העימות הנשיאותי כזירת קרב: סרקוזי תקף, הולנד נשאר לעמוד

נשיא צרפת הבטיח ש"יקרע לגזרים" את הולנד. במשך כמעט 3 שעות הוא דחק את יריבו לפינה, אך חטף לא מעט בעצמו. ספק אם העימות ישנה את דעת הבוחרים

333
אי-פי
333
אי-פי

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי ויריבו הסוציאליסט פרנסואה הולנד נפגשו אמש לעימות טלוויזיוני בשידור חי - בקרב המילולי שנחשב להזדמנות האחרונה של סרקוזי לזכות בקולות שיאפשרו לו לזכות בכהונה שנייה. פרשנים משתי מהדורות החדשות העיקריות בטלוויזיה, שניהלו את העימות, התמקדו בענייני האבטלה והכלכלה, שמטרידים במיוחד את הבוחרים הצרפתים.

55 דקות לאחר שהחל העימות, נראה המתמודד הסוציאליסטי כתלמיד נזוף. קולו נשמע צרוד, פעמים גרונו נשנק ממש, לא הצליח לעמוד מול מטר השאלות הזועמות של הנשיא היוצא. מי שלא החליט אתמול עד חצות במי יבחר, יתקשה לתמוך באיש הסימפטי שהציג את עצמו כנשיא הבא, ומיד השתעל.

האסטרטגיה של סרקוזי היתה פשוטה: הוא לא חדל לתקוף. עשר פעמים לפחות טען ש"הנתונים שהבאת, מר הולנד, לא נכונים", 20 פעם לפחות אמר, בפירוש ובקול חמור, שהדברים שאמר יריבו הם שקר, ובכל פעם שהולנד ניסה להוכיח שהוא, סרקוזי, שהיה שר הכלכלה והאוצר חמש שנים ואחר כך נשיא, אשם במשבר ובחוב הלאומי, הזדרז לענות בשאלה תוקפנית שדחקה את הולנד אל הקיר.

בתחילת השעה השנייה של העימות, שנערך בשידור חי בשעת צפיית השיא, העובדות כבר לא היו חשובות. מה שהיה אמור להיות ויכוח ענייני על הסוגיות המטרידות את הצרפתים - על גיל הפרישה, האבטלה, החוב הלאומי, ההכשרה המקצועית, החינוך - נטחן לתוך המתקפה של סרקוזי, ששלף מהכובע את כל השפנים הנדושים: יוון וספרד לעומת גרמניה, "יש כאלה שמדברים על איחוד האומה ויש כאלה שעושים זאת", "אף מדינה לא הצליחה להתמודד עם המשבר כמו צרפת" ולקינוח "אני מסכים עם הביקורת של מרטין אוברי" (יריבתו לשעבר של הולנד ב-PS, המייצגת קו שמאלי ממנו א.ג.). הולנד כמעט נחנק.

5 מתוך 5 |
סגולן רויאל ומרטין אוברי צופות
1 מתוך 5 |
סרקוזי והולנד בתחילת העימות הטלוויזיוני
2 מתוך 5 |
צופים בעימות בבית קפה בפאריס

ולמרות הכל, בדקות האחרונות, כשהדיון גלש מצרפת לאירופה וליחסים הבינלאומיים, זקף הולנד את קומתו, ולפתע הקרין סמכות וביטחון. השאלה עכשיו היא מה יישאר בזיכרון: הגמגום וההסמקה של ההתחלה או הממלכתיות של הסוף.

לקראת השידור, העיתונים בצרפת תיארו את העימות כ"דו-קרב האחרון" ו"העימות הסופי". ההכנות באולפן היו מדויקות להחריד. באולפן השחור-לבן כוונה הטמפרטורה ל-19 מעלות צלסיוס, וכל מועמד קיבל שלט משלו כדי לכוון את המזגן באזורו לפי רצונו. המפיקים קיבלו גם הנחיות מדויקות מהמועמדים על זוויות צילום וגובה הכיסאות. סרקוזי ביקש לא להצטלם בפרופיל, ואילו יריבו הולנד ביקש לא לצלמו מאחור.

חלק מהמפיקים רצו לספק לשניים פודיום כמו בעימותים אמריקאיים, אך הסתפקו בפורמט הצרפתי המוכר, שבו המועמדים נמצאים זה מול זה בשני צדי השולחן, במרחק של 2.45 מטרים בדיוק. סקרי דעת הקהל ממשיכים לנבא שהולנד יביס את סרקוזי בסיבוב השני והמכריע של הבחירות, שיתקיים ביום ראשון. מומחים אומרים כי ויכוחים דומים שנערכו בעבר לא שינו אף פעם את מגמת הבוחרים, ולפי סקרים אחרונים רק עשירית מהנשאלים שאמרו שיצביעו למעו סרקוזי, ציינו כי העימות עשוי לשנות את דעתם.

>>> הבחירות לנשיאות צרפת: סיקור מיוחד

לדברי התקשורת הצרפתית, כבר בחודש שעבר אמר סרקוזי למקורביו, שהוא "יקרע לגזרים" את הולנד בעימות. סרקוזי גם ניסה - ונכשל - לשכנע את הולנד להסכים לשלושה עימותים טלוויזיוניים, ולאחר מכן התגרה במשך ימים ביריבו שאותו כינה פחדן. אך עד כה, אף סקר לא ניבא ניצחון לסרקוזי, ובכירים בממשלתו כבר מחפשים משרות חדשות.

לעימותים אלה יש מקום חשוב בהיסטוריה של הבחירות בצרפת, והם סיפקו כמה משפטים זכורים היטב. בין היתר, בעימות בין ואלרי ז'יסקר ד'אסטן לפרנסואה מיטראן, אמר ד'אסטן: "אין לך מונופול על הלב". ב-2007 זכור בעיקר הרגע שבו אמר סרקוזי לסגולן רויאל, לאחר שגרם לה להתפרץ בכעס: "את מתעצבנת בקלות רבה מאוד, מאדאם. מי שרוצה להיות נשיא הרפובליקה צריך להיות רגוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ