נשיא סוציאליסט באליזה |

פרנסואה הולנד מושבע לנשיא צרפת

לאחר השבעתו צפוי הנשיא לצאת לפגישה טעונה עם קאנצלרית גרמניה, לאחר שהבטיח לפתוח מחדש את האמנה הפיסקלית שנוסחה על ידי מרקל וסרקוזי

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

הנשיא הנבחר של צרפת, פרנסואה הולנד, הושבע הבוקר (שלישי) לתפקידו בטקס בארמון האליזה. הנשיא היוצא ניקולא סרקוזי קיבל את פניו של הולנד במדרגות ארמון האליזה, והשניים שוחחו במשך מספר דקות בארבע עיניים, בהן נמסרו לנשיא החדש פרטים לגבי קוד השימוש בנשק הגרעיני ופרטים סודיים נוספים. לאחר מכן, עזב סרקוזי את המקום יחד עם אשתו קרלה ברוני. בטקס נכחו 400 בני אדם. הולנד הוא הנשיא הסוציאליסט הראשון בפאריס מאז פרנסואה מיטראן, שעזב את האליזה ב-1995.

שעות לאחר שיושבע לנשיא, צפוי הולנד לספוג אש צולבת בפגישתו עם קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בברלין, בפגישה שצפויה להיות טעונה ביותר. יציאתו של הולנד לגרמניה מיד עם כניסתו לתפקיד מעידה על החשיבות של יחסי צרפת-גרמניה לעתיד האיחוד האירופי והאירו. ניצחונו על ניקולא סרקוזי ב‑6 במאי עורר חששות מפני אפשרות שייפגעו היחסים המיוחדים בין שתי המדינות.

המועמד הסוציאליסטי זכה בניצחון הודות להבטחתו לסרב לצעדי הצנע שגובשו על ידי הצמד מרקל וסרקוזי ­ שכונה "מרקוזי" בשל הגישה המשותפת שלהם למשבר החובות בגוש האירו. הולנד הבטיח לפתוח למשא ומתן מחודש את ההסכם לגבי תקציב מאוזן, שנוסח על ידי מרקל וסרקוזי. הוא רוצה להוסיף לה סעיפים בתחומי הצמיחה והתעסוקה. מרקל הגיבה בסירוב נחרץ לכוונתו לפתוח את ההסכם למשא ומתן מחודש. עם זאת ציינה כי היא מוכנה לגבש הסכם נפרד בתחום הצמיחה.

מרקל מגיעה לפגישה היום מוחלשת בעקבות התגברות ההתנגדות לצעדי צנע ברחבי אירופה, המתבטאת בין היתר בניצחון של הולנד בצרפת ובהתחזקות המפלגה המתנגדת לחילוץ הכלכלי בבחירות ביוון. שלשום ספגה מרקל מהלומה מבית כשמפלגתה, המפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDU), נחלה תבוסה קשה בבחירות במדינת המחוז המאוכלסת ביותר בגרמניה, נורדריין-וסטפאליה.

גם הולנד מגיע לפגישה מוחלש בעקבות התפתחויות שעלולות להגביל את מרחב התמרון שלו. ביום שישי פרסמה הנציבות האירופית תחזיות צמיחה שלפיהן צרפת רחוקה מהיעד של הפחתת הגירעון ב‑2013. סגירת הפער בין התחזיות ליעד שנקבע תחייב את הולנד להשיג 24 מיליארד אירו על ידי קיצוץ ההוצאות או על ידי העלאת מסים, זאת נוסף על צעדים שכבר נכללים בתוכניתו.

מרקל, שתמכה בגלוי בסרקוזי בסבב השני של הבחירות, צפויה ללחוץ על הולנד ולנסות לשכנע אותו בצורך לקצץ בהוצאות ולבצע רפורמות מבניות. מפלגתו של הולנד, המפלגה הסוציאליסטית, מציינת את המנדט שקיבל מהבוחרים כהצדקה לדרישותיו. "לא הצבענו כדי שתהיה לאיחוד האירופי נשיאה שתקבע לבדה את גורלם של כל האחרים", אמר שלשום דובר המפלגה בנואה האמון.

בקמפיין הבחירות הציג הולנד ארבעה רעיונות לחידוש הצמיחה הכלכלית, שאותם בכוונתו להציע במזכר למנהיגי האיחוד האירופי: הרחבת תפקידו של הבנק האירופי להשקעות (EIB); יצירת "אג"ח של פרויקטים" למימון השקעות בתשתיות ואנרגיה, ומס על עסקות פיננסיות. רעיונות אלה עשויים להתקבל, ואולם ברלין מתנגדת בתוקף להצעות שלו לטווח הרחוק יותר, כמו ההצעה לאפשר לבנק האירופי המרכזי להלוות ישירות למדינות.

עוזריו של הולנד אמרו לעיתון "ז'ורנל דה דימאנש" כי ברלין תוכל להגיב ולהשפיע על הצעות המזכר. "אסור לעורר מתחים חזקים מדי שיגבירו את החששות בשווקים. עלינו להתקדם בנחישות אבל לנקוט זהירות בהתבטאויות שלנו בכל צעד", אמר לעיתון אחד מיועציו של הולנד, ששמו לא צוין.

הולנד צפוי לשלוח מסר מרגיע ראשון לברלין הבוקר כשימנה כנראה לראש ממשלה את ז'אן-מארק ארו, שהיה מנהיג הסיעה הסוציאליסטית בפרלמנט והמורה שלו לגרמנית, ונחשב למתון ופרגמטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ