האבות הרוחניים של המועמדים המובילים: מיטראן ודה גול

סרקוזי והולנד עשו הכל במערכת הבחירות כדי לזכות במעט מגדולתם של הנשיא הסוציאליסט היחיד ברפובליקה החמישית ושל גיבור מלחמת העולם השנייה

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד-פ-א

למעט ניקולא סרקוזי ופרנסואה הולנד, יש עוד פוליטיקאי שמרן ופוליטיקאי סוציאליסט שמתמודדים על השפעה במערכת הבחירות לנשיאות צרפת, וסרקוזי והולנד עושים הכל על מנת לזכות במעט מגדולתם. משמאל עומד פרנסואה מיטראן, הנשיא הסוציאליסט היחיד ב-54 שנות הרפובליקה החמישית, ומימין גיבור מלחמת העולם השנייה ונשיא הרפובליקה לשעבר, שארל דה גול.

בכנס פתיחת מערכת הבחירות שלו בינואר, אמר הולנד כי ה-10 במאי 1981, היום שבו ניצח מיטראן את הנשיא השמרן ז'יסקאר ד'אסטן, יישאר צרוב לנצח בזיכרונו. "אני יודע מה זה היה עבור אלה שחיכו עשרות שנים לרגע הזה", אמר. הולנד יודע מהם כישלונות: בתקופה שבה כיהן כיו"ר הסוציאליסטים (1997-2008) הובסה המפלגה פעמיים בבחירות שבהן ציפו לניצחון. ב-2002 היה זה ליונל ז'וספן שהודח וב-2007 היתה זו בת זוגו לשעבר, סגולן רויאל, שהובסה בידי סרקוזי.

בניסיון לשנות תדמית, אימץ הולנד לעצמו כמה ממחוותיו של מיטראן, שכיהן במשך שתי קדנציות. זרוע ימין מתוחה וכף יד מופנית מעלה כשהוא מדבר על אידיאל, שני אגרופים מורמים להדגשה, צרידות קלה, שנינות. "מיטראן חזר", סיכמה זאת הפרשנית-עיתונאית כריסטין אוקרנט, לאחר שחזתה בהולנד בכינוס הראשון. מועמד הסוציאליסטים איוורר גם כמה סיסמאות מוכרות שהיו מנכסיו השימושיים ביותר של מיטראן. "היריב האמיתי הוא עולם הכספים", "כוח הכסף הוא האויב האמיתי". אך כאן כנראה גם נגמר הדמיון בין השניים: בשנותיו הראשונות כנשיא הלאים מיטראן כמה חברות ממשלתיות, העלה את משכורת המינימום ב-10%, קיצר את שבוע העבודה ל-39 שעות, והגדיל את קצבאות הרווחה. במצבה הכלכלי הנוכחי של צרפת, אין ספק שדבר ממדיניותו לא ימומש. גם לא על ידי הולנד.

דגל צרפתצילום: בלומברג

באותה שעה, מצדו השני של המתרס, מנסה סרקוזי להתעטף באצטלה של דה גול, הגנרל הנערץ שהציל את כבודה של צרפת כשארגן ממקום גלותו את תנועת ההתנגדות לכיבוש הנאצי ולממשלת וישי. סרקוזי מיצב לעצמו תדמית של של מנהיג בעת משבר, המגן על האינטרסים הצרפתיים בסמכותיות. בין היתר, השתמש בקריאתו של דה גול לפטריוטית לנוכח האתגרים הכלכליים שעמם מתמודדת המדינה. "אלמלא היינו צרפתים, היינו מוותרים, אבל אנחנו צרפתים", אמר סרקוזי, בדומה לדבריו של המצביא כשמשימת שיקום צרפת ממלחמת העולם השנייה עמדה לפניו.

בדומה לדה גול, גם סרקוזי מאמין בערכי המשפחה ובעבודה. אולם שלא כמו דה גול, הוא פיתח גם חיבה מיוחדת לארה"ב. שעה שסרקוזי גילה אהבה לעם, תמונותיו מבלה על יאכטות, הדיווחים הבלתי פוסקים על טעמו היקר או טיוליו עם קרלה ברוני ביורודיסני, ודאי גורמות לגנרל הסגפן להתהפך בקברו. לביקורת הזו יש בסיס גם במפלגתו של סרקוזי עצמו: השר לשעבר אלן לאמבר, לדוגמה, צייץ לפני כמה חודשים בחשבון הטוויטר שלו ש"עדיף יהיה לא לתת לגנרל לדבר יותר מדי. לא בטוח שהוא היה מתלהב מהממשל הנוכחי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ