פרנסואה הולנד הוא נשיא צרפת הבא - בחירות בצרפת - הארץ
לאחר 17 שנה, סוציאליסט באליזה

פרנסואה הולנד הוא נשיא צרפת הבא

מועמד מפלגת השמאל זכה ב-51.9%. סרקוזי הודה בתבוסה והתקשר לאחל ליריבו בהצלחה בתפקיד החדש. דיווחים שוטפים ב"הארץ"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אבירמה גולן (פאריס) וספי הנדלר

23:49: סקר שערך מכון Ifop, והגיע לידי רויטרס מצביע על רוב גדול לגוש השמאל בבחירות לפרלמנט. לפי הסקר, השמאל יקבל בבחירות 44%, בעוד גוש הימין מרכז יקבל 32%. מפלגתה של לה פן, "החזית הלאומית", צפויה לקבל כ-18%, ממש כמו אחוז הקולות שגרפה מועמדת הימין הקיצוני בבחירות לנשיאות.

23:37: ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון התקשר להולנד ובירך אותו על ניצחונו.

23:30: בפאריס מדווחים על עשרות אלפי בני אדם שנוהרים לכיכר הבסטיליה כדי לחגוג את ניצחונו של הולנד.

22:37: הנשיא הנבחר אומר שהוא מודע היטב למשבר הכלכלי, אבל טוען ש"תוכניות צנע הן לא הפתרון הבלתי נמנע. אני רוצה להחזיר את הצמיחה לאירופה". לדבריו, זה המסר שיעביר גם למרקל.

10 מתוך 10 |
בוחרים בפאריס
1 מתוך 10 |
פרנסואה הולנד
2 מתוך 10 |
תומכת של הולנד חוגגת את ניצחונו

  22:32: הולנד החל לנאום בעיר טול, משבח את סרקוזי על חמש השנים שהקדיש למדינה, ואומר שיהיה הנשיא של כל העם הצרפתי."אני אהיה הנשיא של כל הצרפתים. אנחנו אומה אחת עם גורל משותף", אומר הנשיא הנבחר. "כל ההחלטות שלי יתבססו על דבר אחד. האם זה הוגן ושוויוני כלפי האזרחים?"

  22:23: חברתו לחיים של הולנד, ואלרי טרירויילר צייצה בטוויטר כי היא "גאה להיות לצידו של נשיא צרפת החדש".

  22:21: נתון מעניין שעולה ממדגם הטלוויזיה - 62% מהצעירים (בני 25-34) הצביעו להולנד, בעוד 59% מהמבוגרים (בני 60 ומעלה) הצביעו לסרקוזי.

  22:15: על רקע התערבותה הבוטה של קאנצלרית גרמניה לטובת סרקוזי במהלך הבחירות, אמר דובר המפלגה הסוציאליסטית אמר לערוץ France 24, כי הולנד ידבר עם אנגלה מרקל עוד היום.

  22:12: יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' שמחה על ניצחון הולנד וכתבה לנשיא הנבחר: "מפלגתנו מעריכה מאוד את חזונך לביסוס הסוציאל-דמוקרטיה בארצך כדי להעניק שוויון הזדמנויות לאזרחי צרפת"

  21:38: המנצח הגדול של הערב, פרנסואה הולנד ינאם בקרוב בעיר טול.

  21:34: נשיא צרפת המודח לוקח אחריות ופורש מפוליטיקה. הוא מציין שימשיך בפעילות ציבורית, אך אומר שהוא מתכוון להפוך ל"צרפתי בקרב צרפתים".

  21:30: סרקוזי נואם במטה מפלגת UMP בפאריס. הוא הודה בהפסד ואמר שיש לכבד את החלטתו של העם הצרפתי הוא מספר שהתקשר להולנד לברך אותו על נצחונו ואמר לו כי "זה לא יהיה קל"."השקעתי את כל האנרגיות שלי כדי להגן על תושבי צרפת, אך לא הצלחתי לשכנע אותם לתמוך בי", הוא מוסיף.

  21:25: נראה שניקולא סרקוזי מתכוון לקיים את הבטחתו לפרוש מפוליטיקה במקרה של הפסד. לפי דיווח, הוא אמר למקורביו כי לא יוביל את מפלגתו UMP לבחירות בפרלמנט שייערכו בחודש הבא.

  21:20:פרופיל של נשיא צרפת הבא, פרנסואה הולנד

  21:15: תומכי המפלגה הסוציאליסטית החלו לחגוג את זכייתו של הולנד בכיכר הבסטיליה בפאריס. אם תוצאות המדגמים יוכחו כנכונות, זכה הולנד בעשירית אחוז יותר מאשר מיטראן ב-.1981

  21:00: לפי תוצאות אחד המדגמים, פרנסואה הולנד ניצח את הנשיא המכהן סרקוזי. מועמד מפלגת השמאל גרף 51.9% מהקולות, ואילו הנשיא סרקוזי זכה רק ל-48.1%. הולנד הוא הנשיא הסוציאליסט הראשון לאחר שפרנסואה מיטראן סיים את תפקידו לפני 17 שנים.

  20:40: עשרים דקות לפני פרסום המדגמים, התקשורת הרשמית בצרפת שומרת על דממת אלחוט, אך נראה כי הפעילים מתעדכנים לגבי התוצאות ברשתות החברתיות. 4,000 תומכי הולנד התאספו ליד משרדי המפלגה הסוציאליסטית במערב פאריס. בעוד במטהו של סרקוזי נשמר השקט העגום.

  19:30: אבירמה גולן מעדכנת מפאריס: שעתיים לפני שפורסמו תוצאות האמת ממדגם הקלפיות בצרפת, הוצפה הרשת החברתית בתוצאות המדגמים הראשונים מהקלפיות מחוץ לערים הגדולות, שנסגרו כבר בשעה 18:00. לפי מדגמים אלה, שפורסמו גם באתרי חדשות בבלגיה ובשוויץ, זכה המתמודד הסוציאליסטי פרנסואה הולנד ב-52.5% מהקולות, ויתכן שאף ביותר.

  בהיוודע התוצאות, החלה המשטרה לחסום אחדים ממסלולי הנסיעה לכיוון כיכר הבסטיליה, לשם ינהרו בעוד זמן קצר המוני אזרחים שתמכו בהולנד.

  18:25: עד כה הצביעו כמעט 72% מבעלי זכות ההצבעה.


  18:05: ספי הנדלר מצייץ לפני זמן קצר כי דומיניק שטראוס קאהן, "הנוכח-נפקד של מערכת הבחירות", הצביע היום בסרסל – פרבר של פאריס. לפי הדיווחים הוא נראה רגוע ומחויך. בציוץ נוסף הוא מציין כי אם הולנד יזכה – הוא יהיה איש השמאל הראשון שיישב באליזה מאז שפרנסואה מיטראן עזב את הארמון בתום 14 שנות כהונה ב-1995.


  17:55: אתר ההימורים הבריטי LadBrokes מפרסם את יחסי ההימורים של המועמדים לנשיאות. הסיכויים של הולנד לנצח, לפי האתר, הם 1/8 להולנד, ו-2/9 לסרקוזי.‬

  17:35: מועמד המרכז פרנסואה ביירו, שזכה בכ-9 אחוזים מהקולות בבחירות אמר כי הוא תומך בהולנד, אולם סקרים אחרונים מצביעים שרוב תומכיו מתכוונים להצביע דווקא לסרקוזי. לפי סקר של IPSOS, שנערך באחרונה, 40 אחוזים ממצביעיו של ביירו יצביעו לנשיא המכהן לעומת 34 אחוזים בלבד למועמד המפלגה הסוציאליסטית

  17:21: בדיילי טלגרף מדווחים שכמה קלפיות הושחתו הלילה במרסיי. לפי הדיווח, מנעולים בשתי קלפיות נשברו, והכניסה לקלפי אחרת שממוקמת בבית ספר מקומי נחסמה, באזור שרוב תושביו הצביע למפלגתו של סרקוזי, UMP

  אזרחי צרפת פקדו היום (ראשון) את הקלפיות בבחירות לנשיאות. לפי הסקרים האחרונים שנערכו, מועמד המפלגה הסוציאליסטית פרנסואה הולנד צפוי לגבור על הנשיא המכהן ניקולא סרקוזי בהפרש של בין 4 ל-8 אחוזים, ולהפוך לנשיא הסוציאליסט הראשון זה 17 שנים.

  הבוקר הצביע הולנד בעיר טול במרכז צרפת, שבה כיהן כראש עיר במשך 7 שנים. הולנד לחץ את ידם של תומכיו, ואמר "זה הולך להיות יום ארוך, אבל אני לא בטוח שהוא יסתיים טוב. העם הצרפתי יצטרף לקבוע את זה". הוא הודה כי ישן מעט שעות בלילה שלפני הבחירות. הנשיא המכהן, לעומתו, הצביע בבית ספר ברובע יוקרתי בפאריס, לשם הגיע יחד עם אשתו קרלה ברוני, כשברקע קולות עידוד של תומכיו.

  הקלפיות במדינה נפתחו בשמונה בבוקר שעון צרפת, וייסגרו בשעה 6 בערב ברוב חלקי המדינה, וב-8 בערים הגדולות. נתונים ראשוניים שהתקבלו מהקלפיות בשעה אחת בצהריים מצביעים על שיעור הצבעה של כ-30%, קצת יותר מ-28% שהצביעו עד שעה זאת בסיבוב הראשון, וקצת פחות מהבחירות לנשיאות לפני חמש שנים.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
  בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ