד בשמו, ויאמר ש-18% מהצרפתים שנתנו ללה פן את קולם, מהווים סכנה לרפובליקה. נזכור את פייר מנדס פראנס, שהעז לומר ב-1954 לקומוניסטים שרצו לתמוך בו, כי הוא אינו מעוניין בקולותיהם.

ברור שעמדה זו היא בלתי אפשרית כשמדובר בבחירות ישירות לנשיאות, אולם אנו חולמים על מועמדים שיחסכו מאתנו את המחזה המביש של ציד הקולות; אנו חולמים על דו-קרב הוגן שבו יילחם כל מועמד על ערכיו ותוכניתו החברתית; זאת, בלי תחבולות שמטרתן לקחת לעצמם חלק גדול יותר משלל קולותיהם של מצביעי לה פן; אנו חולמים על היפוך מגמה שיבהיר למי שהעניקו במודע את קולותיהם למועמדת מפלגה שאינה ככל המפלגות, כי "לא תהיה תשובה לשאלות שמעסיקות אתכם כל עוד אלה יהיו חלק מעולם המושגים הקיצוני של אותה מפלגה".

כמובן שאין לומר למצביעי החזית הלאומית "הצבעתם לה פן בסיבוב הראשון, ולכן עליכם להישאר בבתיכם, להימנע, לשים פתק לבן בסיבוב השני".

שני המועמדים לנשיאות צריכים לומר להם "בואו, אם אתם רוצים, אבל לא תמצאו בדברי משהו שיתפרש כהסכמה עם הכת שממנה באתם, כת שמציבה בשיאו של הדיון את מוקיעי ה'איסלאמיזציה' של צרפת מול אלו המוקיעים את ה'ציוניזציה' שלה".

זו עשויה להיות הדרך היחידה בעבור הולנד וסרקוזי לסכל את האיומים המיידיים ואת אלה הרחוקים יותר. יש לעשות הכל, וזה אפשרי, כדי שמרין לה פן לא תקבע את גורל הסיבוב השני.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ