צרפת בוחרת |

זהות הנשיא תוכרע היום: הסקר האחרון מנבא להולנד יתרון של 4%

באליזה רווחת הסברה שהקרב כבר הוכרע לרעת הנשיא, אבל סרקוזי עדיין מאמין שיוכל לנצח על חוט השערה; שני המחנות מתארים את הבחירות כגורליות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"ההכרעה תהיה על חוד התער", אמר שלשום (שישי) נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי. ככל שמתקרב הרגע, כך נראה התיאור אמין יותר. הסקר האחרון, שפורסם ביום שישי לקראת חצות - ­ מועד סיומו הרשמי של מסע הבחירות - ­ ניבא למתמודד הסוציאליסטי, פרנסואה הולנד, יתרון של 4% או מעט יותר. זאת אחרי העימות, שבו היה הולנד, לפי רוב הפרשנים, טוב מסרקוזי, ולאחר שמנהיג מפלגת המרכז פרנסואה ביירו הודיע שיצביע הולנד. הפער הצטמצם. בצוות האליזה סבורים, אמנם, שהקרב הוכרע לרעת הנשיא, אבל זה האחרון עדיין מאמין שיוכל לנצח על חוט השערה.

המתח המחשמל אוחז בכל פינת רחוב ויותר מזה בעיתונות. במערכת ה"ליברסיון" התקיימה ביום שישי בבוקר ישיבת המערכת האחרונה לפני הבחירות היום. הפעמון הקורא לישיבה צלצל, והעורכים והכתבים הצטופפו בחדר הישיבות רחב הידיים, הצופה, מהקומה השמינית של בניין המערכת, לנוף היפה ביותר של העיר.

עוד כהונה לסרקוזי? הולנד יעשה מהפך? בואו לדבר על זה בפייסבוק

הכותרת הראשית באותו היום נראתה כמו מודעת ענק באותיות אדומות: ציטוט מדברי ביירו נגד סרקוזי בעת ההודעה הדרמטית על התמיכה בהולנד. בין הנוכחים ניטש ויכוח סוער על אופי הכיסוי, והאם באמת מדובר בהיסטוריה, או שביירו כבר אמר מזמן דברים חריפים בהרבה על סרקוזי. אבל אפילו העמוד הזה החוויר לעומת מאמר המערכת של ה"פיגרו" אתמול, שבכותרת "בחירה היסטורית" קרא להצביע סרקוזי, כדי להציל את הכלכלה הצרפתית מ"התוכנית ההרסנית של הולנד". העיתונות הסירה את כפפותיה הדקות.

רוח הרפאים של מיטראן

אף שלפחות חצי מהצרפתים מתעב את סרקוזי, והחצי האחר משוכנע שהולנד חלש מדי, הדיון בעיתונות, כמו העימות בין המתמודדים, פחות אישי ויותר מהותי. צרפת של בחירות 2012 היא אומה שעומדת, אכן, בפני החלטה גורלית על כלכלה וחברה במשבר. ההבדלים ברורים: סרקוזי דבק בכלל הזהב, של שמירה על מסגרת התקציב, בהורדת עלות העבודה ובהוספת שעות עבודה, בצמצום המגזר הציבורי ובנעילת הגבולות בפני מהגרי עבודה. המודל שלו הוא גרמניה ותמרור האזהרה ­ יוון. הולנד רוצה להרחיב את התקציב, ליצור עשרות אלפי מקומות עבודה, להגדיל את השירותים הציבוריים, להעלות את שכר המינימום ולהחזיר לפועלים את זכות הפרישה המוקדמת, תוכנית שאפתנית שתמומן במיסוי חסר תקדים של ההון. השמאל טוען שהוא מתכוון לעשות צדק חברתי ולהגדיל את כוח הקנייה שהידלדל בשנתיים האחרונות, לנוכח התייקרות מוצרי הצריכה. הימין טוען שהמיסוי יבריח משקיעים ויפגע במעמד הבינוני.

השמאל מאמין שיביא לצמיחה, ואילו הימין מאיים שצרפת, הנושאת על גבה כבר עכשיו חוב כבד, תתמוטט. כדי לשכנע גם במישור הרגשי, שני הצדדים שולפים מהקבר הלאומי את אותה רוח רפאים. מדובר במנהיג השמאל המיתולוגי פרנסואה מיטראן, שב‑81' הצליח להביס את ולרי ז'יסקר-ד'סטן, והפך לנשיא השני החזק של הרפובליקה החמישית (שתקנותיה נוצרו למידות הענק של דה-גול, ומיטראן אמר עליהן "הן לא נתפרו בשבילי אבל הן מתאימות לי בדיוק").

>> בחירות בצרפת: סיקור מיוחד

סרקוזי מזהיר מפני החזרה לרפורמות ההלאמה של מיטראן, ואילו הולנד, בניסיון להקיף את עצמו בהילה הכריזמטית החסרה לו כל כך, מנסה לחקות את מחוות הגוף והבעות הפנים של מיטראן עצמו. הצעירים אוהדי הולנד מייחלים ל‑81' משלהם, אבל גם אנשי השמאל המתגעגעים למיטראן (אין הרבה כאלה) יודעים שצרפת עומדת בפתחו של עולם חדש. ממילא המשבר באירופה לא יאפשר לאיש מהשניים חופש פעולה גדול, ומעטים מאמינים שהולנד יוכל להנהיג מדיניות שונה מזו של סרקוזי. הנוסטלגיה, כמו שאמרה סימון סיניורה, זה לא מה שהיה.

אני, נשיא צרפת

החיקוי של מיטראן שקוף, ואין קומיקאי שלא עושה ממנו צחוק. בעימות, הכריז הולנד 16 פעמים בקול מיטראני למהדרין "אני, נשיא צרפת" (משפט היכול להתפרש גם כ"אני כנשיא צרפת"), ובמהדורת הסאטירה המרכזית חוברו 16 החזרות האלה לפזמון ראפ נלעג. אבל שני המחנות מתבטאים ברצינות גמורה, ומתארים את התוצאות הצפויות הערב כיום הדין.

השמאל טוען שחמש שנים נוספות של סרקוזי יהיו אסון, ושצרפת חייבת להתנתק מהציר הנוקשה של מרקל, המועצה האירופית והבונדס בנק, לגלות סולידריות עם המדינות החלשות
של גוש האירו ולהוביל מהלך חדש באיחוד האירופי. בימין טוענים שצרפת סוציאליסטית לא תחזיק מעמד יומיים, ותבריח את העשירים לאנגליה. העשירים עצמם לא מודאגים. הם משוכנעים שכשם שה"יד החזקה" לכאורה של סרקוזי לא החזירה סנט אחד שלהם מהבנקים
בשוויצריה לצרפת, גם הולנד לא יצליח לאלץ אותם לשלם.

כרזות הבחירות של הולנד (למעלה) וסרקוזיצילום: רויטרס

עלייתו ונפילתו (הצפויה) של סרקוזי | פרנסואה הולנד, המתמודד הלא נשיאותי

ה"פיגרו" הוסיף למסע ההפחדה את הטענה שניצחון של הולנד ישליט שלטון יחיד של השמאל השולט בכל התחומים האחרים ­ הפרלמנט, האסיפה הלאומית, הסנאט, האיגודים המקצועיים, התקשורת ובית המשפט. מי שזה מזכיר לו משהו לא טועה (הרוב הפוליטי אמנם חסר תקדים, אבל תיאור העיתונות ומערכת המשפט כ"שמאלניות" כוזב), אלא שבצרפת מתנהל לפחות ויכוח ער בין שתי חלופות, ששתיהן רבות עוצמה. אחת מהן מכל מקום, תישאר הערב באופוזיציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ