מפלגת הימין בצרפת על פרשת דרכים

במפלגתו של הנשיא המודח סרקוזי שוקלים אם לחבור לימין הקיצוני, או לעמוד בהבטחות מנהיגיה להימנע מכך, ולהסתכן בירידה משמעותית בכוחה

סטיבן ארלנגר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטיבן ארלנגר, ניו יורק טיימס

ניצחונו של פרנסואה הולנד בבחירות לנשיאות סלל את הדרך להצלחת מפלגת השמאל גם בבחירות לפרלמנט בחודש הבא, וככל הנראה, גם לשינוי מהותי במפה הפוליטית של המדינה. ניצחונו הראשון של מועמד סוציאליסטי זה 17 שנה הציב את גוש הימין מרכז מול הדילמה הקשה ביותר שידע בשנות דור, בעיקר על רקע הישגיה של מועמדת הימין הקיצוני, מרין לה פן, בסיבוב הבחירות הראשון, שזכתה ל-17.9% מקולות הבוחרים. 

מפלגת UMP של ניקולא סרקוזי צריכה להחליט עתה אם לחבור למפלגת החזית הלאומית של לה פן, כדי לבלום את הסחף בצרפת לשמאל, או להפנות עורף לעמדותיה הקיצוניות כדי לשמר את רוח המפלגה, גם במחיר ירידה בכוחה ."הימין נמצא בעמדה בעייתית במיוחד משום שהוא צריך להתמודד עם התחזקותה של לה פן", סבור פייר רוסלן, בעל טור בעיתון לה פיגארו. "זו מלכודת שכמעט בלתי אפשרי שלא ליפול לתוכה. נראה כי UMP תיענש בין אם תחבור לחזית הלאומית ובין אם לא".

ההצבעה בבחירות לנשיאות היתה אמנם בעיקרה מחאה נגד סרקוזי וסגנונו האישי, אבל תומכיה של המפלגה חוששים שאם היא תספוג סטירת לחי בבחירות בחודש הבא, עלולים כמה מחבריה לשתף פעולה עם החזית הלאומית. ואמנם, להערכת כמה פרשנים, בלי הסכם עם מפלגת הימין הקיצוני, צפויה מפלגת UMP לאבד 100 מתוך 305 המושבים שהיא מחזיקה היום בפרלמנט, שבו יש סך הכל 577 צירים.

סרקוזי והולנד בטקס יום הניצחון בפאריס, היוםצילום: רויטרס

החלטתו של סרקוזי לפרוש מהפוליטיקה העלתה לפני השטח את מאבקי הכוחות במפלגה בין היו"ר המכהן, ז'אן פרנסואה קופה, לראש הממשלה היוצא, פרנסואה פיון. קופה בעל הסגנון הלוחמני, מזוהה עם סרקוזי ועם האגף הימני ב-UMP; סגנונו של פיון שקט יותר והוא מייצג את הזרם הגוליסטי המסורתי של המפלגה; הוא מצדד בכריתת ברית פוליטית עם מפלגת המרכז של פרנסואה ביירו, שזכה בסיבוב הראשון ב 9% מקולות הבוחרים בבחירות לנשיאות, ובבידוד החזית הלאומית. אלן ז'ופה, שר חוץ בממשלת סרקוזי שהודיע על פרישתו מהפרלמנט, ונחשב למקורב של הנשיא לשעבר ז'אק שיראק, עשוי להיות מועמד של פשרה, על אף שהודיע כי אינו מתכוון להתמודד.

סרקוזי וקופה הכריזו בעבר שלא תהיה שום ברית עם החזית הלאומית, גם אם הסוציאליסטים ינצחו בבחירות; גורמים אחדים במפלגת UMP אף עודדו את מצביעיה להעדיף את המפלגה הסוציאליסטי על פני החזית הלאומית.אבל הבררה עתה קשה יותר, כפי שעולה מסקר שנערך ביום הבחירות (א'), המלמד ש 70% ממצביעי UMP והחזית הלאומית מעדיפים שמפלגותיהם ישתפו פעולה כדי להביס את השמאל.

ברונו קוטרס, פרשן מדיני במרכז למחקר פוליטי, צופה שהסוציאליסטים ינצחו עם רוב גדול ושהשיטה הפוליטית במדינה תמנע פעם נוספת מהחזית הלאומית לזכות בהישג משמעותי באסיפה הלאומית, שבה אין היום למפלגה אף מושב, ושלה פן בעצמה לא תיכנס לפרלמנט; עם זאת, הוא מעריך שבמחוזות בחירה מתנדנדים הלחץ על UMP יהיה כבד. "זו מלכודת שטנית למפלגה", הוא אומר.

בניגוד לז'אן מארי לה פן, מייסד החזית הלאומית, שהיה יותר אידיאולוג מפוליטיקאי, בתו היא בעיקר פוליטיקאית, אומר רוסלן, והיא רוצה לנצח; "היא מודעת לכך שיריבה העיקרי הוא לא השמאל, אלא הימין והיא משתמשת בשמאל כדי להחריב את הימין במתכונתו הנוכחית, והיא עושה זאת בהצלחה רבה למדי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ