הבחירות בצרפת |

תוצאות רשמיות: הולנד וסרקוזי יתמודדו בסיבוב השני; הישג גדול ללה פן

המועמד הסוציאליסטי גבר במעט על הנשיא, אך העיקר הוא הכוח הרב לו זכתה מרין לה פן (18%) לעומת חולשתו של מועמד השמאל מלנשון (11%)

333
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
333

מספירת 96% מקולות המצביעים לבחירות לנשיאות צרפת עולה כי המועמד הסוציאליסטי פרנסואה הולנד, שקיבל 28.5% מהקולות, יתמודד בסיבוב השני מול הנשיא המכהן ניקולא סרקוזי, שקיבל 27% מהקולות. מועמדת מפלגת הימין הקיצוני "החזית הלאומית", מרין לה פן, הגיעה למקום השלישי וזכתה ב-18% מכלל הקולות - הישג גדול בהרבה מזה שחזו לה הסקרים. סרקוזי והולנד יתמודדו בסיבוב הבחירות השני שייערך ב-6 במאי.

נוכח התוצאות אמר הולנד, כי "חובתי להשיב את צרפת למסלול התעסוקה". סרקוזי מצדו אמר כי העם שיקף בהצבעה את "סבלו, חששו וחרדתו מפני העולם החדש שנוצר" והכריז כי ברצונו לקיים 3 עימותים טלוויזיוניים עם יריבו.

אך המאבק המעניין באמת ניטש בין הימין הקיצוני לחזית השמאל, ותוצאותיו של מאבק זה נראו הערב שונות מאוד מאלה שניבאו הסקרים. ז'אן-לוק מלנשון, מנהיג חזית השמאל, הצליח לקושש רק כ- 11% (בניגוד ל-13% או יותר שנצפו לו), ואילו מרין לה פן, שהסקרים חזו לה לא יותר מ-15%, האפילה על הישג השיא של אביה ב-2002.

צרפת בוחרת נשיא

סרקוזי או הולנד - מי יהיה הנשיא הבא של צרפת? בואו לדבר על זה בפייסבוק

המשמעות של התוצאות האלה חשובה לחברה הצרפתית אפילו יותר מהחלוקה בין שני המועמדים המובילים. שני הגושים – זה שמשמאל לשמאל וזה שמימין לימין – מסמנים יותר מכל את האכזבה והפחד שחשים הצרפתים לנוכח המשבר הכלכלי. רוב המצביעים לשני המחנות הביעו בהצבעתם מחאה: נגד הנשיא המכהן, נגד העשירים והקשר הון-שלטון, נגד גוש האירו, נגד האיחוד האירופי, ונגד השיטה הפוליטית כולה.

השאלה הגדולה שנשארה אפוא פתוחה עכשיו, היא למי יצביעו, אם יצביעו, כל אלה בסיבוב השני. האם מצביעי השמאל, ובעיקר הקומוניסטים, ייענו לקריאתו הנרגשת של מלנשון ויתמכו בהולנד "בלי לעשות שום חשבונות ובלי לנהל משא ומתן ובלי לבקש כל תמורה, העיקר למגר את שלטון סרקוזי ולרסק את ציר סרקוזי-מרקל".

והאם כל מי שהצביע למרין לה פן מתוך שנאת זרים, אנטישמיות, ויותר מכך, הרבה יותר מכך, פחד מפני אבטלה, השלכה אל הרחוב, התרסקות טוטאלית של רשת הביטחון הסוציאלי ואפילו רעב, יחזרו אל הקלפיות בכלל? ואם יחזרו, האם יתמכו בסרקוזי שנוא נפשם, או בהולנד, שמעתה ועד ה-6 במאי יתואר כמי שנגרר בעל כורחו על-ידי שני "גורמי שמאל קיצוני", כלומר שני המועמדים שכבר התחייבו לתמוך בו, אווה ז'ולי ממפלגת אירופה הירוקה ומלנשון מחזית השמאל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ