ראש ממשלת צרפת החדש - דובר הגרמנית שיתווך בין הולנד למרקל

ז'אן מארק ארו, ראש הסיעה הסוציאליסטית בפרלמנט ומקורבו של הנשיא החדש, צפוי להיות דומיננטי יותר מקודמו בתפקיד, שסמכויותיו קוצצו ע"י סרקוזי

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

האדם שמונה לראש הממשלה החדש של צרפת, ז'אן מארק ארו, הוא חבר פרלמנט ותיק ופשרן, שזיקתו לגרמניה וכישוריו כמתווך עשויים להיות נכס יקר ערך לממשל הסוציאליסטי החדש של פרנסואה הולנד, המבקש לקרוא תיגר על מדיניות הצנע של ברלין.

ארו בן ה 62, מורה לגרמנית ובעל בריתו של הנשיא הנבחר פרנסואה הולנד, ידוע כפוליטיקאי פרגמטי שהשכיל ללכד את הסיעה הסוציאליסטית המפולגת בפרלמנט, שבראשה הוא עומד מאז 1997. בדומה להולנד, גם הוא לא כיהן מימיו בתפקיד שר. ראש ממשלתה המיועד של צרפת, בן של פועל בית חרושת, החל את דרכו באגף השמאלי של המפלגה הסוציאליסטית ומכהן כחבר פרלמנט מ-1986.

ארו, המכיר מקרוב את תרבות גרמניה ושפתה, עשוי להיות האיש שיתווך בין ברלין לנשיא החדש, שהתרכז במערכת הבחירות שלו בדרישות לפתוח מחדש את האמנה הפיסקאלית שגובש בהשראת גרמניה.

ארו בטקס ההשבעה של הולנד, היום

"הוא מאמין בדיאלוג ומבין היטב את אירופה", אומר ז'אק פייר ג'וז'ון, מומחה ליחסי צרפת-גרמניה במכון המחקר IRIS בפאריס. "ארו מכיר היטב את הולנד והוא בעל תפישה מאוד פרלמנטרית", מוסיף גוז'ון. "הוא משוכנע שלבית הנבחרים של צרפת צריכה להיות השפעה רבה יותר".

ארו, ראש העיר נאנט שנמצאת במערב צרפת, שימש כיועצו המיוחד של הולנד במערכת הבחירות והיה אמון על הקשר עם מפלגות שמאל אחרות באירופה, ובראשן המפלגה הסוציאל דמוקרטית של גרמניה. מאחורי הקלעים גם יצא בשם הולנד לשליחויות רגישות ובשנה שעברה נפגש בין היתר עם קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, בניסיון להדק את הקשרים עם ממשלתה השמרנית. הולנד הודיע על כוונתו להשיב לראש הממשלה את כוח השפעתו, אחרי חמש שנים שבהן ריכז הנשיא היוצא ניקולא סרקוזי את הסמכויות.

בשבוע שעבר התפרסמה בתקשורת הצרפתית ידיעה על הרשעתו של ארו בגין מכרז להוצאת עיתון בנאנט, בניגוד לנהלים ב 1997, במסגרת תפקידו כראש העיר. "היושרה האישית שלי לא הועמדה בסימן שאלה", הבהיר ארו בתגובה. "אני אדם הגון ואישאר אדם הגון", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ